یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، نمایندگان یونسکو به انار سفر می‌کنند در 41 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, کشاورزی  »   اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت سوسک سرشاخه خوار(سوسکو)
۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۲۲:۱۰
اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت سوسک سرشاخه خوار(سوسکو)

اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت سوسک سرشاخه خوار(سوسکو)

جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت سوسک سرشاخه خوار(سوسکو) اطلاعیه ای منتشر کرد.

آفت سوسک سرشاخه خوار(سوسکو) یکی از آفات مهم درختان پسته می باشد که درصورت عدم مبارزه به موقع، خسارت قابل توجهی به باغات پسته وارد می آورد. بر این اساس ضرورت دارد ضمن بررسی کامل باغ ابتدا کانونهای آلودگی به خصوص باغات رها شده و منازلی که در آنها چوبهای هرس شده به عنوان هیزم مورد نیاز برای پخت نان نگهداری می شوند شناسایی شده و اقدامات لازم جهت کنترل کانونها صورت گیرد. پس از مشورت با کارشناسان کشاورزی واجد شرایط درخصوص زمان اوج پرواز نسبت به مبارزه شیمیایی به روش زیر اقدام شود:

  • فنیتروتیون دو و نیم لیتر +دو و نیم لیتر صابون مایع و یا ریکا +( ۱۰-۷) لیتر نفت در هزار لیتر آب

نحوه اختلاط: ابتدا مایع ظرفشویی را داخل ظرفی ریخته و به تدریج نفت به آن اضافه شده و هم زده شود تا به خوبی مخلوط شوند. سپس سم اضافه گردد و بعد از حل شدن سم در آب مخلوط به تانکر منتقل شود. درمدت زمان سمپاشی مخلوط درون تانکر هر ۱۰ دقیقه یک بار هم زده شود و سمپاشی در هوای خنک و آرام انجام گیرد. بعد از عملیات سمپاشی تانکر، شیلنگ ها و… به خوبی شستشو شوند.

توجه : اختلاط در این سمپاشی بسیار مهم بوده و در صورت عدم اجرای دقیق آن سمپاشی موثر نخواهد بود. ضرورت دارد با استفاده از روش تله گذاری در زمان مناسب، نسبت به تکمیل مبارزه اقدام شود، مجددا تاکید می گردد مبارزه شیمیایی به تنهایی کافی نبوده و موفقیت نهایی منوط به انجام مبارزه مکانیکی می باشد. درصورتیکه سوسک ها هنوز کانال ورودی عمیقی بیشتراز یک سانتی متر ایجاد نکرده اند از اختلاط نفت و صابون یا ( ریکا ) با فنیتروتیون اجتناب نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن ۳۴۳۸۲۷۰۰در ساعات اداری تماس حاصل فرمائید.

 

ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان انار

واحد حفظ نباتات شهرستان انار

یک دیدگاه برای اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت سوسک سرشاخه خوار(سوسکو)

  1. ناشناس
    +1

    ما یک زمین داریم همسایه اطرافیامون خدا لعنتیشون کنه پدر زمین مارو در آوردن زمینشون رو نبریدن این سوسکا تمام زمین ما رو خوردن ولی نگو همین افراد نماز اول وقت تو مسجد میخونن همش دم از اسلام و حسین میزنن این زمین تو گلشن هستش 

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • تازه‌ترین خبرها