سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, سلامت  »   همه چیز درباره سلول‌های بنیادی خون بندناف
۲۷ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۲۳
همه چیز درباره سلول‌های بنیادی خون بندناف

همه چیز درباره سلول‌های بنیادی خون بندناف

مریم نعمتی، فوق تخصص زنان، زایمان و نازایی گفت: سلول‌های بنیادی، توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارند. این سلول‌ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

مریم نعمتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سلول‌های بنیادی در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت، موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است، پیوند زده ‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

وی افزود: به دلیل توانایی منحصربه فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی هستند. همچنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم‌تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده کمک کرده است.

نعمتی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی را براساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته سلول‌های بنیادی جنینی، سلول‌های بنیادی بالغ و سلول‌های بنیادی خون بندناف تقسیم می‌کنند، خاطرنشان کرد: سلول‌های بنیادی جنینی از توده سلولی داخلی جنین ۱۶- ۱۴ روزه گرفته می‌شود و قادر است تمام سلول‌ها و بافت‌های یک فرد کامل را بسازد. سلول‌های بنیادی بالغ نیز به سلول‌هایی که پس از تولد از بافت‌های مختلف فرد بالغ جدا می‌شوند، گفته می‌شود. سلول‌های بنیادی خون ساز مستقر در مغز استخوان، مغز، کبد و سایر بافت‌ها از این دسته هستند که قدرت تمایز به برخی از بافت‌ها را دارند.

به گفته وی، سلول‌های بنیادی خون بندناف از بندناف استخراج شده و همانند سلول‌های بنیادی خون ساز مغز استخوان هستند.

نعمتی با اشاره به دور ریخته شدن خون باقیمانده در بندناف و جفت پس از تولد، تصریح کرد: این خون غنی از سلول‌های بنیادی است. سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون‌ساز مغز استخوان شامل سلول‌های قرمز، سفید و پلاکت‌ها بوده و قادر به ساخت انواع سلول‌های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول‌ها در هنگام جراحت هستند.

این فوق تخصص زنان، زایمان و نازایی افزود: اگر قدرت درمانی سلول‌های بنیادی را ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم، باید بگوییم که علم کنونی فقط به ۱۰ درصد آن دست یافته و ۹۰ درصد ناشناخته باقی مانده است. سلول های بنیادی مولتی پتانسیل هستند و محققان امیدوارند در آینده‌ای نزدیک به این وسیله بتوانند به کابوس درمان بیماری های صعب العلاج و لا علاج پایان دهند.

نعمتی خاطرنشان کرد: امروزه در اغلب کشورهای توسعه‌یافته بانک خون بند ناف وجود دارد تا خون بندناف نوزاد به جای آنکه دور ریخته شود، ذخیره‌سازی شده و در آینده برای خود او یا سایر بیماران استفاده شود. برای این منظور والدین قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت‌نام در این بانک می‌کنند و بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا و توسط یک سوزن، خون از بندناف و جفت جمع‌آوری شده و به کیسه‌های خون منتقل و خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می‌شود.

وی گفت: این سلول‌ها در درمان اکثر بیماری‌های با منشاء خونی مانند سرطان‌های خون، سرطان‌های مغز استخوان، تالاسمی‌های ماژور، فلج و آسیب مغزی، نقص سیستم ایمنی بدن، بیماری‌های غضروفی و مفصلی، برخی نارسایی‌های کبدی و برخی بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. این در حالی است که درمان دیگر بیماری‌ها مانند دیابت نوع یک (وابسته به انسولین) در مرحله تحقیقات قرار دارد.

9 دیدگاه برای همه چیز درباره سلول‌های بنیادی خون بندناف

 1. بنی اسدی
  0

  باسلام و تبریک خدمت تمام دوستان,یکی از رسالت های جهاددانشگاهی کشور فعالیت در زمینه سلول های بنیادی در قالب پژوهشگاه رویان می باشد که در حال حاضر در کرمان و رفسنجان فعالیت دارد,اگر حمایت انجام بشه در شهرستان انار هم قابل راه اندازی می باشد

 2. نسیم جنوب
  0

  باسلام وبادرودبنده از خود محوری هر روز میسازد دروغ 
  چون فراموش کرده یاد حق زیادی کرده دنیا را شلوغ 
  حس پیشرفت توی دنیا از خودم راضی شده در بند یوغ 
  غافل از انکه خدا حاکم نباشد زندگی پوچ ومنم هستم کلوغ 
  دانش دنیائی اگر با یاد خدا به دانش خدائی تبدیل نشود وبنده به خدا باوری نرسم وزیادی به ان به چسبم وهروز در کار خدا دخالت کنم ودر طبیعت خدا دخالت کنم میشوم دروغگو واندازه خود را فراموش کرده ودر این راه حریص شده وهی دروغ پشت دروغ میسازم برای رسیدن به ارامش غافل از اینکه دیگران راه خود را می رونند وخدائی دارنند این من هستم که به جای اینکه به خدا باوری برگردم هی باور کهنه خود را تکرار کرده وهرروز با انکار از خدا دور میشوم در صورتی که خدا بامن است من باید از خدا کمک بخواهم وحرکت کنم وانهم راست ودرست واندازه وانهم باشعر وموسیقی که همان ساز خداو محبت است راه را عقلانی کرده وباتبدیل دانش بامحبت خئا به حکمت برسم وکم کم خوبیها را تشویق وبدهی ها کم رنگ شود ان موقع شاید اگر خدا خواست   تازه متوجه میشوم که خدایا تو دانی وتوانی وجهان را به یک لحظه تپانی ته استکانی 
  منکه از روز ازل در چپ الله بودم ….به خیال کج خود من قل  هو والله بودم 
  من اگرهمچون خدایم طرف چپ بودم ..به یقین درره ورفتاربه صدادف بودم 
  باتشکروعرض معذرت از اینکه متصدی اوقات شریف شدم 
  باتبریک به مناسبت این عید بزرگ ودعا برای سلامتی رهبر وشما عزیزان وخانواده محترم شما وسردبیر  شما هم اگر دلت خواست مرا دعا کن وتجربه ودانش راه را در اختیاربنده بگذار  انشالله خدا کمک کند تا منهم فردای بهتری داشته باشم انشالله والسلام 

 3. شفایافته خام گیاهخواری
  0

  با توجه به نکاتی که در پاراگراف ۷ بهش اشاره شده حالاحالاها نبایدمنتظر اعجاز سلول های بنیادین باشیم چون هنوز ۹۰ درصد راه ناشناخته باقی مونده…هرچند بعید به نظر میرسه که سلول های بنیادین به تنهایی و بدون تامین غذای اصلی مورد نیاز سلول ها بتونه به کابوس درمان بیماری های صعب العلاج و لا علاج پایان بده…یکی از سرمایه گذاریهایی که طب جدید و همچنین سازمان جهانی غذا و دارو در دو قرن اخیرخیلی متبحرانه روی اون کارکرده و همچنان با همون ترفند داره به مقاصدش میرسه سرمایه گذاری روی تنبلی و تن پروری انسانها و سو استفاده از بعضی مساعل و مشکلات موجود که باعث و بانیان اصلی بسیاری ازهمین مشکلات هم خودشون هستند…آخرین خط این خبر که نوید درمان بیماران دیابتی رو در اینده داده، حقایق تلخی داره که درقالب یک کامنت نمیگنجه فقط همین بس که اگه یک بیمار دیابتی، تنبلی رو کنار بذاره و کمی اراده رو چاشنیش کنه نیازی به صبر برای پیمودن ۹۰ درصد راه باقی مونده سلول های بنیادین نداره چون انواع دیابت با خام گیاهخواری درمان قطعی میشه!!! به امید روزی که علم بتونه مشکلات بشر رو ریشه ای تر حل کنه

 4. بنی اسدی
  0

  نجات هر انسان خدمت به خداست

  • نسیم جنوب
    
   0

   بادرود وباسلام ای بنی اسوده گفتی راه حق اینست محبت درکلام 
   باورش با راه حق رفتن به حق نزدیک شدن باشجاعت صبح وشام 
   با شروع کردن از امروز گشته اغاز با امید وصبر و وحدت در پیام 
   از رکوع وازسجود با صداقت خود و دیدن با اطاعت از نبی واز امام 
   باتشکر  از بنی اسدی که کوتاه ومختصر وبدون توقع وانتظار شاعرانه از خدا گفت واز راه خدا امیدوارم که بنده به اشتباه خود پی برده وبرگردم ودست از خود محوری بردارم وروشن بین شوم به راه  
   محیط زیست خودم الوده هست بیشتر از این حق حیات را از خود نگیرم انشالله به یاری وکمک حق با اطاعت از رهبری  وانهائی که بیشتر از بنده این مسیر وراه را طی نموده وبه خود ودیگر  خود احترام میگذارنند انشا الله  والسلام 

 5. کوکول
  0

  احسنت،از نگه داشتن دندان شیری  کودک هم میتوان برای مقابله با بیماری ها استفاده کرد،من مطلبشو تو نت سرچ کردم،ک هم خون بند ناف بود هم دندان شیری.

 6. کوکول
  0

  با نگه داشتن دندان شیری کودک هم میتوان برا مقابله با بیماری استفاده کرد

 7. saeed
  0

  عالی بود ممنون از اطلاعات جامع 

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها