سه شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، نظر اعضای جدید شورای شهر انار در خصوص شهردار آینده در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار  »   تأثیر تنبیه دانش‌آموزان بر خشونت‌های خیابانی
۲۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۱۶
تأثیر تنبیه دانش‌آموزان بر خشونت‌های خیابانی

تأثیر تنبیه دانش‌آموزان بر خشونت‌های خیابانی

فروکردن مداد بر سر دانش‌آموز کرمانی، تنبیهی وحشیانه بود که تصویر آن، سر و صدای زیادی را در فضای مجازی برپا کرد. معلم سنگدل شهر رودبار کرمان، در اقدامی مذموم برای تنبیه دانش‌آموز خود، دست به اقدامی زد که شاید نمونه آن در هیچ کجای جهان رخ ندهد. این اقدام خشن معلم کرمانی، بسیار مورد انتقاد و اعتراض کاربران در فضای مجازی واقع شد و بار دیگر، داستان تلخ تنبیه‌های شدید دانش‌آموزان در مدارس را زنده کرد.

روزنامه «قانون» پس از این مقدمه، در یادداشتی به قلم حسین دهقان – کارشناس آموزش – آورده است: نظام آموزشی کشور ایران اکنون نسبت به سایر کشورهای در حال توسعه وضع بهتری دارد. هرچند ایران نسبت به کشورهای دیگر هم‌رده‌ای که دارای تنبیه بدنی بیشتری است، وضعیت بهتری دارد اما، به‌طور مشخص برای به صفر رساندن خشونت در مدارس نیاز به آموزش در بلندمدت است.

هر نوع تنبیه، چه کلامی و چه‌بدنی، تحلیل در رفتارهای اجتماعی افراد جامعه دارد. رفتارهای اجتماعی انعکاسی است از برآیند جامعه‌پذیری اعضای جامعه به‌ویژه در دوران کودکی. تعریف این نکته به‌لحاظ تخصصی حوزه آموزش و پرورش این است که تمامی رفتارهای بزرگسالی، انعکاس‌ها و بازتاب‌های مختلف، فرآیند جامعه‌پذیری در دوران کودکی و نوجوانی و بزرگسالی است. اگر این دوره را با خشونت همراه کنیم، محصولی جز رفتارهای خشونت‌آمیز نخواهیم دید.

یکی از نقدهایی که کارشناسان در ارتباط با رفتارهای اجتماعی اعضای جامعه دارند این است که چرا ما مردمی نسبتاً عصبی هستیم. مردم ما در کنار خوبی‌هایی که دارند، چنین اشکالاتی دارند و علت آن همین است. وقتی در فضای جامعه کوچک‌ترین تصادفی اتفاق می‌افتد، منجر به درگیری در سطح جامعه می‌شود. همین تصادف‌ها و حتی بزرگتر از این نوع تصادف‌هایی که ما در ایران شاهد هستیم، در برخی از کشورها و حتی کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا مشاهده می‌شود.

در این وضعیت به‌راحتی حتی بدون اینکه کار به فرآیند پلیس کشیده شود و حتی بدون یک گفت‌وگوی ساده، از کنار آن می‌گذرند. در این کشورها تصورشان از تصادف واقعاً تصادف است. در حالی‌که در کشور ایران کنشگر اجتماعی ما این مسأله را تصادف تعبیر نمی‌کند و آن را عمدی تصور می‌کند و شروع به متهم کردن طرف مقابل می‌کنند. سابقه و ریشه این مسأله در همین نوع خشونت‌هایی است که در دوران کودکی و در مدرسه اتفاق می‌افتد. این همان انعکاسی است که اشاره شد.

اگر خشونت را در دوران کودکی و به‌ویژه در مدرسه که یکی از نهادهای عمده جامعه‌پذیری است، داشته باشیم، لاجرم خشونت را در آینده و بزرگسالی این افراد درو خواهیم کرد. این از مهم‌ترین اثراتی است که یک رفتار خشونت‌بار در مدرسه و معلم بر دانش‌آموز داشته باشد. این به این معنی نیست که در هر حالتی دائماً دانش‌آموز را هر خطایی مرتکب شد تشویق کنیم اما تشویق‌ها و تنبیه‌ها در رِنجی قرار می‌گیرد که بدون توسل به خشونت بتوانیم برخورد و رفتار کنیم.

وقتی تنبیه، به‌ویژه تنبیه فیزیکی برای همیشه در ذهن کودک می‌ماند، این عکس‌العمل‌های مبتنی بر خشونت حتی وقتی به بزرگسالی هم می‌رسد، در یاد او باقی می‌ماند. به‌طور طبیعی اعتماد در یک شرایط نرم و عاطفی می‌تواند شکل بگیرد و حتی اگر در حالتی غیر از بحث‌های عاطفی و در روابط مبتنی بر عقلانیت هم در نظر بگیریم، در آن حالت عقلانیت نیز خشونت نمی‌تواند اعتماد را با خودش به همراه بیاورد.

9 دیدگاه برای تأثیر تنبیه دانش‌آموزان بر خشونت‌های خیابانی

 1. النا
  0

  آقای عبداللهی عزیز سلام ، باورتون نمیشه اگه بگم توی یکی از ……انار چقدر بچه ها رو از نظر روحی شکنجه میکنند که صد درجه از لحاظ فیزیکی بدتر است من نمیدونم به چه حسابی به اینها مجوز میدن هر کی از راه میرسه مربی میشه بابا شما که حوصله بچه ندارید برای چی میاید مربی میشی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. دنیا
  0

  وقتی نگاه به سر این بچه میکنم یاد دوران مدرسه خودم میوفتم …چقدر نامردا مارو میزدند ….حالا هم وقتی اون معلمارو مبینم‌..خیلی دلم میجوشه ازدستشون ..هیچ کدوم هم‌پیشرفتی نکردن‌ازبس جنسشون خراب بود ….فقط دلم میخاد یجایی جور بشه سریه بهونه ..اینقدر بزنمشون که به شلغم بگن سیب زمینی …ای خدا میشه اون روز برسه …اون موقع با اینکه وسیله نبود صبح زود سرما باید ۷،۸ کیلومتر پیاده بریم …تا برسیم به مدرسه بازم دور میشد ..اون معلم هم بااینکه میدونست ما راهمون دوره همون اول صبح مارو میزد …خدا ازشون نگذره‌ ..بخدا همونی که مارو‌میزد یه روز‌ دیدمش ..کارخدا ازشکل برگشته ..اصلا شباهت به ادم نمیداد ……

 3. دنیا
  0

  اینو بگم یادم رفت …اهای بعضی ازشما که اینجور بااین دانش اموزان رفتار میکنید…اینو خوب بدونید اگر این داش اموزان نباشن …دیگه کسی کار دست شما ندارد …همتون بیکار میشید …پس بهتره که ادم باشید وشغل خودرا ازدست ندید

 4. شاپرک
  0

  دنیا چه دل پری داری ؟

 5. نرگس
  0

  سلام آقای عبداللهی مگه این معلم که اینجور دانش آموز رو تنبیه کرده سرباز معلم بوده؟ چون تو بعضی از خبرها اومده که فرستادنش پادگان

 6. نرگس
  0

  این آقا سرباز معلم بوده چون فرستادنش پادگان برای خدمت سربازی

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها