چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اجتماعی, اخبار انار, تیتر یک, نخبگان  »   اينترنت را اولين بار چه کسی در انار راه‌اندازی کرد؟
۱۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۰۵
اینترنت را اولین بار چه کسی در انار راه‌اندازی کرد؟

اینترنت را اولین بار چه کسی در انار راه‌اندازی کرد؟

 شاید برای شما جالب باشد که بدانید اینترنت را چه کسی برای اولین بار در انار راه‌اندازی کرد و اساسا اینترنت برای استفاده مردم از چه سالی وارد انار شد؟

 ۴۴ سال پیش یعنی در سال ۱۹۶۹ میلادی (۱۳۴۸ شمسی) ابزاری برای نخستین بار در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت که بعدها به نام اینترنت معروف شد.

در ایران نیز  اینترنت از سال ۱۳۷۲ برای استفاده مراکز دانشگاهی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۷۶ تقریبا گسترده‌تر گردید.

 مهندس محمد انباز، نخستین کسی بود که در مهر ماه سال ۱۳۸۰ با راه‌اندازی اولین ISP در انار، اینترنت را به خانه‌های مردم این منطقه آورد.

وی دارای مدرک کارشناسی ارشد کامپیوتر، گرایش هوش مصنوعی است.

_MG_0204

 با وی در همین باره مصاحبه‌ای انجام داده‌ایم که در ادامه می‌توانید بخوانید:

آقای مهندس انباز لطفا در ابتدا خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید.

اینجانب محمدانباز متولد ۱۳۵۵ اهل و ساکن شهرستان انار، کارمندسازمان تامین اجتماعی شعبه انار وفارغ التحصیل رشته کامپیوتر دانشگاه تهران درسال ۱۳۷۹ می‌باشم.

چه شد که به فکر راه‌اندازی اینترنت در انار افتادید؟

 بعد از اتمام تحصیلات و برگشت به زادگاهم سعی بر این داشتم کمبودهایی را که در زمان تحصیل در شهرمان وجود داشت را رفع کنم تا بتوانم به عمنوان کوچکترین عضو این شهر برای تمام فرزندان این مرزو بوم مثمرواقع گردم. درنتیجه همزمان با اشتغال در سازمان تامین اجتماعی، اقدام به تاسیس یک مرکزآموزشی برای دوره های کوتاه مدت با مجوز جهاد دانشگاهی استان کرمان جهت رشته های کامپیوتر و زبان کردم.

یکی از مشکلات آن زمان عدم وجود اینترنت در انار بود. با توجه به راه‌اندازی اینترنت در کلیه استان‌ها و بیشترشهرستان‌ها و جدید بودن این تکنولوژی و نیازمبرم ادارات وشرکت‌ها وسازمان‌ها به این تکنولوژی، جهت راه‌اندازی اولین مرکزISP  درشهرستان انار اقدام نمودم .

درباره راه‌اندازی اینترنت در انار جزییات بیشتری ارائه می‌کنید.

اولین ISP شهرستان انار درمهرماه سال ۱۳۸۰ با بودجه ایی بالغ ۵۰۰ میلیون ریال راه‌اندازی گردید. درآن زمان فقط تکنولوژی دایل آپ بود و هنوز تکنولوژی ADSL راه اندازی نگردیده بود ولی باتوجه به مشکلات فراوان تکنولوژی دایل آپ، زمزمه های تکنولوژی ADSL  درحد تئوری مطرح گردیده بود.

 یادم هست بعدازتحصیلا ت متوسطه درسال ۱۳۷۳ و قبول شدن در کنکور ( رشته کامپیوتر ) در آن زمان کسی در انار کامپیوتر نداشت و ماهم بدون هیچ پشتوانه‌ایی در این رشته وارد دانشگاه شدیم وچه زحماتی کشیدیم تا بتوانیم با سایردانشجویانی که یک مرحله از ما پیشتربودند، همگام شویم.

 در زمان تحصیل در دانشگاه، اینترنت یکی از تکنولوژی‌های برتر آن زمان برای دانشجویان، ادارات و سایر نهادها به شمار می‌رفت. به عبارتی پلی بود برای همه کسانی که جهت تبادل افکار می‌خواستند درارتباط باشند.

 پیش از راه‌اندازی اینترنت در انار، امور اداری چگونه انجام می‌شد؟

درآن زمان با سیستم‌هایی همچون فاکس همانند بانک‌ها که نیازاساسی به خطوط دیتا جهت تبادل اطلاعات داشتند به صورت آفلاین وماهواره ایی کار می‌کردند.

 سخن پایانی‌ اگر دارید بفرمایید.

ازاینکه در شهرمان شاهد پیشرفت دراین زمینه هستم، بسیار خوشحالم. اساساٌ اگرهدف پیشرفت و توسعه شهر باشد، انسان احساس خوشحالی و خوشبختی می‌کند اما چه کنیم که تنگ نظری‌ها در شهرمان بیداد می‌کند.

وقتی می‌بینم که یک کودک درمقطع ابتدائی باکامپیوتر چقدرمانوس گردیده و کار می‌کند حتی با اینترنت، واقعا از ته قلبم احساس خوشبختی می‌کنم که شاید جزو کوچکترین فردی از این شهر باشم که باعث و بانی ورود یک تکنولوژی به شهر شده‌ام اما ای کاش مسئولین و مردم شهر دیدشان بازتر بود…

63 دیدگاه برای اینترنت را اولین بار چه کسی در انار راه‌اندازی کرد؟

 1. 0

  منو مهندس رفیقیم”درسته ازم بزرگتره ولی خیلی لارجه

 2. بانو
  +2

  با سلام خدمت اقای مهندس انباز
  یه تشکر ویژه خدمت شما، هم بخاطر اوردن اینترنت با انار و هم راه اندازی جهاد دانشگاهی
  انشاالله همیشه موفق باشید.

 3. بانو
  +1

  با سلام خدمت اقای مهندس انباز
  یه تشکر ویژه خدمت شما، هم بخاطر اوردن اینترنت به انار و هم راه اندازی جهاد دانشگاهی که بسیار مثمرثمر واقع شده.
  انشاالله همیشه موفق باشید.

 4. ☺reza
  +1

  مرسی مهندس انباز خدا خیرت بده

 5. مهران
  +1

  من شناخت کاملی نسبت به اقای انباز دارم’واقعا  که انسان خیلی شریفی هستند اکه همه مثل اقای انباز بودند شهرستان انار  تقریبا دیکه هیج مشکلی نداشت;امیدوارم که همیشه موفق باشید.

 6. کمند
  +1

  کار اقای مهندس درسته

 7. یوحنا
  +1

  دستش درد نکنه کارت بیسته بیسته

 8. امید
  +3

  جناب عبدالهی خواهشا موارد کامل وتاحصول نتیجه ادامه دهید.
  آقای رحیمی شهردار انارهراس برای چی
  هرچند نفس همایش پیاده روی بسیارخوب است اما خود پنهان کردن در مسایل موجود بواسطه حضور مردم بسیار برای شهرانار خطرناک است اول: نکته ای بود بدلیل اینکه شهرداری خود را مسئول برگزاری می دانست نتوانست درقسمت فرهنگی موفق شود عدم نصب میلاد پنجمین ستاره درخشان ولایت وامامت درجایگاه چه بود .دوما :چرا ازورزشکاران غیر اناری استفاده شد سوما: چرا دوباره ازهنرمند غیر اناری استفاده شد درحالی که استعدادهای درخشانی در این زمینه داریم واقعا جای تاسف است چهارما:چرا ازرئیس اداره ورزش وجوانان انار دعوت نشد کاری به توانایی یا عدم توانایی درکارش را نداریم بواسطه اینکه پیاده روی مربوط به ورزش است .جزاینکه جنابعالی ازهراس یک عضو شورا ازمسئول ورزش دعوت نکردید روزگار انار درآینده از این هراس چه خواهد شد خدا میداند. پنجم:قرعه کشی بنا بود برنده کارت خود را بیاورد جهت مقایسه که انجام نشد اینهم بدلیل عدم مدیریت جنابعالی بود . ششم مگر بانوان ورزشکار اناری در سطح شهرستان نداشیم که افتخار افرینی کرده اند دریغ ازمعرفی یک ورزشکار زن هفتم:توزیع جوایز بایستی ازطریق اداره ورزش صورت گیرد نه شهرداری که فقط جهت معرقی خودتان بود که اینهم برمیگردد به عدم مدیریت جنابعالی هرچند که بسیاری موارد دیگر بود اما ازآنها هم میگذارم وبه پای عدم مدیریت جنابعالی میگذارم .امیدکه مردم شهرم بیشتر به اصل توجه نمایند تا به ظواهر تا در آینده ازنبود مدیریت ها ضربه نخورد انشا ا…

 9. محمد
  +1

  پسردایی دوست دارم خوب میدونم چقد زحمت کشیدی هم تو دوران تحصیل هم تودوران راه اندازی اینترنت بعضیا هم که الان متاسفانه مسئول شدن دیگه سنگ توم گذاشتن برات انشاالله که موفق باشی و سربلند.

 10. پیروزی
  +1

  تشکر از خدماتی که اقای مهندس انباز به شهرمون انار کردند..خسته نباشید و همیشه پاینده بمانید..

 11. خاتون
  +2

  با تشکر از مهندس انباز انشاالله همیشه موفق باشن

 12. حسین
  +2

  سلام من مهندس را خیلی دوست دارم ولی جواب اقای مهران مثل اقای مهندس خیلی کم پیدا میشه دیروز در همایش دیدید اقای شهردا چطور جذاب وقدر وارد شد

 13. سازه تهران
  0

  سلام مهندس
  حدود۱۰سال پیش افتخارشاگردی شماراداشتم.ولی نمیدونستم که فارغ التحصیل دانشگاه تهران هستین
  به امثال شماهابایدگفت نخبه .
  عزت زیاد

 14. محمد رمضانی
  +1

  سلام من هم شاگرد مهندس بودم واقعا مهندس هم کوهی از تجربه هستند و هم کوهی از علم اما بالعکس بعضی از تازه به دوران رسیده ها بی غرور و بی شیله پیله اند هم در انتقال تجربیاتشان به دیگران و هم در پستی که در اداره تامین اجتماعی در آن مشغول به کار می باشند خلاصه می خواهم بگویم مهندس دوستت داریم

 15. hk
  -1

  اقای سر دبیر اینجا هم غلط املایی داره  چی شده  قبلنا بهتر بود مثل  عمنوان   دداشت 

 16. یه نفر
  +2

  من یک ونیم سال پیش تو امتحان اسی دی ال درجه یک و دو شرکت کردم و قبول شدم اما بعد از یک سال و نیم هنوز مدرکم نیومده اگه اقای انباز این نظر رو دیدن لطفا جواب بدهند….تشکر

 17. اناریها
  +1

  جای اسم مهدی جعفری توی این بحث خیلی خالیه

 18. حمید6
  +2

  پاسخ به یه نفر : تو اولین و اخرین نفری نیستی که مدرکت نیومده نزدیک به ۴۰۰ نفر هستن که مدرکاشون هنوز نیومده پیگیری هم نکن چون فایده ای نداره و میپیچوننت .

 19. رضا
  +2

  از جناب مهندس انباز تشکر میکنم ولی جا داشت اینجا از زحمات اقای مهدی پورجعفری که سهم زیادی در راه اندازی اینترنت در کنار اقای انباز داشت هم تشکر میکردین و بهتر بود مینوشتین اولین کسانی که اینترنت را در انار راه اندازی کردند چه کسانی بودن.

 20. اناری
  +2

  لطفا بگید لیسانس و ارشدش را از کجا گرفته؟آزاد یا دولتی ؟ممنون میشم بگید تا برام روشن بشه

 21. سبزواری
  +2

  میدونم اصلا ربطی به موضوع نداره ولی حالا که اسم انباز آوردین بزارین از آقای انباز مسول پلیس۱۰+ تشکر و خسته نباشید بگیم واقعا انسان وارسته و کاردرستیه
  خبردارم که چقد سختی کشیدی ولی ایشالاه در آینده به جاییکه شایسته ی شماست برسی
  بدون تواین دنیا خوبی هیچ وقت گم نمیشه
  خیلی مخلصیم

 22. جیمی و جو
  -1

  ســــــــــــــــــــــام علیک . مهندس جان غنچه بودی شکفتی ، ما که این قد دور و برت چرخیده بودیم نمیدونستیم که این همه کار مهم انجام دادی واسه شهرمون……………………………………..
  مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر ســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی

 23. مجید
  0

  مهندس انباز واقعا انسان با شخصتیه کار همه رو به نحوی در تامین اجتماعی را می اندازد برعکس بعضی از افراد که همه می شناسشون

 24. جمونگ
  +2

  اقا مهند س سلام چرازحمت کشیدی ماکه راضی نبودیم ……من هم شاگرد مهندس بودم وبه خاطر این همه زحمتی که ایشون میکشه ولی بعضی از ارگانها انهارا زحمات خود میدانند این خیلی بی انصافی بخدا

 25. محمد جواد
  +2

  در جواب اناری
  آقای انباز تا آنجایی من می دانم کارشناسی خود را از دانشگاه تهران گرفته که بهترین دانشگاه ایران زمین است از مدرک ارشد ایشان خبری ندارم که گرفته اند یا نه امیدوارم براتون روشن شده باشه روشنه؟

 26. سعید
  0

  به نظر بنده به امثال آقای انباز بایسته وشایسته است گفت مهندس مهندس واقعی نه هرکسی هرلیسانسی از هرجا وهرجور گرفت ایشان مهندسی خود رااز دانشگاه تهران گرفته تازه منشا اولیه خدمات اینترنتی درشهرستان برای همشریانمان هم بوده و بدون آنکه مثل بعضی مسئولین برای یک کار کوچک تو بوق وکرنا کنند آنرا وظیف انسانی خود در آن زمانه می داند احسنت برشما جناب مهندس انباز

 27. 6
  +1

  اقای انباز جاش بود لااقل از مهدی پورجعفری تقدیر و تشکری میکردی من میدونم خودتونم میدونید خیلی زحمت کشید تا با شما اینترنتو تو انار راه اندازی کردین

 28. حسن
  +1

  خدا بیامرزه پدر مهدی پورجعفری

 29. ترنم
  +2

  از آقای مهدی جعفری هم به خاطر حضور فعال در عرصه اینترنت انار تشکر ویژه دارم.جای ایشون من گفتم خوبه آدم به جایی رسید همراهانشو فراموش نکته.

 30. محمد
  +2

  فقط مهندس انباز نه کس دیگه ای

 31. انباز
  +2

  ازکلیه دوستانی که نسبت به بنده لطف دارند کمال تشکروسپاسگذاری رادارم.

  از خدای منان پیشرفت وسربلندی بیش از پیش شهرمان را خواهانم و امید است که همه بتوانیم برای سربلندی شهرمان گام برداریم و شهرمان رابخاطر بدرفتاریهای بعضی رها نکینیم و به شهرهای دیگر مهاجرت کنیم.

  الان انار را با زمانی که ما درس میخواندیم مقایسه می کنم میبینم چقدر رشد کرده ایم. به نوبه خودم از تلاش شهردار جدید جناب اقای رحیمی هم در برگزاری همایش پیاده روی جهت معرفی شهرانار نیز تقدیر وسپاسگذاری می‌کنم.

  بالادستیها که به فکرانار نیستند حداقل دوستانی که درپست مدیریتی هستند دست ازتلاش وکوشش برندارند و بجای سنگ درآسیاب همدیگر انداختن، همه یکدل ومتحد باشند مهم این است که خدا ازدست همه ما راضی باشد پستها و میزها میمانند این ماهستیم که باید برویم.

  همچنین جادارد از زحمات دوست عزیز و گرانقدرم آقای مهدی پورجعفری که در زمان راه اندازی ISP از هیچ کوششی دریغ نکردند قدردانی نمایم. دراین مصاحبه فراموش کردم امیدوارم باتوجه به بزرگواری که از آقای پورجعفری دارم بنده را عفو بفرمایند  به امیدشهری آباد

 32. بازنده
  0

  سلام

  من هم به نوبه خودم از آقای انباز و آقای پور جعفری تقدیر وتشکر میکنم و همچنین از خدا میخواهم که برای کسانی که در راه پیشرفت ایشان وانار سنگ اندازی کردند سنگ اندازی وارشاد کند باتشکر (یک دوست و هم رشته ای)

 33. بماند
  +1

  درجواب محمد باید بگم وقتی خود مهندس لطف کردن و از مهدی جعفری تشکر کردن نیازی نیست شما بگی فقط مهندس

 34. محمدرضا
  +1

  در جواب بماند عرض کنم ۲نظر با اسم محمد ثبت شده محمد اول با نظر محمد دوم موافق نیست.

 35. شاد زی
  +2

  ای بابا جناب مهندس یه چی میگیها

 36. پ پ پ
  +2

  استاد کاش الانم مدیر جهاد دانشگاهی بودین چون شما ب فکر پول نیستین ب فکر مردمین
  جاتون خالی ما از بهمن ماه رفتیم تا اخر شهریور اینترنت هم درست نبود خخخخخخخ
  خداقوت آقای مهندس انباز بازم ازین کارا بکنید

 37. اسدآباد
  +1

  سلام وخسته نباشی خدمت همه ی عزیزانی که نظرهای مختلفی ارائه کردن

  نظرهای همه ی بزرگواران مورد احترام میباشد اما خداییش بنده از بچگی نسبتا آقای مهندس انباز را میشناسم ایشان در همه ی زمینه ها اعم از فرهنگی مذهبی هنری و … استعداد خوبی داشتند و از روستای ما اولین کسی بودند که وارد دانشگاه شدند و با تمام مشکلاتی که داشتند تحصیلاتشان را در دانشگاه تهران گذراندند و حتی پدر بزرگوارشان که به رحمت خدا رفتند تا آنجایی که میدانم برایشان تلاشهای زیادی کردند و امروز افتخاری برا خانواده وشهرستان انار می باشند.

 38. من
  +1

  بودجه برای استخدامی های سال ۹۱ که هنوز جذب نشدن در نظر گرفته شده یا نه اگه امکانش هست پاسخ بدید. تشکر.

 39. پلاک١
  +2

  ممنون از آقای انباز.

 40. ----
  +2

  مهندس راستی خواستم بگم حتما backup بگیرید حتما مرسی تشکر از اقای انباز

 41. دلشکسته
  +2

  سلام اقای انباز
  . دمت گرم کولاک کردی

 42. گوگولی
  +2

  سلام
  مهندس انباز….
  دمت داغ…

 43. baby+
  +1

  با سلام
  مهندس ایول سربلندمون کردی تا عمری باشد بتوانیم جبران کنیم

 44. fi fi
  +1

  سلاااااااااااااام. من تقریبا یکی از شاگرداشون بودم اغای انبااااااااااااااز کارش بیسته بیسته!ایول دمت جوش مهندس☻☻

 45. زیرک
  +1

  سلام

  باتشکراز اقای مهندس انباز بخاطرزحماتی که کشیدن

 46. نیلوفر
  +2

  من خیلی متاسف شدم وقتی شنیدم که اقای انباز چقد زحمت کشیدن تا جهاد دانشگاهی انار رو تاسیس
  کنن و حالا هم که نذاشتن نه اونجا درس بده نه ریاست کنه رفتن یه استاد کامپیوتر از رفسنجان اوردن و یه رئیس کرمانی هم اوردن که امسال فارغ التحصیل شده از دانشگاه کرمون من نمی دونم ما اناریا چرا اینقدر خودبد هستیم همش می خواهیم پشت همو خالی کنیم و هوای همو نداشته باشیم از اقای عبدالهی تقاضا دارم پی گیری کنید ببینید ماجرا از چه قراره واقعا ما اناریا خیلی ….

 47. یه آشنا
  +2

  بله موقعی که مدرک به کسی بدن که حتی حروف الفبای لاتین رو هم بلد نیست باید ام تغییر و تحول صورت گیرد…

 48. فــــــــــــاطمه
  +2

  سلام من یکی ازشاگردای استادم استاد حرف نداره عالیه من هیچی ازکامپیوتر سردرنمیوردم ولی بعدازگذراندن کلاسهای تدریسی استاد انبازخیلی خوب شدم واقعا دستتون دردنکنه خیلی زحمت کشیدید ازکسایی که بابی لطفی باعث شدن دیگه استاد درجهاد خدمدت نکنه واقعا متاسفم ولی الان بازم استاد کلاس جدیدباز کرده ازهمه کسایی که میخوان کامپیوتررویادبگیرن دعوت میکنم برید موسسه گویش عالیه 

 49. --
  +1

  تمام حقایق در روز رستاخیز برملا خواهد شد. به ظواهر هیچ وقت نگاه نکنید.

 50. |||||
  +4

  اینجور نبینش بدچیزی هست

 51. +2

  سلام منم دیپلم کامپیوتر دارم برا کنکور۹۴ میخونم کارتون حرف نداره دستتون درد نکنه 

 52. دولت
  +1

  جهاددانشگاهی تا وقتی دست اقای انباز بود خوب بود که باید از زحماتش تشکر کرد….

 53. ناشناس
  +1

  مهندس مرسی فدایی داری

 54. میرزا
  +2

  سلام مهندس واقعا دستت درد نکنه. افتخار میکنم بهت

 55. مل مل
  +5

  مهندس ببخشید می خواستم نحوه ی گرفتن Backup رو توضیح بدهید خیلی ممنون

 56. پدرام
  +1

  من هم به عنوان یک شهروند اناری از جناب اقای مهندس انباز واقعا تشکر می کنم چون هدف ایشان فقط خدمت به مردم انار بود نه کسب درآمد  وتا انجایی من اطلاع دارم ایشان در راه راه اندازی اینترنت در انار نه تنها سودی بدست نیاوردند بلکه ضرر هم کردند اما خداوند پدرش را بیامرزد و به خودش طول عمر بدهد که خدمت بزرگ به شهر خودش نمود.به قول حافظ:صدها فرشته بوسه بر آن دست می زند—که از کار فرو بسته خلق وا کند گره ای

 57. هه
  +2

  سلام اقای مهندس پولکی نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 58. zed e dokhtar
  0

  سلام جناب سردبیر این که چیز مهمی نیست که شما ایقد گیر دادین و هی دارین تکرار میکنید اخه وقتی که اینترنت اومد اگر این یارو هم وصل نمیکرد یکی دیگه وصل میکرد همچین کار شاخی نکرده

 59. کامی
  0

  انسان شریف, زحمت کش  عالی  هستند….دوسش دارم زیاد      فقط حالا همهچیز روبراهه     دریت درستی   ۵میلیون    من بده خلاص,,,گرچهارزشی نداره الان   اونموقع پول یک خانه بوده   الان     شده پنجاه شصت میلیون    اما  بده   پنج تومانت را بده   همون   انداره  ,,من سودم نمیخوام,,فدایی داری

 60. ناشناس
  0

  مهندس کجایی  کجایی کجایی.؟؟؟؟؟

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها