سه شنبه, ۰۶ تیر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مام؛ موتور دست‌ساز جوان اناری در 25 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, تیتر یک, کشاورزی  »   لزوم شفاف سازی فرمانداری در مورد حفر چاه جدید در انار
۱۷ آبان ۱۳۹۳ , ساعت ۰:۰۰
لزوم شفاف سازی فرمانداری در مورد حفر چاه جدید در انار

لزوم شفاف سازی فرمانداری در مورد حفر چاه جدید در انار

با توجه به این که در هفته گذشته در آستانه تعطیلات تاسوعا و عاشورا، دستگاه هایی برای حفر چاه در نزدیکی مسجد امام سجاد(ع) مستقر شدند و افرادی مدعی هستند که این چاه تحقیقاتی است  اما خبرهایی در بین مردم  رواج پیدا کرده که نشان می‌دهد چاه مذکور یک چاه برای بهره برداری آب است و متعلق به بعضی افراد مانند”ح ب” می باشد.خبرها حکایت از آن می دهد که آقای “ح ب” در نزدیکی این چاه رویت شده است.

با توجه به اینکه دشت انار در یک وضعیت بحرانی و قرمز وجود دارد و منابع آب زیر زمینی به شدت کاهش یافته، مسئولین لازم است از  حفر چاهی که خدای ناکرده  به برداشت آب منجر شود جلوگیری کنند.

در این خصوص ذکراین چند مورد ضروری است:

۱- در نزدیکی مکانی که قرار است چاه جدید حفر شود یک چاه تحقیقاتی وجود دارد با وجود این چاه چه لزومی به حفر چاه جدید تحقیقاتی است؟

۲- در مورد وضعیت آب های زیرزمینی دشت انار، تحقیقات و اطلاعات خوبی در خصوص میزان شوری و میزان افت آب های زیرزمینی وجود دارد با توجه به این که این آمار و تحقیقات را در دست است سوال این است که چگونه این اطلاعات و آمار به دست آمده و چه ضرورتی برای به حفر چاه تحقیقاتی جدید است؟ یکی از مسائل جدی این است که در آستانه تعطیلات تاسوعا و عاشورا که همگان کار را تعطیل می کنند،این افراد قصد حفر چاه داشته اند و این خود یک علامت سوال بزرگ درباره صداقت گفتار حفرکنندگان چاه ایجاد کرده است.

۳- مسئولان شهرستان انار و مسئولان استان این مهم را باید مورد توجه قرار دهند که عدم شفاف سازی درباره موضوع چاه جدید می تواند تبعات ناخوش آیندی در پی داشته باشد.

اول اینکه اگر مشخص شود حفر این چاه،  اهدافی غیراز اهداف  تحقیقاتی داشته باشد قطعا مردم در حفاظت از منابع آب دچار تردید خواهند شد و نمی توان مردم را مجاب کرد که  برداشت آب کمتری داشته باشند، چون مردم خواهند گفت متولیان دولتی به هشدارها درباره بحران آب توجهی ندارند و به همین دلیل خود را برای برداشت بی رویه آب صاحب حق می پندارند

دوم اینکه مردم خود باید  حافظ منابع آب باشند نه با زور وقوه قهریه، اکنون بعد از مدتها با بحث های کارشناسی در مورد آب های زیرزمینی، خود مردم به این نتیجه رسیده اند که بحران آب جدی است و باید تدبیری بیاندیشند و مردم حساسیت زیادی نسبت به بحران آب دارند و می توان گفت که اقناع افکار تا حدی ممکن شده، پس باید در مورد این چاه شفاف سازی صورت گیرد و واقعیت ها به مردم گفته شود تا اگر اهدافی پشت پرده است، همین الان روشن شود.

۴-در خصوص این چاه باید روشن شود آیا واقعا این چاه تحقیقاتی است یا اینکه افراد سودجود تحت پوشش چاه تحقیقاتی می خواهند به اهداف دیگری دست پیدا کنند.

برای جلوگیری از اینکه افراد سودجو بخواهند به اهدافی مانند بهره‌برداری از آب دست پیدا کنند باید مدیران و مسئولان طی  تفاهم نامه رسمی,  “فروش و واگذاری و بهره برداری آب از چاه  تحقیقاتی در انار” را  کاملا  ممنوع اعلام کنند و نهاد دولتی متولی چاه تحقیقاتی به طور کاملا رسمی و مکتوب، متعهد شود که این چاه تحقیقاتی را تحقیقاتی نگه دارد و این ممنوعیت ها  را بصورت مطلق رعایت کند.

بدیهی است هرگونه مماشات و عدم روشنگری و یا وارونه جلوه دادن واقعیت، می تواند منطقه را درگیر بحران کند که ان شاالله با تدبیر و صداقت وجدیت مسئولان واقعیات روشن خواهد شد.

IMG_2501-Edit
IMG_2495

12 دیدگاه برای لزوم شفاف سازی فرمانداری در مورد حفر چاه جدید در انار

 1. دوستدار انار
  0

  اقای فرماندا شما باید به طور جدی و سریع به این مسله رسیدگی کنید ما اناری ها شما را میشناسیم مگر میخواهید انار را ….  / به امید موفقیت بارش باران

 2. شکلات تلخ
  0

  نمیدونم چمیدونم فقط میدونم ک این چاه زده میشه حالا ب هر طریقو ترفندی. خدا بخیر بگردونه

 3. کوچکعلی
  0

  باید عوامل اصلی را بگیرند و اگر معلوم  میخواستند چاه غیر مجاز حفر کنند برایشان مجازات سنگینی تعیین کنند چراکه یک شهر و یک نسل را تهدید میکنند .

 4. حسین
  0

  اون وقت از این چاه آب هم در اومده یا اگه ۵۰۰ متر هم می‌کندند به آب نمی‌رسیدند؟؟

 5. محمد عبدالهي عزت آبادي
  0

  این مسئله نشان می دهد که چقدر جای تشکل های غیر دولتی آب بران در منطقه خالی می باشد. این تشکل ها چشم بینای کشاورزان و بازوی توانای دولت در حفاظت از منابع آب هستند. حال چه کسی باید برای تشکیل چنین تشکل هایی گام نخست را بردارد؟ کسی که دردسرهای عظیم امروز و دعای خیر آیندگان را می خواهد. اگر چنین کسی وجود داشت ما نیز زیر بیرق او حرکت خواهیم کرد.

 6. افسوس
  0

  زدن چاه تو منطقه انار چه با مجوز چه بی مجوز مردود است.حتی اگه …عزیزمون پشت قضیه باشه.

 7. مهران
  0

  قانونی نداره اگه داشت وضع ملت از این بهتر بود

 8. بالا پاسگاهی
  0

  بابا دست از سر فرماندار بردارید بنده خدا اینقدر کار داره دیگه بیاد برای شما شفاف سازی کنه راستی اگه موفق شدن چاه بزنند خبر به من هم بدید شش حبه میخوام

 9. نسیم جنوب
  0

  بادرود وباسلام بر اب وخاک هر دو تمام
  این دو نعمت را خداوند داده بود بهر صیام
  من که خود خواه چون نپرداختم اقساط وسهام
  حال محروم گشته ازهر کمک و هرچه وام
  بار خدایا کمکم کن ببخش به همام وهرامام
  بار دیگر فرصتی ده یاد تو باشم مدام
  باتشکر والسلام کمک نما تو گام به گام
  اینهمه بی صبری من را سر نگون کرده به دام
  والسلام

 10. ناشناس
  0

  همه ماها قربانیه بند پ شدیم.
  خدایا رحمی بکن

 11. ک
  0

  باسلام اگر این چاه حفاری بشه مسءولین نباید توقع داشته باشن کشاورزان با انها همکاری کنند

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها