سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین ویدئو با عنوان ، گزارش ویدئویی انارپرس از انار در ۲۰ سال قبل در 1 سال قبل منتشر شده است .
»   »   سفر شاپور بزرگ، پادشاه سلسله ساسانیان به انار


سفر شاپور بزرگ، پادشاه سلسله ساسانیان به انار

۰۴ شهریور ۱۳۹۴

ساسانیان از سال ۲۲۴ تا ۶۵۰ میلادی بر ایران حکومت داشتند، یعنی حدود ۱۸۰۰ سال قبل.

شاپور بزرگ ساسانی که به شاپور دوم معروف است نهمین پادشاه این سلسله بود که از سال ۳۱۰ تا ۳۷۹ میلادی بر ایران حکمرانی کرد.

شاپور دوم ساسانی از زمانی که کودک بود، به عنوان پادشاه ایران معرفی شد. اعراب و رومیان چون متوجه شدند که پادشاه ایران در سنین کودکی به سر می برد، به طمع افتادند که ایران را به تصرف خود در آورند و برای همین چندین سال برخی از مناطق ایران را مورد تاخت و تاز و حمله قرار دادند.

هنگامی که شاپور دوم به سنین جوانی رسید و توانست سلاح به دست بگیرد، تصمیم گرفت به این متجاوزان حمله کند.

این پادشاه ساسانی پس از آماده کردن صدها مرد رزمجو، به سرزمین اعرابی که ایران را مورد تاخت و تاز و غارت قرار داده بودند، حمله کرد و بسیاری را از پای درآورد و تعداد زیادی را نیز به اسارت گرفت و آن‌ها را به ایران آورد.

شاپور دوم در راه بازگشت به ایران برخی از این اعراب را در خوزستان سکونت داد و شمار دیگری را نیز در شهر تاریخی آبان یعنی شهر انار کنونی ساکن کرد.

شاپور ساسانی پس از ورود به شهر آبان، این اعراب را به دست والی و حکمران شهر که در کهن‌دژ و ارگ حکومتی شهر به سر می‌برد، سپرد.

 اعرابی که توسط این پادشاه ساسانی در شهر آبان ساکن شدند از جایی به نام نجد در عربستان به این منطقه آورده شدند و از عشایر قبیله «بنی بَکر بن وائل» بودند.

این اعراب وقتی در این شهر سکونت داده شدند، ابتدا به “بکر آبان” معروف گشتند و بعدها که در سده ۳۰۰ هجری قمری نام شهر آبان به انار تغییر پیدا کرد، کم کم به “بکر اناری” معروف شدند.

3 دیدگاه برای سفر شاپور بزرگ، پادشاه سلسله ساسانیان به انار


  1. Warning: printf(): Too few arguments in /home/anarpress/domains/anarpress.ir/public_html/wp-content/themes/Max-4/includes/lib.php on line 0
    0

    افرین به این پادشاه ،خیلی جالب بود

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.