چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
»   اجتماعی  »   فیلتر «وی‌چت» و ادامه روش‌های «گازانبری»؟
۲ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۰۵
فیلتر «وی‌چت» و ادامه روش‌های «گازانبری»؟

فیلتر «وی‌چت» و ادامه روش‌های «گازانبری»؟

«فیلتر شد!» و «توقیف شد!» تیتر تکراری دهه ۸۰ و ۹۰ جامعه ایرانی است که این‌بار نصیب «وی‌چت» شد. بنا به اظهارات یک منبع مطلع و آگاه در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، «وی‌چت» فیلتر شده است.

به گزارش ایسنا، عصر ایران با این مقدمه ادامه داد: البته برای جامعه جوان و هوشمند ایرانی به مصداق راه‌های رسیدن به خدا، روش‌های متعددی برای رسیدن به فیلترشده‌ها وجود دارد اما مسئولان فیلترینگ به مصداق «العاقل یکفیه الاشاره» اگر در روش بیش از ۱۰ ساله‌شان تامل و تدبیر می‌کردند، از رشد سریع کاربران شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های فیلترشده متوجه می‌شدند که چقدر در رسیدن به اهدافشان توفیق داشته‌اند.

مردمی که به خیز «من سرهنگ نیستم؛ حقوقدان هستم» حسن روحانی لبیک گفتند و او را انتخاب کردند، انتظارشان این است که از روش‌های «گازانبری» اجتناب شود، رویه ها به‌روز و اصلاح شوند و راه‌های آزموده‌شده و بدون نتیجه، دوباره به کار گرفته نشود.

از دیدگاهی دیگر انتشار این خبر مبهم که وزرای دولت که عضو کارگروه هستند به فیلترینگ وی‌چت رای مثبت داده‌اند نشان می‌دهد برخلاف لبخندها و صحبت‌های روکش‌شده رسانه‌ای، آنها به دلیل فاصله نسلی‌شان چندان درک و شناختی از فضای مجازی، ابزارها و فرهنگ اینترنت ندارند.

این رای مثبت در حالی داده شده که حسن روحانی رئیس‌جمهور که همزمان ریاست شوراهای عالی امنیت ملی، انقلاب فرهنگی و فضای مجازی را بر عهده دارد در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی خارجی درباره اینترنت گفته بود: «ما خواهان آن هستیم که مردم در زندگی خصوصی خود کاملا آزاد باشند. در دنیای کنونی، دسترسی آزاد به اطلاعات و آزادی گفت‌وگو و اندیشه، حق همه و از جمله مردم ایران است.»

خوب است مسئولان دولتی که اکثریت اعضای کارگروه تعیین مصادیق را تشکیل می‌دهند به این سوال پاسخ دهند که تداوم فیلترینگ ابزارهای اینترنتی نافی دیدگاه‌ها و نظرات روشن و صریح رئیس‌جمهور نیست؟ آیا وزیران، همگام با نظر رئیس‌جمهور به فیلترینگ این ابزارها رای مثبت داده‌اند؟ یا اینکه نظرات رسانه‌ای با دستورات اجرایی متفاوت است؟ این حق مردم است که بدانند مبنای تصمیم و عمل مسئولان دولتی چیست.

به نظر بسیار روشن است که تدام این روش‌ها نه‌تنها موثر نیست بلکه عین «بی‌تدبیری» و گامی است «امیدسوز».

22 دیدگاه برای فیلتر «وی‌چت» و ادامه روش‌های «گازانبری»؟

 1. بانو
  0

  من شنیدم که همراه اول و ایرانسل  وی چت رو از فیلتر خارج کردن.
  حالا نقص فنی بوده یا دستور مقامات مسئول، الله اعلم!

 2. خشایارشا 111
  0

  بهتر که فیلتر شد
  مایه فساد بود
  جوونای عزیز مواظب باشید….

 3. 0

  چه بهتر بزار تا تگیش فیلتر شه
  منکه کاریش ندارم.برادرم تا ساعت ۲.۳ نصفه شب
  نمیزاره بخوابم.آهنگ گوشیش اذیتم میکنه!!

 4. گمنام
  0

  آخه چند وقط پیش قرار بود بشه اما آقای روحانی نزاشتن ولی باز هم زورشان نرسید و فیلتر کردند و خود آقای روحانی مخالف فیلتر بود.آقایون به ضرر خودشان بود اگر باز بود باز هم راهی برای نگه داشتن عقب ماندگی مردم تا کی ؟؟؟؟

 5. امید
  0

  ستاره افق عیب ما ایرونیا همینه که افراط و تفریط داریم که مسئولا فیلتر میکنن…..داداش شما افراط میکنه مسئولا هم میبینن اینارو اگه روند استفاده درست بود هرگز فیلتر نمیشد….الان چندین برنامه مثل وی چت داریم مثالش TANGO پس چرا فیلتر نیست؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. ناشناس
  0

  بهترکه فیلتر شد راحت شدیم

 7. خاتون
  0

  هر چیز جدیدی که میاد چون فرهنگ سازی نشده یه سری  استفاده بد ازش میشه،ولی کم کم جا میوفته،جای فیلتر کردن فرهنگ سازی استفاده رو به مردم یاد بدن،اگه قرار به فیلتر باشه باید اینترنت رو هم ببندن کلا مثل طالبان زندگی کنیم!!!!

 8. پیروزی
  0

  باید اول خراب بشه تا بعدش اباد شه…بزاریم بعد از گذشت زمان همه طرز درست استفاده کردنش رو یاد میگیرن و دیگه کسی نمیگه بهتر که فیلتر شد…اخه هر چیز جدیدی که اومد اولش پیامدهای منفی زیادی داشت ولی کم کم جا افتاد و همه باهاش کنار اومدن….

 9. مرتضی
  0

  وی چت بهتر از این بود ک دونبالت دود نرند سرگرم یه چیزی بودن ک

 10. یوحنا
  0

  همون بهتر که فیلتر شد همه رو از کار و زندگی انداخته بود 

 11. یاقوت کویر
  0

  تنها و تنها دلیل فیلترینگ سرویس ویچت “رایگان” بودن اونه که زنگ خطر را برای ارائه دهندگان خدمات موبایل (همراه اول و ایرانسل) . قطعا هر سرویس ارتباطی دیگری که به هر نحو به درامدهای خدمات دهندگان تلفن و موبایل لطمه بزند مسدود میشه.واقعیت اینه………

 12. یاقوت کویر
  0

  بیشتر استفاده کنندگان جوانان هستند مطمئن باشید أین کارجواب منفی میدهد تاکنون ثابت شده هرچی رو گیربدن جوانان ازراه دیگر نسبت به تأمین ان أقدام نموده اند مثل فیلترشکن. چراماهمش دنبال مسائل منفی میریم تکنولوژی راکه نمی شه متوقفش کرد

 13. قاصدک سبز
  0

  ویچت را … فیلتر کرد
  .
  .
  بازگشت همه به سوی فیسبوک است.

 14. ؟
  0

  بهتر که فیلتر شد.اناریا اصلأ بلد نبودن ازش درست استفاده کنن.

 15. gf
  0

  w – chat az lahaze amniati akhlaqi filter shod ama bazam chon ba filter shekanaye androyd baz mishod bi fayde bod filtersh ma khodemon bayad aqlemon berese estefade nakonim vagar na ona deleshon be ma nasokhte injor emkanate raygani ro behemon bedan
  kheeeee anar press lotfan farsisho bezar man safhe kelidam kharabe

 16. ادوین
  0

  الان حس یه مادری رو دارم که وقتی از ارایشگاه بر میگرده می بینه ابرو های پسرش از اون خوشکل تره
  تا ای حد داغونا

 17. کبوترمهاجر
  0

  خداراشکر که فیلتر شد

 18. حسن
  0

  کاری به این حرف ها ندارن هر کی از خونه اش قهر میکنه صبح یه سایت رو فیلتر میکنه
  نمونه اش فیلتر کردن لغت نامه دهخدا !!!
  نمونه دیگه فیلتر گله ای بلاک اسپات!!!
  نمونه دیگه فیلتر کردن بخش هایی از ویکی پدیا !!
  fa.wikipedia.org/…/…
  نمونه دیگه فیلتر کردن وب سایت جاسوسی بابیلون !!
  نمونه دیگه مبارزه با پروتکل های امن اس اس ال …
  webshahr.org/9131
  نمونه دیگه…
  نمونه..
  دیگه…

 19. علی
  0

  سایت باشگاه خبرنگاران دلایلی رو مطرح کرده مبنی بر اینکه سرور این سایت در خارج کشور بوده و هدف از این برنامه نفوذ در حریم شخصی مردم بودهع و واز انجایی که نمی توان شکایته ار در قبال تجاوز به حریم خصوصی مردم در خارج کشور را رد گیری کرد اقدام به فیلتر این سیت کردند اطلاعات بیشتر در سایت باشگاه خبرنگاران ………………….yjc.ir

 20. hk
  0

  طوری میگین که بهتر فیلتر شد اناری ها جنبه ندارن مثه اینکه  برنامه نویس ویچت  فقط مخصوص انار ساخته ومیخواسته جوانی اناری را خراب کنه بابا تمام کزه خاکی ازش استفاده مییکن   عهد هجر نیست که 
  والا به خدا صبح همه جونا دنبال دود و مشروب برن بهتره ک  تا اینکه تو خونه باشن پای وی چت نه !!!!!!!

 21. ادوین
  0

  کاملا با hk توافق نظر دارا طری میگین کسی ندونه اناری تو غار زندگی میکنه اگر در حد توانتون هست طرز تفکرتون رو عوض کنین تا تقی به توقی خورد سریع نطقاشون شروع میشه که اناریا فلانن
  برین از خدا بترسین

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها