چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
»   اخبار انار, اسلایدر, تیتر یک, کشاورزی, محیط زیست  »   خشونت عامل قتل در فهرج «جنایتکارانه‌تر» است یا خشونت «برخی باغداران بزرگ پسته» در انار؟
۸ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۴۲
خشونت عامل قتل در فهرج «جنایتکارانه‌تر» است یا خشونت «برخی باغداران بزرگ پسته» در انار؟

خشونت عامل قتل در فهرج «جنایتکارانه‌تر» است یا خشونت «برخی باغداران بزرگ پسته» در انار؟

قتل ۱۰ نفر در شهرستان فهرج کرمان توسط فردی به نام شهروز۲۶ ساله باعث خشم افکار عمومی شده است. به کار گرفتن این سطح از خشونت توسط یک نفر، افکار عمومی را در حیرت فرو برده است.

خشونت گاهی به صورت فیزیکی و آشکار است مانند آنچه که در فهرج رخ داده و جان ۱۰ انسان را گرفته است اما گاهی در خشونت، آشکارا از برخوردهای خشن و فیزیکی استفاده نمی‌شود مانند جلوگیری از برگزاری یک کنسرت موسیقی قانونی یا تحقیر یک دانش‌آموز توسط معلم یا توهین به پیشینه فرهنگی و امثال آن؛ این‌ها نیز نمونه‌هایی از خشونت است.

هرگونه رفتار آگاهانه یا ناآگاهانه‌ای که باعث آسیب‌‌زدن به فرد، جامعه یا یک پدیده شود، رفتار خشونت‌آمیز نام دارد.

اکنون باید دید که رفتار برخی باغداران بزرگ پسته در شهرستان انار مصداق رفتار خشونت‌آمیز علیه جامعه و طبیعت است یا خیر؟

۱- اغلب باغداران بزرگ پسته در شهرستان انار، اضافه برداشت آب دارند. به عنوان مثال برداشت آب در پروانه چاه ۲۰ لیتر یا کمتر از ۲۰ لیتر است اما بیش از ۲۰ لیتر برداشت می‌کنند. اضافه برداشت بی‌رویه از منابع آب باعث افت سطح آب‌های زیرزمینی و نشست دشت شده است. کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و نشست دشت، زندگی آیندگان را با مخاطره مواجه می‌کند. دست زدن به اقداماتی که زندگی آیندگان را دچار خطر کرده، نمونه بارز خشونت علیه جامعه است.

۲- برخی از باغداران بزرگ پسته در شهرستان انار از طریق دلالان و واسطه‌ها به اقدامات غیرقانونی در حوزه آب دست می‌زنند. این افراد برای پیشبرد اهداف غیرقانونی خود از پرداخت پول و رشوه و… هیچ شرمی ندارند بلکه آن‌ را زرنگی خود نیز می‌دانند. این نوع اقدامات غیرقانونی در حوزه آب نیز باعث نابودی سریع‌تر منابع آبی می‌شود که خود مصداق خشونت علیه جامعه و طبیعت است.

۳- برخی از باغداران بزرگ پسته در شهرستان انار طی سال‌های گذشته برخی چاه‌های خاص را که متعلق به گروهی خاص بوده، از طریق روابط فاسد به مالکیت خود درآورده‌اند. محروم کردن بخشی از جامعه از حق و حقوقش با استفاده از روابط و قدرت، مصداق خشونت علیه جامعه است.

۴- برخی از باغداران بزرگ پسته در شهرستان انار طی سال‌های گذشته اقدام به ایجاد قنات‌های جعلی و غیرواقعی کرده‌اند و برای اینکه نشان دهند قنات جعلی‌شان، قانونی است، از طریق «روابط و فساد سیستمی» مدارک قانونی تهیه نموده‌اند. ایجاد قنات جعلی برای برداشت آب، کمک به تسریع نابودی دشت و مصداق خشونت علیه جامعه و طبیعت است.

۵- فساد سیستماتیک در برخی ارگان‌ها سبب می‌شود که این دسته از افراد با استفاده از روابط فاسد به هر کاری دست بزنند و کار خود را پیش ببرند.

نتیجه:

اگر آن جوان ۲۶ ساله با اقدام جنایتکارانه خود، جان ۱۰ نفر را در فهرج گرفت، این دسته از باغداران به همراه دلالان، واسطه‌ها و افرادی که همراهی‌شان می‌کنند؛ جان هزاران نفر را به خطر می‌اندازند. خشونت آن جوان ۲۶ ساله جان ۱۰ نفر را گرفت اما «خشونت جنایتکارانه‌تر» این دسته از افراد علیه طبیعت، هم حیات یک جامعه را با خطر مواجه می‌کند و هم خشم طبیعت را به دنبال دارد.

آن باغدار بزرگ که با شنیدن خبر اقدام جنایتکارانه شهروز ۲۶ ساله در فهرج، دچار خشم شده و نفرت خود را نثار او کرده، این را باید بداند که خشم و نفرت مردم نیز در حال و آینده نثار او و همراهانش می‌شود.

 

20 دیدگاه برای خشونت عامل قتل در فهرج «جنایتکارانه‌تر» است یا خشونت «برخی باغداران بزرگ پسته» در انار؟

 1. دنیا
  +7

  لایک داره مطلبتون دمتون گرم

 2. سعید
  0

  اقای عبدالهی یه تحقیق کنید بابت قنات امیداباد میگن که پروانه بهش دادن که چاه بزنند

 3. آزاده .ذ
  +8

  بدتراز این قضیه.سمپاشی ها هستدکه باعث شده سونامی سرطان در انار وامین شهر وگلشن شروع شود.واقعاجای تاسف داره.که به چه قیمتی میخواهند پولدارشوند.به قیمت پرپرشدن جوانهای ما.بااین رشد بی رویه سرطان هرچه زودتر انار را تخلیه کنیم بهتره.آینده ترسناکی درانتظارمونه

 4. من
  +2

  بیشترین خشونت در آموزش پرورش داره اتفاق میوفته نسبت به همه اقشار،نسبت به معلمین،دانش آموزان و والدین ناآگاه کاش اینو در کنید و رسیدگی کنید ما به مسئولین سالم و با جرات و قوی و آگاه نیازمندیم،آیا باور میکنید در یکی از مدارس راهنمایی انار بچه مثل …..دیده میشوند و مدیر و معلمان هم مثل ……به دست؟باور نمیکنید تحقیق کنید هیچ کس هم به فریاد این قشر نمیرسه

 5. شهروند اناری
  0

  احسنت حرف قشنگی زدین اقای عبدالهی ولی کی گوش میده اینارو؟؟باغدارا؟؟؟گوش نمیدن چرا چون فقط ب فکر خوشونن ن بقیه مردم

 6. محمد
  +2

  اقای عبدلهی خوب اعلام جرم میکنی . خوب شما که قاضی هستی یکباره حکم اعدام علیه باغداران صادر کن خلاص

  • علی
    
   +6

   خوب محمد راست میگه دیگه وقتی شما باغدارهارو میگی یعنی همه کشاورزا درسته که تک و توکی سرمایهدار کلانند ولی اکثر باغدارها کشاورزای زحمت کشن که زندگبشون بسته به این چهار تا درخته شما میگی چه کار کنن؟؟!؟؟؟؟؟؟

 7. اناری
  0

  ملک در انار ،خوشی در یزده پس از انداز در تهران. ویرانه کردید انار را ، دست بردارید
  کشاورزان. حلال خور

 8. اناری بودن افتخارم هست
  -2

  مخاطب محمد ایشون نقاب از چهره خشونت درحق ایندگان برداشتن نه قضاوت.
  بزرگوار شنیدن حقیقت واقعا تلخه فکرکنم شما زود قضاوت کردین خوبه فرق انتقاد وقضاوت بدونید
  اقای نسب عبدالهی زحمات شما قابل تقدیر وتشکر موفق باشید

 9. کارشناس
  +2

  اگر بخواهیم اینطوری نتیجه گیری کنیم. باید ببینیم چه گروهی باعث تشویق فرهنگ دروغ گویی شده اند و با به بازی گرفتن ارزشها، فرهنگ یه جامعه که ضامن سلامت جامعه است رو به یغما بردند.
  دوست عزیز جناب عبدللهی اگر توان بررسی ریشه ای موضوعات رو ندارید. لطفا از ارائه مطالب اختلاف بر انگیز که حاصلی جز نفرت پراکنی ندارد خودداری کنید. این مطالب سطحی و کلی گویی که متاسفانه در جامعه ما فراگیر شده و هر خواننده ای می تواند برداشت خاصی از ان داشته باشد تنها برای اهداف سیاسی مطرح و زورگیری مطرح می شود. از انجا که بنده شما را می شناسم و از نیت سالم شما اگاهم و می دانم شما دنبال سو استغاده مالی و سیاسی نیستید. پس لطفا موضوعات حساس واختلاف بر انگیز و غیر کارشناسی خودداری کنید.
  پس باید ابتدا به این سوال جواب داد که چرا و چگونه این افراد منابع ابی را از بین بردند؟
  و اما دوستان خواننده فراموش نکنید که همین افراد مورد نقد در این مطلب هنگام کمکهای خیر خواهانه مورد ستایش شما بودند.

 10. خطری
  0

  اقای نسب عبدالهی اگر اینده انار خطر درخطراست چه کسانی باید جلوگیری کنند 

 11. من و تو
  +1

  حتما هم خدایی هست 

 12. ناشناس
  0

  کمکشون تو سرشون بخوره بعضا می بینی پا به پای مسئولین می روند البته این هم یک نمونه نون در آوردن

 13. همیشه بیمار
  +2

  تقصیر کشاورران نیست کار از ریشه خراب است.
  خاموش کردن موتورپمپ های کشاورزی به مدت یک ماه یاید از خیلی خیلی سالها پیش اجرا می شد نه حالا نوش دارو پس از مرگ سهراب.
  اگر در گذشته حداقل یکی از سیاست ها بر این قرار میگرفت که،شاید در اینده شاهد چنین بارندگی هایی نباشیم و با کاهش نزولات جوی،سفره های اب زیر زمینی ما نیز خشک خواهند شد،چند قانون سفت و محکم را دنبال میکردند،وبا ندادن مجوز برای حفر چاهای عمیق،تیشه بر ریشه ان نمیزدند،الان وضع این گونه نبود.
  وحالا که با بحران اب روبه رو شدیم در تبلیغات میبنیم که توصیه میکنن موقع مسواک زدن از لیوان اب استفاده کنید و شیر و اب را باز نگذارید،نه اشتباه نکنید نمیگویم این بد است ،میگویم بیشتر هدر رفت اب ما در مصارف کشاورزی ست نه خانگی،میگویم بجای ان به مسئولین محترمتان گوشزد کنید که اینقدر به فکر جیب مبارکشان نباشید،اگر دین ندارید لااقل جوانمرد باشید…..
  دولت عزیز ما هم در حد توان در زمینه مسائل ابی تلاش خود را میکند و اگر کوتاهی هایی از طرف کشاورران صورت میگیرد ،با سیاست های خاص و دقیق خود تا حدی جبران مافات میکند،از این لحاظ هم جای نگرانی نیست.
   ۱٫صادر کردن هندوانه به کشور های دیگر،واقعا اصلا به فکر هیچ کدام از شما خطور میکرد،بهتر ین و عاقلانه ترین فکر😂چون با اب به این کم ارزشی،مبتوانیم ارز وارد کشور کنیم.
  ۲٫راه اندازی تاسیسات اب شیرین کن در ساحل خلیج فارس،جهت شیرین کردن اب دریا و فرستادن ان به استانهای همجوار،از جمله کرمان و یزد.
  ۳٫حمایت از کشاورزان و دادن وام های کلان و بدون ضامن جهت استفاده از ابیاری تحت فشار.
  ۴٫برخورد شدید و قاطعانه با حفر چاههای غیر مجاز و رشوه در این زمینه
  و این است توسعه ی پایدار در ایران عزیزمان😂😂😂😂
  لطفا موافقان لایک
  ا

 14. ا ا
  0

  آقای عبدالهی فقط در بخش کشاورزی ای چنین نیست در بخش پزشکی هم که با جان مردم بازی می کنند افرادی از سهمیه استفاده کردند وحالا در راس کارند که جای افراد با استعداد را گرفته اند  که خود نمونه بارز ظلم است  اگر هدف کمک کردن به این افراد بوده باید به روش دیگری عمل می کردند نه از طریق علمی بعضی افراد به جایی رسیدند که استحقاقش را نداشتندوجای دیگران رااشغال کردهاند

 15. The.end74
  0

  من ساکن انارم دانشجوی پرستاری هستم تو بم
  روزی ک این اتفاق افتاد ما بیمارستان بودیم خیلی وضعیت بدی داشتند مجروحین یا اونایی ک کشته شدن.. از زنی ک تیر فَکَش رو نابود کرده بود تا دختر بچه ای ک اون بی خدا به چشم بچه ۵یا۶ساله زده بود.. اورژانس بیمارستان پر جسد و مجروح بود خیلی وضعیت افتضاحی بود همه ناراحت از این اتفاق…. عکساشو هنوزم دارم خیلی افتضاحه خیلی….. پیش نیاد دیگه ایشالله

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها