- انارپرس - http://anarpress.ir -

بازخوانی یک سفر؛ هاشمی رفسنجانی: انار به آن نقطه‌ای که حقش بوده، می‌رسد

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سال ۱۳۸۶ سفری به انار داشت و در مهدیه امامزاده در جمع مردم سخنرانی کرد.

هاشمی رفسنجانی، بالاترین مقام کشوری است که تاکنون به انار سفر کرده است. وی در این سفر در مهدیه امامزاده محمدصالح (ع) با مردم انار دیدار و از دانشگاه آزاد نیز بازدید کرد.

امروز بخش‌هایی از سخنرانی هاشمی رفسنجانی در سال ۸۶ را که در جمع مردم انار و همزمان با یادواره شهدا ایراد گردید، منتشر می‌کنیم:

دیدن منظره پر شور و اجتماع مردم خوب انار و بزرگداشت بهترین انسان‌های تاریخ، شهدا و سربازان خدا برای بنده بسیار ارزشمند است.

من در این بحث کوتاهی که با شما دارم، دو سه موضوع را می‌خواهم مطرح کنم: اولا راجع به خود انار، این شهر خوب و بعد راجع به شهدا و شهادت و سوم راجع به کشورمان و شرایطی که در ان زندگی می‌کنیم.

در مورد انار باید عرض کنم که کم کم به آن نقطه‌ای که حقش بوده و مدتی از این حقش محروم بوده، دوباره دارد می‌رسد. انار در تاریخ تا آن مقداری که من مطالعه کرده و دیدم، یکی از سه کانون قابل توجه در منطقه بوده است. انار و رفسنجان و یک نقطه دیگری که هنوز خیلی مشخص نیست کجاست. این مربوط به تاریخ جدیدمان نیست (بلکه) در گذشته‌های بسیار دور، این وضع برای انار بوده است.

طبیعی است به خاطر اینکه دشت انار به دلیل شرایط جغرافیایی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی در شرایطی بوده که استعداد منطقه آباد را داشته است.

بیشترین برخوردی که ما با انار داشتیم، عبوری بوده است. من حدود ۶۰ سال است که بارها و بارها از شهر شما عبور کردم. گاهی به خاطر شرایط بد ماشین‌ها، مدتی در همان نقطه گاراژ و منطقه‌ای که ماشین‌ها عبور می‌کردند؛ می‌ماندم و با بعضی از مردم انار تماس داشتم. ولی در خارج شهر ما تماس‌های زیادی با مردم انار داشته و داریم.

بیشترین و مهمترین تماس‌های ما مربوط به دوران دفاع مقدس است که ما با نیروهای رزمنده‌ای که از رفسنجان، انار، نوق و کشکوئیه می‌آمدند، تماس داشتیم.

در جاهای سخت، جاهایی که اگر گره نظامی پیش می‌آمد، چند لشکر خط‌شکن و گره‌گشا بودند. یکی از آن‌ها لشکر شما (۴۱ ثارالله) و نیروهای رزمنده مخلصی بود که شما در جبهه داشتید.

قبل از جنگ، وقتی انقلابمان پیروز شد و به شهدای دوران انقلاب پرداختیم، دیدیم که انار جزو شهید داده‌های آن دوران بود و این افتخار برای شما اناری‌ها در تاریخ ثبت شده است. گویا در راهپیمایی که داشتید و به طرف نوق می‌رفتید در این مسیر با شما برخورد کردند و شهید و زخمی دادید. این از افتخارات ارزشمند بخش‌های مختلفی از کشور ماست که اناری‌ها در این میدان گوی سبقت را ربوده‌اند و انار با شرایطی که امروز دارد و با زندگی خوب مردمش که متکی به تولید آن هم تولید کشاورزی که سالم‌ترین حرکت مرمی تاریخی ایران ما بوده و هنوز هم هست و بحمدالله با تاسیس دانشگاه‌ها در اینجا، استعدادهای خوب مردم انار در مسیر تکامل قرار گرفته و امیدواریم که شما بتوانید این استعادهای ارزشمندتان را به ان نقطه‌ای که استحقاقش را دارید، برسانید….

اظهاراتی که امام جمعه محترم، فعال و پرکار شما (حجت‌الاسلام منتظری) در این جلسه بیان کردند، کلماتی که از فرزند شهیدتان شنیدیم، آمار و ارقامی که فرماندار عزیزمان مطرح کردند و مداحی خوبی که شنیدیم، مجموعه این‌ها صفایی به این اجلاس شما داد.

حتما ارواح پاک شهدای شما در این فضای خوب انار در پرواز است و ما را می‌بینند. آن‌ها اگر ببینند ما راه آن‌ها را ادامه داده و پیام خون آن‌ها را شنیده و به پیام آن‌ها وفاداریم برای ما دعا می‌کنند و دعای شهید را خدا می‌پذیرد. بهترین شفای ما در روز قیامت، شهدای ما هستند.

گزارش تصویری سفر هاشمی رفسنجانی به انار