سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, محیط زیست  »   کهرم: اتوموبیلرانی«آفرود» به محیط زیست آسیب جدی می‌زند
۲ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۴۶
کهرم: اتوموبیلرانی«آفرود» به محیط زیست آسیب جدی می‌زند

کهرم: اتوموبیلرانی«آفرود» به محیط زیست آسیب جدی می‌زند

یک بوم شناس معتقد است که اتوموبیلرانی آفرود آسیب‌های جدی به طبیعت وارد می‌کند این در حالی‌ست که این روزها باب شده گروه‌های فعال در این حوزه از شعارهای زیست محیطی در تفریحات خود استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اتوموبیلرانی یا موتورسواری آفرود (off road) یا خارج از جاده که چند سالی است در کشور رونق یافته و بیشتر با هدف رونق گردشگری در کشور انجام می‌شود؛ انتقادات بسیاری را به دلیل آسیب زدن به محیط زیست در پی داشته، این در حالی است که برخی از این گروه‌ها برای پوشاندن این مساله از شعارهای زیست محیطی استفاده می‌کنند، برای نمونه ۲۹ آبان ماه مسابقات آفرود با شعار حفاظت از یوزپلنگ ایرانی برگزار شد.

۱۸

اسماعیل کهرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در مورد اتومبیل‌رانی و موتورسواری آفرود و تاثیر آن بر محیط زیست گفت: زمانی که یک مسیر به دفعات زیاد محل عبور خودرو می‌شود، خاکش آن منطقه فشرده شده و منفذهایی که در زیر آن به عنوان لانه حیوانات قرار دارد؛ تخریب می‌شود و حیوانات داخل  یا فرار می‌کنند و یا می‌میرند.

وی ادامه داد: همچنین براساس تحقیقی که در سوئیس انجام دادیم متوجه شدیم جانوران از جاده فرار می‌کنند یعنی حیوانات  جاده را به عنوان یک منطقه خطرناک می‌شناسند و از آن عبور نمی‌کنند  و این موضوع به بچه‌های آنها نیز منتقل می‌شود بنابراین تکلیف جاده مشخص است اما زمانی که خودرو خارج از جاده «آفرود» حرکت می‌کند، حیوانات غافلگیر می‌شوند و سبب له شدن حیوانات در زیر چرخ این ماشین‌ها می‌شود، زیرا حیوانات نمی‌دانند که قرار است از این مناطق ماشین بگذرد.

این بوم‌شناس با اشاره به گسترش اتوموبیلرانی آفرود در کویرهای ایران افزود: از آنجا که در بیابان آفتاب تند است حیواناتی همانند مارمولک‌ها، لاک پشت‌ها، گربه‌های شنی و…   برای دور بودن از آفتاب در زیر خاک لانه می‌سازند و  آفرود لانه‌ آنها را خراب می‌کند.

کهرم با بیان اینکه این نوع از اتوموبیلرانی به پوشش گیاهی نیز آسیب می‌زند، توضیح داد: تحقیق شده است که هشت هزار جانور به یک بوته بزرگ گون وابسته هستند و از سایه و میوه‌اش استفاده می‌کنند یا در آن برای شکار کمین می‌کنند. با این حساب وقتی اتومبیل‌های آفرود از روی این بوته رد می‌شوند مشخص است که این نوع تفریح می‌تواند به محیط زیست آسیب بزند.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رفتن به طبیعت اصول خاصی دارد و اینگونه نیست  که عده‌ای با ماشین آخرین سیستم هوس بیابان‌گردی کنند و اسمش را اقدام محیط زیستی بگذارند.

5 دیدگاه برای کهرم: اتوموبیلرانی«آفرود» به محیط زیست آسیب جدی می‌زند

 1. محمد
  0

  بله طبیعت شده محل جولان یه عده پول دار که عشقشون فقط ماشینه .حالا میخاد بیابون باشه میخاد جنگل یا کوه و تپه. اونا باید جولان بدن. اسمش رو هم میذارن آفرود. متاسفانه صدا و سیمای ما هم مرتب در این زمینه برنامه سازی میکنه. مصیبت رو ببین

 2. 🌷
  0

  خوبه که با ماشین خوب برید بیابون یه حالی میده که نگو

 3. من کرمانی
  0

  افرادی هم هستن تو همین انار یه ……دارن شما هرجا تو بیابون های اطراف انار بری رد لاستیکاش هس از تپه های علی اباد بگیر تا اج بالا

 4. ناشناس
  +1

  آفرود ورزش و یا میشه گفت تفریحی است مخصوص بچه پولدارا چجوری میخوان جلوشون بگیرن عایا؟

 5. امین
  0

  ای کاش راههای درستش هم میگفتن

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها