چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
»   اخبار انار, تیتر یک  »   مصاحبه با حاج علی‌ بافقی‌‌زاده، ميزبان هاشمی رفسنجانی در انار
۳ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۰۷
مصاحبه با حاج علی‌ بافقی‌‌زاده، میزبان هاشمی رفسنجانی در انار

مصاحبه با حاج علی‌ بافقی‌‌زاده، میزبان هاشمی رفسنجانی در انار

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۸۶ و در سفرش به انار گفت: “من حدود ۶۰ سال است که بارها و بارها از شهر شما عبور کردم. گاهی به خاطر شرایط بد ماشین‌ها، مدتی در همان نقطه گاراژ و منطقه‌ای که ماشین‌ها عبور می‌کردند؛ می‌ماندم و با بعضی از مردم انار تماس داشتم.”

امروز سراغ شخصی رفتیم که روزگاری در این گاراژ، میزبان هاشمی رفسنجانی بوده است.

_MG_7236

حاج علی بافقی‌زاده

این شخص حاج علی بافقی‌زاده نام دارد که متولد سال ۱۳۰۲ در انار است. وی از دوران کودکی در گاراژ انار که جایگاه عرضه سوخت بوده، کار می‌کرده است. در این گاراژ، مواد سوختی با ظرف‌های پنج، ۱۰ و ۲۰ لیتری عرضه می‌شده است.

این گاراژ که دیگر اثری از آن نیست، نبش میدان بسیج به طرف پارک آفتاب انار قرار داشته و اکنون جای آن جوشکاری است. گاراژ انار محلی بوده که خودروها برای گرفتن سوختن جلوی آن توقف می‌کرده‌اند. در گاراژ، اتاق نگهبانی هم وجود داشته که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همین اتاق اقامت می‌کرده است.

حاج علی بافقی‌زاده به انارپرس گفت: “در سنه ۴۰ تا ۵۰ شمسی به ندرت ماشین در مسیر انار تردد می‌کرد و تنها جایگاه توزیع مواد سوختی در انار در جنب فلکه فعلی یا همان میدان بسیج قرار داشت که الان جوشکاری هست.”

وی افزود: “آقای هاشمی رفسنجانی هر وقت که قصد تردد در مسیر قم -نوق و بالعکس را داشت در انار اقامت می‌کردند. البته آن موقع که اتوبوس نبود و فقط با کامیون آن هم از نوع انترناش تردد می‌کردند.”

این شهروند اناری گفت: “آقای هاشمی هر وقت که از قم می‌آمد در کنار ما می‌ماند تا ماشینی پیدا شود و به سوی نوق بروند. ایشان بعضی وقت‌ها یکی دو روز مهمان ما بود تا ماشین پیدا شود و به نوق برود. همین ماجرا در هنگام برگشت نیز تکرار می‌شد، یعنی از نوق نیز که می‌آمدند در کنار ما می‌ماندند تا ماشینی پیدا شود و به سمت قم برود.”

حاج علی بافقی‌زاده افزود:‌ “این تردد سال‌ها ادامه داشت تا وضع جاده‌ها از خاکی به آسفالت تغییر کرد و اتوبوس نیز در مسیر تردد نمود.”

این شهروند اناری از سنه ۵۰ به بعد دیگر با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیداری نداشت تا اینکه در سال ۸۶ و با سفر هاشمی رفسنجانی به انار، حاج علی بافقی‌زاده با وی ملاقات کرد.

حاج علی بافقی‌زاده همچنین روزی را به یاد می‌آورد که رضا شاه در زمان تبعید به جزیره موریس که باید از طریق بندرعباس انجام می‌شد، در انار توقف کرده و ماشین حمل وی سوختگیری کرده است.

11 دیدگاه برای مصاحبه با حاج علی‌ بافقی‌‌زاده، میزبان هاشمی رفسنجانی در انار

 1. بانو
  -1

  خدا قوت پیرمرد. ایشالا ١٢٠ ساله شی.

 2. اناری اصیل
  0

  با سلام مجدد خدمت همشهریان عزیز ،مدتی به دلیل بیماری و کسالت خدمت شما نبودم عذرخواهی می نمایم.
  در آن زمان جاده اصلی یزد به کرمان خاکی بود ،دو ساختمان خشت و گلی در دوطرف جاده وجود داشت یکی از آنها معروف به قهوه خانه شیخ بود  محل آن جنب اداره ثبت احوال در بلوار مطهری و دیگری روبروی آن بود.
  مرحوم پدر بزرگم تعریف می کرد که آقای هاشمی دوچرخه ای داشت که از بهرمان بوسیله آن تا انار می آمد و در آنجا بیتوته می کرد تا کامیونی از راه برسد و ایشان به قم بروند ، این انتظار ممکن بود تا چند روزی هم طول بکشد و اغلب مسافران در بالای بار کامیون سوار می شدند.
  همچنین آقای هاشمی در مراجعت از قم با همان دوچرخه ای که در قهوه خانه شیخ به امانت گذاشته بود مجدداً به نوق می رفتند.
  ساختمان قهوه خانه های فوق تا اواخر دهه پنجاه وجود داشت (فکر کنم هنوز هم باشد متاسفانه انار نیستم ولی ساکنین انار بهتر می توانند ملاحظه کنند) 
   بعد به دلیل آسفالت جاده اصلی و انتقال آن به مسیر بلوار جمهوری اسلامی این راه عبور جاده ای عملاً بلا استفاده شد.
  بیایید، مسیر را از سمت یزد پیموده و جاده خاکی در آن زمان را مشخص کنیم  جاده در آن زمان به صورت زیر بوده است .
  مسیر جاده خاکی از جلوی علی آباد آگاه رد می شد و در امتداد بلوار مطهری ادامه می یافت و دلیل مورب بودن بلوار مطهری نسبت به سایر خیابانها نیز همین است چون همان مسیر جاده خاکی به بلوار مطهری تبدیل شده است .
  در تقاطع پارک آفتاب به کافه مرحوم سید کاظم رضوی می رسیدیم و روبروی کافه مذکور،آنطرف جاده پمپ بنزین کوچکی وجود داشت معروف به پمپ بنزین مهدوی، جاده خاکی در همین مسیر ادامه داشت و از جلوی نیروی انتظامی (ژاندارمری آن زمان )رد می شد در ایجا یک سه راهی وجود داشت با تقاطع خیابان فکر کنم پهلوی بود که اینک امام خمینی می باشد .جاده خاکی  از خیابان جلوی نیروی انتظامی به سمت بیمارستان عبور می کرد و از از انار خارج می شد….
  مرحوم پدربزرگم در رابطه با عبور رضا شاه از انار قضیه ای را تعریف می کرد.
  نزدیک ظهر بود که خبری به سرعت در انار منتشر شد ” رضا شاه به انار رسیده است ودر قهوه خانه شیخ می باشد”.
  مردم شتابان برای دیدن شاه به سمت قهوه خانه می رفتند…
  در آن زمان آب لوله کشی نبود و به همین جهت در کنار توالت قهوه خانه شیخ آفتابه ای مسی بود که مسئولی مرتب آنرا آب می کرد و جلوی ورودی توالت می گذاشته است رضا شاه می خواست که به توالت برود آفتابه را آب می کنند و به دست او می دهند ، رضا شاه با نگاهی به آفتابه که سوراخ بوده و  آب آن داشت خالی می شد ، می گوید:
  ای آفتابه تو از ما برگشته ای؟….

 3. اناری اصیل
  0

  جمله رضا شاه را اصلاح می کنم :
  ای آفتابه تو  هم از ما برگشته ای؟….
  ضمناً با احترام به آقای بافقی زاده و آرزوی سلامت و طول عمر برای ایشان ، یادم هست که ایشان مسئول پمپ بنزین بود . 
  ضمناً فکر کنم نام خیابان امام خمینی فعلی ،ششم بهمن بود یا شاید هم پهلوی ، فقط یادم هست و هیچ وقت هم از یادم نخواهد رفت که من بودم که  یک شب در سال پنجاه و هفت ، نام  آنرا عوض کردم و با رنگ اسپری در چند جای خیابان به دیوارها نوشتم ” خیابان امام خمینی”…
  وقایع سال های انقلاب ، در دفتر خاطراتم  موجود و یادداشت شده و بسیار جالب می باشد.

 4. حسین25
  0

  خدا خیرش بده و عمر با عزتی رو بهش ببخشه

 5. M@n3our
  0

  سلام بر حاجی علی هم چراغ عزیز . انشاالله ۱۵۰ سال بشی. ما خیلی دوسش داریم

 6. کبوتر مهاجر
  0

  نه باباراستمی گی.

 7. حسین
  0

  س اقای هاشمی از خاطراتش هم در این سفر گفت گفت میخواستم بروم قم از بهرمان امدم بیاض ویک شب را در خانه ای خوابیدم وروز بعد با یک کامیون به طرف قم حرکت کردم

 8. مجید فکری
  0

  سلام خیلی با حال بود.اناری ها از قدیم مهمانواز بودند

 9. جومنگ
  0

  این اصیلیه شهرمونو میرسونه

 10. تکتا
  0

  یاد کپسول های ایران گاز بخیر!

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها