سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، سیدحسن خمینی برکناری رئیس دانشگاه آزاد را غیرقانونی اعلام کرد در 7 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, اسلایدر, تیتر یک  »   بررسی دلایل علمی «زمستان خشک ۹۵» انار در گفت‌وگو با یک اقلیم‌شناس
۲۸ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۵۷
بررسی دلایل علمی «زمستان خشک ۹۵» انار در گفت‌وگو با یک اقلیم‌شناس

بررسی دلایل علمی «زمستان خشک ۹۵» انار در گفت‌وگو با یک اقلیم‌شناس

شهرستان انار از ابتدای پاییز امسال تاکنون سال خشکی را پشت سرگذاشته و بارش‌ها حدود ۸۰ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

انارپرس برای بررسی دلایل علمی این موضوع با محسن مدرس‌نژاد، اقلیم‌شناس و یکی از فرهیختگان شهرستان انار گفت‌وگویی کرده که در ادامه می‌توانید بخوانید.

مدرس‌نژاد دارای مدرک کارشناسی «اقلیم شناسی و ژئومورفولوژی» از دانشگاه یزد و کارشناسی ارشد «جغرافیای سیاسی» از دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

آقای مدرس‌نژاد، به نظر شما دلیل عدم بارندگی در زمستان امسال در شهرستان انار چه می‌تواند باشد؟

اگر به یاد داشته باشید در سال‌های ۹۲ و ۹۳ بارندگی‌های مناسبی در شهرستان انار داشتیم و مخصوصا سال ۹۳ که در اردیبهشت ماه دو روز بارندگی داشتیم و سیل هم آمد. مرداد ماه ۹۳ هم بارش رگباری شدیدی داشتیم که با خود سیل به همراه داشت و در اواخر اسفند ۹۳ نیز برف کم سابقه آمد.

این بارش‌ها به خاطر پدیده النینو که در واقع به خاطر جابجایی جبهه سرد و گرم در اقیانوس آرام ایجاد می‌شود، به وجود آمد. رخداد النینو تاثیر زیادی بر آب و هوای جهانی و مخصوصا خشکی‌های دو طرف اقیانوس آرام می‌گذارد، به این صورت که در سمت شرق اقیانوس آرام ترسالی و در سمت غرب اقیانوس آرام خشکسالی را سبب می‌شود.

آب و هوای ایران هم از این جابجایی جبهه آب سرد و گرم اقیانوس آرام تاثیر می‌پذیرد و برای اکثر نقاط ایران فاز ترسالی را سبب می‌شود. النینویی که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی (شروع سال ۱۳۹۲و خاتمه بهار۱۳۹۴)رخ داد یکی از بزرگترین النینوهایی بود که در تاریخ بشر رخ داد. در بهار سای ۹۴ النینو در حالت خنثی قرار گرفت و معمولا بعد از پدیده النینو، سال بعد پدیده لانینا اتفاق می‌افتد که همین اتفاق هم در زمستان سال ۹۵ در ایران رخ داد و آب و هوای ایران وارد فاز لانینا شد. پدیده و فاز لانینا برای اکثر نقاط ایران خشکسالی را به همراه دارد و در واقع پدیده لانینا گسترش هوای قطبی به سمت عرض‌های جغرافیایی پایین است که دمای آب اقیانوس‌ها را مخصوصا اقیانوس آرام را سردتر از حالت معمول می‌کند که ایران مرکزی را با خشکسالی مواجه می‌نماید اما برای مناطق شمالی و شمال غربی ایران ترسالی را سبب می‌شود.

امسال نه تنها شمال غرب استان کرمان بلکه استان‌های اصفهان و یزد  هم دچار خشکسالی شدید شدند که به خاطر فاز لانینا است. بعد از عید فاز لانینا در حالت خنثی قرار می‌گیرد و انتظار داریم بارش‌های خوبی در بهار نسبت به زمستان داشته باشیم.

البته امسال پدیده لانینای ضعیف رخ داد. لانینای قوی در سال ۱۳۸۶رخ داد و همه کشاورزان به یاد دارند که سرمای بی‌سابقه سال۱۳۸۶  چگونه درختان پسته را در آستانه خشک شدن کامل قرار داد.

در پایان باید یاد آوری کنم که بعضی از اساتید اقلیم‌شناسی تاثیر پدیده النینو و لانینا را در ایران قبول ندارند و اظهار می‌کنند که نیاز به جمع‌آوری اطلاعات بیشتری برای اثبات این قضیه است.

با این وجود ظاهرا ابرهای باران‌زا بر فراز انار قرار می‌گیرند اما بارشی در کار نیست، دلیل این مساله چه می تواند باشد؟

اولا ابرهای سیروس که همان ابرهای نازک هستند در ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ کیلومتری قرار دارند. این ابرها به خودی خود بارشی ندارند اما خبر از ورود سامانه بارشی را به منطقه می‌دهند. اگر این سامانه بارشی که از دو جبهه سرد و گرم تشکیل شده یکی از دو جبهه خود را از دست بدهد دیگر سامانه بارشی با خود بارشی نداشته و فقط آسمان ابری بدون بارش را داریم. معمولا سامانه‌های بارشی یا سیکلونی که وارد ایران می‌شوند اکثرا یا جریان گرم خود یا جریان سرد خود را از دست می دهند و اگر بارشی هم داشته باشند در مناطق غربی ایران خالی می‌کنند.

دوما اگر ابرهای کومولوس یا کومولونیمبوس در منطقه ظاهر شوند که همان ابرهای سفید و بزرگ و پنبه‌ای شکل هستند نشان از ورود سامانه قوی بارشی در منطقه دارد و این ابرها در ارتفاع شش کیلومتری زمین قرار دارند و به شدت وابسته به رطوبت منطقه هستند و اگر در منطقه‌ای رطوبت کافی در جو باشد، بارشی‌های خوبی دارند اما در شهرستان‌های انار و رفسنجان به خاطر رطوبت پایین منطقه، بارش زیادی ندارند و برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی و خشک شدن زمین و تاثیر آن بر خشک شدن بیشتر جو منطقه هم باعث کاهش بارش از چنین ابرهایی می‌شود.

سوما بیشتر بارش‌های شهرستان انار در اسفند و اوایل فروردین رخ می‌دهد و در دی ماه محل تشکیل توده هوا در نزدیکی کشور قبرس در دریای مدیترانه است که فقط نیمه غربی و شمال غربی ایران را اکثرا پوشش می‌دهد، مگر اینکه سامانه بارشی قوی باشد که منطقه ما را هم پوشش دهد. در بهمن محل تشکیل سامانه‌های بارشی در مرکز دریای مدیترانه قرار می‌گیرد و وسعت بیشتری از ایران را پوشش می‌دهد و معمولا ما بارش‌های بیشتری در بهمن نسبت به دی ماه در منطقه خودمان داریم.

در اسفند ماه محل تشکیل سامانه‌های بارشی در منتهی‌الیه‌ دریای مدیترانه و نزدیکی اقیانوس اطلس است که این سامانه‌های بارشی کل ایران را پوشش می‌دهند و به سه دسته تقسیم می‌شوند: سامانه‌هایی که به سمت شمال غرب حرکت می کنند، سامانه‌های که به سمت غرب حرکت می کنند و سامانه‌های که به سمت جنوب غرب حرکت می‌کنند.

شهرستان انار در مسیر حرکت سامانه‌های جنوب غرب است. این سامانه با عبور از دریای سرخ و خلیج فارس و گرفتن رطوبت از این دو دریا، بارش‌های خوبی برای منطقه ما در اسفند و فروردین به همراه دارد.

 آیا آلودگی هوای ناشی از معادن یا خشکی دشت و رطوبت پایین می‌تواند بر بارندگی تاثیر منفی داشته باشد؟

بله. مخصوصا برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی منطقه. چون ما در منطقه خشک هستیم و خشکی بیشتر منطقه بر افزایش سال‌های خشکسالی می‌افزاید و از طرف دیگر با گرمتر شدن زمین و تغییرات آب و هوایی شاهد کاهش بیشتر بارش هستیم وتاثیر گرمایش کره زمین بر خاورمیانه و مخصوصا ایران خشکسالی بیشتر را به همراه دارد. در مورد معادن مطالعاتی نداشتم.

برخی می‌گویند وقتی که ابر بر فراز شهرستان است، چرا آن‌ها را بارور نمی‌کنند؟

ابرها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند: سیروس، استراتوس و کومولوس. ابرهای سیروس را که بارش ندارند معمولا بارور نمی‌کنند. برای ابرهای استراتوس و کومولوس از هیدروژن خشک جهت بارور سازی آن‌ها استفاده می‌شود که به نظر من تا شرایط صعود برای این ابرها مهیا نشود اگر باروری هم انجام شود، بارش دلخواه رخ نخواهد داد و فقط هزینه‌ای را بر دوش دولت می‌گذارد.

ما در یک منطقه خشک هستیم که اختلاف بارشی آن زیاد است. ممکن است یک سال باران فراوان بیایید و سال بعد قطره‌ای باران به زمین نخورد. به جای هزینه کردن برای باروری ابرها می‌توان سدهای خاکی را در مناطق مستعد کوهستانی درست کرد تا در سالهایی که باران زیاد می‌بارد سیلاب‌ها را پشت سدها نگه داشت تا هم سفرهای زیرزمینی تغذیه شده و هم محیطی برای تفریح فراهم شود.

این را هم بگویم که در یزد بارورسازی ابرها به مرحله اجرا درآمد اما نتیجه خوبی نداشت و کنار گذاشته شد.

34 دیدگاه برای بررسی دلایل علمی «زمستان خشک ۹۵» انار در گفت‌وگو با یک اقلیم‌شناس

 1. شبگرد
  -1

  النینو لالینو چیه همش چرته بخاطر کارا اناریا هچی نمیا چطره دور تا دور انار میا فقط انار خراب شده نمیا

  • محسن مدرس نژاد
    
   +1

   سلام. شما برید از یزدی ها و اصفهانی ها بپرسید که چقدر در شهرشان باران داشته اند.استان فارس و بوشهر هم دچار خشکسالی شدید بودند که با بارندگی اخیر از خشکسالی بیرون رفتند. 

  • ناشناس
    
   +6

   یعنی فقط اناری ها کاراشون مشکل داره دیگه همه خوبن؟نخیر آدم خوب و بد همه جا هستن…این بارندگی ها وخشکسالیها بخاطر شرایط منطقه ای هستن

  • (((((((((((((((الله))))))))))))))
    
   +1

   برای صدقه دادن در جیبهایمان بدنبال کمترین مبلغ میگردیم،
   آن وقت از خداوند بالاترین درجه نعمت ها را میخواهیم
   چه ناچیز می بخشیم و چه بزرگ تمنا میکنیم
   ___________

 2. عـامـو مـهـدی
  +2

  گمونم قضیه بارندگی شده مثل برجام نیم اول نیم دوم بارندگی حالابهار بارندگی.خخخخهخخ

 3. کشاورز
  +2

  با سپاس از مهندس
  من فکر میکنم به قول ایشان کاهش شدید رطوبت در ممنطقه ما باعث کاهش بارندگی شده و فکر کنم این لوله گذاری ها و زیر سطحی ها هر چند در کاهش تلفات آب اثر داشته اما دیگه در دشت انار اون رطوبت سابق که از آبیاری باغات وجود داشت از بین رفته و وضعیت طوری شده که در یک چاه کشاورزی حتی آب برای شستن یک دست پیدا نمی کنی مگر اینکه بدونی کدوم محل در حال آبیاری است و شاید همین کاهش رطوبت تبخیری ناشی ازآبیاری خودش باعث کاهش بیشتر نزولات شده هر چند چاره ای هم نیست اما معلوم نیست ضرر کدومش بیشتره ؟ نباریدن باران یا تلفات آب

 4. ناشناس
  0

  با کارشناس ماهری ک شما اوردین ببینیم چطور میشه

 5. ....
  0

  من حوصلم نشدبخونم یکی خلاصه شده اش رو بگه😁

 6. مرتضی اکبری
  0

  سلام
  میشه تحقیق کنین ببینید که آیا حقیقت داره انار دچار پدیده هارپ شده ینی مخصوصا هارپ رو روی انار ورفسنجان انجام میدن تا کشاورزی ازبین بره وکوههای بدبخت کوه که سرشار از اورانیوم هست رو استخراج کنن

  • محسن مدرس نژاد
    
   +2

   سلام. من اولین بار هست از هارپ می شنوم.شما به قدیمی های محلتون مراجعه کنید و از بارش های قدیم بگید. میگویند بعضی سال ها بارون خیلی می امد و سال بعد قطره ای باران نمی امد. ان زمان هم خشکسالی و ترسالی بوده است. سال ۹۳بیش از میانگین شهرستان انار باران بارید.

 7. ناشناس
  +4

  سلام این شد حرف حساب ومنطقی  هی کامنت نگذارید  مقصر مردم زحمت کش ومسلمان انارند  اناری جما عت مر دمی زحمت  کش و متد ین هستند وصلاح خدا بوده ما در این منطقه باشیم  همش امتحان است مردم خوب  انار شکر گزار باشند وبه یاوه گویی های های بعضی ها  گوش نکنند.
  بیشترین باران  و برف در جاهایی می اید که بیشترین جنا یت ها صورت می گیرد  
  خدا با ماست    یوسف گمگشته باز اید به کنعان غم مخور  باران رحمت خواهد امد غمخور  یا حق  

 8. عجيبه
  0

  میشه ایشون جواب بدن که وقتی سایت ناسا پیش بینی کرده ٢۵ بمهن انار بارونیه اما خبری نبوده ایشون چطور میگن بارش ها تو بهاره؟؟؟؟

  • محسن مدرس نژاد
    
   +2

   سلام. وضعیت هوا را هیچ ارگانی حتی ناسا نمی تواند به درستی پیش بینی کند و احتمال خطا را در نظر می گیرند و می گویند پیش بینی وضع هوا و حتمی نیست. من هم گفتم انتظار بارش های بهتر را داریم چون در بهار لانینا از بین می رود و در نتیجه بارش های بهتری احتمالا در بهار داشته باشیم

 9. عجيبه
  +3

  اقای مدرس نژاد شما تو صحبتاتون از افرینده این طبیعت نگفتین که همه چیز دست خداس فرمان دهد خشک ترین جای  زمینم بارون میاد

 10. م
  0

  فقط به خاطر معادنه شهربابکه اگر دقت کرده باشید مسیر بادها همیشه از طرف شهربابک به سمت اناره حالا وقتی باد ابرهارو میاره سمت انار باید از روی معادن رد بشه اینجوری میشه که یا ابرها نمیان یا باران زا نیستن

  • محسن مدرس نژاد
    
   0

   سلام. معادن و کارخانجات مرتبط با معادن باعث افزایش دی اکسید کربن در جو می شود که به افزایش گازهای گلخانه ای منجر می شود. اینکه دودی ناشی از کارخانجات معادن باعث بی بارانی شده باید مطالعات انجام شود.

 11. اژیر خطر
  0

  اقای عبدالهی کارت بیسته .ممنون که این گزارش را تهیه کردید.بسیار متشکر.و همچنین بسیار  ممنون از توضیحات کامل اقای مدرس نژاد .خوشحالیم و میبالیم به خودمان که ما اناریها اینچنین افراد نخبه ای داریم.عالی عالی عالی

 12. ناشناس
  0

  آقای مدرس نژاد آیا سم پاشی هایی که برا درخت می شود تاثیر روی بارندگی ندارد روی جسم انسان ها و حیوانات دارد که موجب سرطان شده است

 13. دل سوز
  0

  امام رضا ع 
  هرگاه حاکمان دروغ بگویند باران نمی اید.

 14. سینه سوز ودل سوخته
  +1

  امید وارم همه مثبت فکر کنند   

 15. ناشناس
  +1

  اینقدر خشکسالی تو استان فارس به وجود امده بود .دریاچه  مهارلو و بختگان کاملا  از بین رفته بودن .خداخواست دوباره جون بگیرن با این رحمتش .بقیه حرفا چرت.
  پایان شب سیه. سپید  است

 16. حسن مهرابی گلشن
  +1

  جناب اقای مدرس نژاد بسیار درست گفتی اما ای کاش با زبان ساده تر میگفتی که ابرها یک توده گرم یعنی بخار اب که از اقیانوسها بر میخیزد  و به تنهایی  نمی تواند تبدیل به باران شود احتییاج به یک توده سرد کم فشار داردکه تماس این دو توده با هم تبدیل به باران می شود ،توده سرد از جنگلها  یا از کوهای بلند ومهمتراز همه از رطوبت زمین  انار دو مورد اولی که ندارد ورطوبت زمیین را هم با برداشت بی رویه اب از بین رفت بله این نتیجه اعمال خود ماها است توده سرد که نباشد  ابرها تبدیل به توده پر فشار میشود وبه سرعت از بالای سر ما رد می شود و در انار یا یزد زمانی باران می اید  که توده سرد از سمت شمال وتوده گرم  ازسمت جنوب  در این منطقه با هم بر خورد داشته باشند به امید ان روز انشاالا پس دست بدست هم دهید از بر داشت بیش از حد جلو گیری کنید امید وارم مرا ببخشید اگر بی ربط گفتم من بی سوادم

  • محسن مدرس نژاد
    
   +1

   سلام. توده هوای سرد پرفشار هست و توده هوای گرم کم فشار هست. وقتی توه هوایی که از دریای مدیترانه تشکیل شده و از طریق بادهای غربی وارد ایران می شود در بین راه اکثرا یا جبهه سرد خود را از دست می دهند یا جبهه گرم خود را. نتیجه ان می شود اسمان ابری بی بارش مگر اینکه توده هوای قوی باشد که به منطقه ما هم برسد. یا اینکه اگر جبهه سرد خود را از دست داده و وارد ایران شود و اگر جبهه سرد قطبی در ایران پیشروی داشته باشد با تداخل جبهه سردقطبی و گرم از توده هوا یا از جریان های گرم حاره ای جنوب بارش خواهیم داشت. که نمونه آن در اویل آذر بود که فرابار سرد سیبری تا مرکز ایران کشیده شد و بارش برف را شاهد بودیم. اما بهترین بارش ها بارش های هستند که از سیکلون های که ازجبهه های سرد و گرم قوی تشکیل شده ،می باشند که از طریق بادهای غربی و سوار بر موج های کوتاه باشند فراهم می شوند. این موج های کوتاه ممکن است یک سال گذرشان به ایران بیفتد که آن سال سال پربارشی خواهد بود و سال بعد ممکن است موج های کوتاه مسیر خود را تغییر داده و ایران را دچار خشکسالی کند.

 17. وطنم، پاره تنم..
  0

  اقای مدرس نژاد ممنون
  عالی بود..

 18. قاصدک
  +2

  با کارایی ما مردم میکنیم باید خداروشکر کنیم بارون که نمیاد اشکال نداره دعا کنیم سنگ تو سرمون نباره

 19. شفایافته خام گیاهخواری
  -1

  بشر هیچگاه نتونسته و علی الحساب نمیتونه تمومی اتفاقات جهان هستی رو از فیلتر عقل و علم عبور بده یا به عبارتی براش دلیل علمی بیاره..در مورد خشکسالیها و عدم بارش باران، این قضیه کاملا صدق میکنه..بهتره بجای اداهای روشنفکرانه کمی به فکر اصلاح خودمون باشیم..بهتره بعضی قیاس های غیر منطقی رو کنار بذاریم..قیاس هایی که بعضا پدر همه مارو درآورده…بعنوان مثال وقتی شخصی رو از خوردن فلان غذا نهی میکنی بلافاصله با مقایسه ها و مثال هایی از دیگران، به راحتی خودش رو از پرهیز و کم خوری معاف و تبرئه میکنه…در مورد اعمال و رفتارمون که نتیجه افکارمونه هم این قضیه صادقه یعنی با مقایسه ها و مثال هایی از سایر شهرها و کشورها به راحتی خودمون رو از بسیاری کارها و رفتار نادرست معاف و تبرئه میکنیم…چرا حاضر نیستیم این احتمال رو بپذیریم که شاید دلیل اصلی عدم بارش باران اعمال و رفتارمونه..چرا در پی اصلاح اعمال و رفتار و درنهایت افکارمون نیستیم..ابر و باد و ماه و خورشید همه مسخر و درخدمت اشرف مخلوقات هستند..تنها وجه تمایز این منطقه داشتن طلایی سبز بنام پسته بوده و هست که متاسفانه توزیع این ثروت بسیارتابسیار ناعادلانه و بعضا با زور و ظلم صورت گرفته و متاسفانه هنوز هم داره صورت میگیره…بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش زیک گوهرند…چو عضوی بدرد اورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار…این شعر شاید یک معنی ظاهرا ساده داشته باشه ولی پشتش هزاران راز پنهانه…همین بس که فقط آه یک مظلوم کافیه که دمار از پسته و پسته کاری دربیاره و دردش دامان تمامی اعضای یک شهر رو بگیره!!

 20. هی روزگار
  0

  انارپرس دیدی پدیده النینو، لانینو همش الکیه همه چی دست خداست اگه بخواد میاد بلاخره بعد از چند روز امروز شاهد رحمت الهی هستیم.
  خدیااااا شکرت

  • محمدرضا نسب عبداللهی
    
   0

   سلام، پدیده النینو و لانینا سر جاشه. این بارندگی ها پیش بینی شده بود که میاد. این را در نظر بگیرد که بارندگی امسال پاییز و زمستان در انار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد کمتر شده است. به این میگن تاثیر پدیده لانینا.

 21. درانتظارباران
  +1

  چرا اینقد نفوس بد میزنید بیایید یکم مثبت فکرکنیم زبونتون ب خیربگرده مگه چی میشه😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡

 22. ابوالفضل
  0

  والا من بچه انارم ولی ساکن تهرانم.هرسال ومخصوصا امسال اینقد ما شاهد بارون وبرف بودیم که واقعا بعضی ها رو میدیدم که میگفتن کاش تموم میشد چرا اینقد برف وبارون میادواقعا خسته شده بودن هر روز وهر روز بارون.اما ازانار هیچ خبری نیست همه درحیرت موندن که چطور اطراف انار دور تادورش میاد اما انار هیچ خبری نیست..خدایا خودت به داد همشون برس باران رحمتت را نازل فرما.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها