سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, اقتصاد  »   توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره تغییر رسمی واحد پول کشور از ریال به تومان
۱۸ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۵۱
توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره تغییر رسمی واحد پول کشور از ریال به تومان

توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره تغییر رسمی واحد پول کشور از ریال به تومان

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود درباره مصوبه امروز هیئت‌دولت برای تبدیل واحد پولی کشور از ریال به تومان، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایلنا، متن توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره مصوبه امروز هیئت‌دولت به این شرح است:

درباره مصوبه اخیر هیأت‌محترم دولت درخصوص تغییر رسمی واحد پول ایران از ریال به تومان و برابری هر تومان با ۱۰ ریال، ‏نکات ذیل را به اطلاع می‌رساند:‏

۱-  در جریان بررسی لایحه “قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران” در هیات محترم دولت، یکی از موارد، به واحد پول ملی مرتبط بوده است. هرچند در متن تنظیمی بانک مرکزی که در معرض قضاوت عموم قرار گرفت واحد پول ملی کماکان “ریال” بوده است, لیکن در جریان بررسی لایحه در جلسه هیئت محترم دولت در تاریخ ۱۷/۹/۱۳۹۵, موضوع تغییر واحد پول ایران از “ریال” به “تومان” بررسی و تصویب شده است. البته پس از تقدیم لایحه دولت به مجلس محترم شورای اسلامی، بررسی و تصمیم گیری نهایی با نمایندگان محترم خواهد بود.

۲-  از زمان معرفی ریال  در قانون پولی و بانکی کشور به ویژه در طول چند دهه گذشته به دلیل تورم انباشته، «ریال» عملاً از مبادلات اقتصادی روزمره حذف شده و «تومان» جایگزین آن شده است. بنابراین, مصوبه دولت در زمینه تغییررسمی  واحد پول ملی از «ریال» به «تومان» اقدامی برای تسهیل نسبی مبادلات اقتصادی آحاد جامعه، رسمیت بخشیدن به عرف مورد قبول مردم کشور و در انطباق با واقعیت‌های موجود کشور قابل تفسیر است.

۳-  رفرم یا اصلاح پولی به معنای حذف چند صفر و تغییر واحد پول عند اللزوم، فرآیندی است که در اولویتهای  بانک قرار دارد .در این زمینه مطالعات جامعی در بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی صورت گرفته و پیش نیازهای آن به طور کامل شناسایی شده است .بنابر این مطالعات ,اجرایی ساختن آن مستلزم دستیابی به شرایط مناسب اقتصادی از جمله تورم تک رقمی پایدار و ثبات اقتصادی است. بنابر این مصوبه اخیر با موضوع فوق متمایز بوده و نباید با آن خلط شود.

در مجموع، مصوبه اخیر دولت به عنوان بخشی از لایحه قانون بانک مرکزی، با هدف رسمیت بخشیدن به عرف متداول و مرسوم در جامعه , تسهیل مبادلات و منطبق با واقعیات اقتصادی کشورو همخوانی با فرهنگ عمومی مردم تنظیم شده و فاقد آثار روانی و تورمی است و با توجه به وجود بستر فناوری اطلاعاتی مناسب و گسترش و نفوذ مناسب بانکداری الکترونیکی در کشور، با کمترین هزینه و زمان، قابلیت اجرا دارد.

5 دیدگاه برای توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره تغییر رسمی واحد پول کشور از ریال به تومان

 1. ح_ا_ا
  0

  ارزش پول پایین نمی آد. اگه کسی اطلاع داره توضیح بده.

  • salar
    
   0

   با حذف صفر ارزش پول بیشتر میشه . مثلا الان دلار هست سی و نه هزار ریال که با خذف صفر میشه سه هزار و نهصد تومان.
   خب حالا که ولت داره ریکس میکنه و هزینه میکنه کاشکی به جای یکی صفر سه تا صفر رو حذف میکردن

 2. علی
  0

  کاش یکم برای این اختلاسها هم وقت میزاشتن و یه قانون و مجوزات جدی درنظر میگرفتن
  وقتی مجازات زیاد نیست ریسک اختلاس میاد پایین واوضاع میشه این

 3. قاصدک
  0

  ایناروبیخیال تاحالا تو کیبوردشیفت +ق میزندیم ریال میومدحالا این ریالو چطرتومن کنیم؟:(

 4. ...
  -3

  این کار قبلا احمدی نژاد میخواست انجام بدهد ولی به تصویب مجلس نرسید .ولی روحانی به خاطر شکست دربرجام میخواست در دور هی بعدی برگ برنده بگیرد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها