سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, تیتر یک, محیط زیست  »   دستور قضایی برای تخریب کوره‌های ذغال در شهرستان انار
۱۴ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۴۶
دستور قضایی برای تخریب کوره‌های ذغال در شهرستان انار

دستور قضایی برای تخریب کوره‌های ذغال در شهرستان انار

ابراهیم رزانی، سرپرست محیط زیست شهرستان انار با تائید مشکل این چاه زغال‌ها گفت: محیط زیست با توجه به حجم آلودگی مخالف فعالیت غیر قانونی این کوره ها است و در این خصوص بارها اخطار داده ایم.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود: در آخرین مورد اقدام به پیگیری قضایی شده است و بخشی از این چاه ها به زودی تخریب خواهند شد.

رزانی خواستار همکاری مردم محلی در راستای عدم فروش چوب ها به این کوره ها شد و افزود: دود این کوره ها در نهایت به چشم مردم منطقه می رود و نباید زمینه فعالیت به این کوره ها مهیا شود.

خشکسالی و خشک شدن درختان پسته رفسنجان و انار بزرگترین ذخیره گاه صادرات غیر نفتی استان کرمان را بر لبه چاه های مملو از آتشی قرار داده است که درختان را دود می کند.

استان کرمان تا چندی قبل عنوان نخست تولید پسته در جهان را در اختیار داشت که هم اکنون به دلیل خشکسالی این عنوان از کرمان گرفته شده و پسته کاران فعال در کرمان نیز در حال انتقال سرمایه خود از استان هستند و سعی دارند باغ های جدید پسته را در دشت های استانهای دیگر گسترش دهند.

در حالی که آمریکا حالا رتبه نخست تولید این محصول را به عهده دارد که تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران ایرانی با حضور در دشت های ایالت های مرکزی آمریکا در حال توسعه کشت پسته هستند.

مرثیه باغ های پسته استان کرمان

در چنین شرایطی هر روز بر رقبای بالقوه ایران در زمینه تولید این محصول اضافه می شود و بازارهای بیشتری از چنگ تجار ایرانی خارج می شود و در مقابل خشکسالی در استان هر سال عرصه تولید پسته را تنگ تر می کند.

بسیاری از کشاورزان ترجیح می دهند باغ های کم بهره را خشک و آب را به باغ هایی اختصاص دهند که بیشترین میزان تولید را بر عهده دارند و این گونه است که باغ های پسته در شهرستانهای مختلف استان به خصوص رفسنجان و انار خشک می شوند و از بین می روند.

برداشت بی رویه ازآب های زیر زمینی در کرمان در حالی ادامه دارد که در سال جاری در این مناطق میزان بارندگی در مقایسه با سال گذشته تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

برداشت آب های زیر زمینی در این دشت ها موجب شده آب منطقه نیز شور شود و حتی نصب آب شیرین کن بر روی چاه ها نیز نتوانسته مشکل را حل کند و خود این آب شیرین کن ها نیز به دلیل ایجاد ضایعات به عاملی برای آلودگی محیط زیست تبدیل شده اند.

در چنین شرایطی کشاورزان ترجیح می دهند درختان خشک خود را به چاه های زغال و کوره هایی بسپارند که درختان را به زغال تبدیل می کنند.

این روزها اگر از رفسنجان به سمت یزد حرکت کنید در امتداد جاده در مسیر رفسنجان و انار که دوقطب اصلی تولید پسته در ایران هستند ستون های دود به چشم می خورد. داستان وجود کوره های زغال در رفسنجان هر چند سر دارازی دارد و موجب آلوده شدن هوای روستاهای اطراف شده است اما این روزها این پدیده در شهرستان انار هم تشدید شده است.

گفته می شود با افزایش تعداد چاه های زغال سوزی در شهرستان انار هم اکنون موارد بروز بیماری های تنفسی به دلیل دود سمی ناشی از این چاه ها در حال افزایش است.

هر چند وجود کوره های زغال در کنار باغ های پسته تا حدودی امری عادی است و در گذشته بعد از حرص درختان شاخ و برگ درختان به این کوره ها منتقل می شده است اما در حال حاضر به دلیل خشکسالی و از بین رفتن درختان بر تعداد این باغ ها نیز افزوده شده است.

کوره هایی که به صورت دائمی می سوزند

این چاه ها که ظرفیتی بین یک تا دو تن  چوب دارند به صورت چاهی شش تا هفت متری در زمین حفر می شوند و در انتهای کوره فضایی گسترده و خمره مانند ایجاد می شود و زغال ها در هر نوبت گاهی تا یک ماه در این کوره می سوزند تا در فرایندی زمان بر چوب ها تبدیل به زغال شوند.

در این مدت دود ناشی از کوره ها فضای روستاها و آبادی های اطراف را به شدت آلوده می کند، هر چند فعالیت این کوره ها و چاه ها زغالی غیرمجاز است اما اقدام موثری برای جابجایی و یا حذف این چاه ها نیز تا کنون انجام نشده است و هر از چند گاهی اداره محیط زیست بعد از پیگیری بسیار موفق می شود تعدادی از این کوره ها را تعطیل کند.

بسیاری از مردم این منطقه از دود ناشی از سوخت چوب‌های درختان پسته خصوصا در فصل زمستان در سال‌های اخیر به بیماری‌های تنفسی دچار شده اند که دلیل اصلی آن فعالیت همین چاه‌های زغالی سنتی است.

محمد مرتضوی یکی از باغداران پسته در شهرستان انار است که در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: هر سال بخش قابل توجهی از درختان به دلیل خشکسالی و بی آبی از بین می روند و کشاورزان برای اینکه بتوانند بخش کوچکی از ضرر خود را جبران کنند مجبور می شوند چوب ها را به کوره داران بفروشند.

این باغدار افزود: میزان سطح زیر کشت باغ های پسته هر سال کم تر می شود و کشاورزان هم ترجیح می دهند ریسک سرمایه گذاری در زمین هایی که آب ندارند را کاهش دهند، وقتی باغی دو سال به صورت پیاپی حتی یک بار هم سرآب نشود دیگر چیزی از آن باقی نمی ماند.

وی افزود: برخی از کشاورزان آب را با تانکر از مکان های دیگر به دشت ها می آورند که بسیار هزینه بر است و همه نمی توانند چنین هزینه ای را متقبل شوند و در نتیجه بخش قابل توجهی از سرمایه های موجود از بین می رود.

روستاییان و خرده مالکان قربانی سود جویی

یکی از روستاییان منطقه نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: معمولا روستاییان یا کارگر هستند و یاخرده مالک و در واقع از صنعت بزرگ پسته منتفع نیستند و تنها روزگار می گذرانند.

محمد اسماعیلی افزود: باغداران وقتی درختانشان خشک می شود آن ها را می سوزانند و هر بار که یک کوره روشن می شود تا یک یا دو ماه شعله های آتش ادامه می یابد تا زغال تولید می شود طی این مدت کوره به صورت مداوم فعال است و دود آن هم به چشم مردم منطقه می رود.

وی افزود: بارها به مسئولان مراجعه کرده ایم و اخطار داده ایم، اما کسی جلوی فعالیت این کوره ها که بدون مجوز فعال هستند را نمی گیرد.

وی از افزایش بیماری های تنفسی در روستاهای اطراف این کوره ها خبر داد و افزود: در تابستان خشکسالی امان ما را می برد و در زمستان کوره های زغال روشن می شوند.

وی از مسئولان شهرستان خواست در اسرع وقت جلوی آلودگی محیط زیست در منطقه را بگیرند.

به نظر می رسد آینده صنعت سود آور تولید پسته در استان کرمان حالا در پس دود سیاه کوره های زغال سازی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و خشکسالی و بی آبی های مکرر در استان کرمان وضعیت موجود را تشدید  می کند.

16 دیدگاه برای دستور قضایی برای تخریب کوره‌های ذغال در شهرستان انار

 1. شهروند اناری .هو.ا
  +2

  پرفسور کردوانی ده سال پیش توی تلویزیون گفت دشت
  رفسنجان و انار اگر بر همین منوال اب بکشن تا ده سال
  دیگه اب تمام میشود و باید درختها را ذغال کنند و صادر
  کننده ذغال باشند.
  حالا ان روز رسیده خوب فهمیده بود

 2. ناشناس
  0

  این کورهازحمات سالهاکشاورزان است که می سوزدودودمیشود

 3. ناشناس
  -1

  چرا کوره ها جمع کنید؟؟؟؟ اینها میراث گذشتگان واسه نسل اینده  هست….از بیفکری مسئولین وفساد در ادارات دولتی چیزی که واسه ما مونده ذغال…الودگی هوا…سرطان..بی ابی…بیکاری…افزایش جمعیت به حالت انفجاری…فقر..بدبختی..در عوضمسئولین جیباشون از رشوه حسابی پر شده…

 4. مهدی
  +2

  ای ول . بهترین کار . خداییش این کوره های یکی از مخرب های محیط زیست هستن و باعث آزار و اذیت مردم هم میشن از بس دود میکنن . دمتون گرم 🙌🙌🙌👍👍👍👍👍

 5. مهدی
  +2

  آقای رزانی بزرگوار تو رو به هرکی می پرستی قسمت میدم یه بار هم که شده به روستای صفائیه سر بزنید تا ببینید مردم این روستا از بوی گند پهن گاو مربوط به گاوداری ….چقدر دارن اذیت میشن . خداوکیلی یه فکری برای این بدی گند گاوداری هم بردارید . ممنون 

 6. ناشناس
  +1

  خدایا شکرت چه زمانه ای شده معدن خاتون اباد که دودش تا انار هم میایه وباعث اصلی سرطان هم هسته و هم دلیل اصلی نباریدن باران هسته مجوز زیست محیطی نداره هیچ کس جلوی اان معدن نمیگیره حالا امدن میخواهند جلوی ۴ تا کوره زغال که صاحبانیش یک مشت ادم بیچاره و زحمت کش هسته را بگیرند اگر راست میگید که به فکر سلامت مردم هستید اول جلوی معدن خاتون اباد را بگیرید بعد بیایید کورها را جمع کنید

 7. ناشناس
  +1

  یه مشت ذغال فروش بیکار میشن از اونور دزد بیشتر میشه غصه نخورید نون یه مشت بدبخت بیچاره رو آجر کردن به به و چه چه نداره متاسفم

 8. ناشناس
  +1

  سلام بله این کورها دارند هوا رو الوده میکنند چند سال این معدن های شهربابک واطرافش هوا رو الوده میکنند این مسولین نمیبینند حالا چهار تو بدبخت از روی ناچار دارند چهار ریال کاسبی میکنند میگویند هوا رو الوده میکنند تا با این بهونهاز این بدبختا پول بگیرند اگه راست میگند برند جلو معدنها رو بگیرند

 9. Ilna
  +4

  بر عکس. به نظر من این کوره ها دارند عامل اصلی تخریب منابع آب یعنی همین درختان خوش خط و خال پسته، را می سوزانند و باید از آنها متشکر باشیم. 

 10. gh t
  +1

  خوب معادن خاتون آباد شهربابک دارن سالانه پول هنگفتی رو هم میدن به مسعولین عزیز صاحبان کوره ها هم بیان پول بدن مجوز سوزوندن آدم رو هم بهشون میدن

 11. تبسم
  +1

  اگه راست می گین برین یه فکری به معدنا بردارین که معلوم نیسته مال کی هسته که ابهای زیر زمین رو دارن آلوده می کنن بیشتر مردم همین ابهارو می خورن که یا سرطان  دارن یا معده هاشون خرابه    اینا چهار تا کوره هستن که مال ادمای بدبخت بیچاره هستن یه لقمه نون در میارن 

 12. ناشناس
  +1

  اگه این بدبخت بیچارها چاره ای جز سوزاندن چوب داشتن که نمیرفتن دنبال این کار خودشو گرفتار کنه لااقل بگن برن یه مکانی که مشکلی به کسی پیش نیاد

 13. ناشناس
  0

  درجواب اقای مهدی باستی بکم کاوداری تا صفاىىه جند کئلو متر میباشد و در این جند کىلو متر همش باغ پسته و همه هم کود کاو و مرغ می دهند واین بوىئ کهمردم کلشن و صفاىىه مئفهمند مأل کود های باغات خودشان است

 14. محمد
  0

  بعضی شبه ادم میخواد خفه شه ا ز دود

 15. ناشناس
  +1

  بخدا جلو اینا رو بگیرید شبا از دود ذغال خواب نمیریم بیچارمون کردن یسره سردرد و سر گیچه کجایید مسئولین…

 16. آرضا
  0

  کمبودی تمباکو هچی گرونی زغال هم تسکین دردا شد😠

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها