یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، نمایندگان یونسکو به انار سفر می‌کنند در 41 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, کشاورزی  »   اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل (شیره خشک)
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۵۸
اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل (شیره خشک)

اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل (شیره خشک)

جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل (شیره خشک) اطلاعیه ای به شرح زیر منتشر کرد:

با توجه به حضور جمعیت قابل توجه آفت پسیل (شیره خشک) در بعضی باغات شهرستان انار، در کنترل آن با مشورت به موقع با کارشناسان ذیصلاح گیاهپزشکی نسبت به مبارزه شیمیایی اقدام شود. در این رابطه موارد ذیل به عنوان دستورالعمل مبارزه با این آفت در سال جاری اعلام می گردد:


الف) سموم موثر و مورد تایید ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی باغات پسته شهرستان انار به شرح ذیل می باشد. لازم به ذکر است که اولویت نام سموم اعلام شده ارتباطی با میزان تاثیر سموم برعلیه آفت ندارد و ترتیب اعلام شده بر اساس حروف الفبا می باشد:

انویدور(اسپیرودیکلوفن) :۳۰۰ سی سی درهزار لیتر آب
دارتون (فوزالون- تفلوبنزرون):  دو و نیم لیتر در هزار لیتر آب
زولون(فوزالون):  دو و نیم لیتر در هزار لیتر آب
کالیپسو( تیا کلوپرید) : ۳۰۰ سی سی در هزار لیتر آب
کنفیدور(ایمیداکلو پرید): ۴۰۰ سی سی در هزار لیتر آب
موونتو(اسپیروتترامات): ۵۰۰ سی سی در هزار لیتر آب
و همچنین مایع ظرفشویی(ریکا): سه و نیم لیتر در هزار لیتر آب و یا صابون سمپاشی با همان دوز با تایید کارشناسان صلاحیت دار.

با توجه با اینکه سموم انویدور ، زولون و دارتون بر روی دشمنان طبیعی ازجمله زنبور پسیلافاگوس و کفشدوزک ها کم خطر می باشند، توصیه می شود در صورت امکان در ابتدای فصل از این سموم استفاده شود.

استفاده از مایع ظرفشویی (ریکا) و صابون سمپاشی می بایستی حتما با مشاوره کارشناسان گیاهپزشکی صورت گیرد.
ب) به استناد آزمایشات کاربردی انجام شده در صورت استفاده از مایع ظرفشویی ریکا یا صابون سمپاشی به تنهایی برعلیه آفت مذکور توجه به نکات ذیل الزامی است:

۱٫  مایع ظرفشویی(ریکا) و صابون سمپاشی فقط خاصیت پوره کشی داشته و تاثیری بر مرحله تخم و حشره بالغ ندارد.
۲٫  لزوما می بایستی یک و نیم برابر میزان معمول از محلول، در باغات مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اگر در حالت عادی سمپاشی به ازای یک هکتار ۲۰۰۰ لیتر محلول سم استفاده می گردد در صورت استفاده از صابون، ۳۰۰۰ لیتر محلول( مخلوط آب و صابون) مورد استفاده قرار می گیرد.
ج)آستانه زیان اقتصادی پسیل حدود ۱۰ پوره روی برگچه ها می باشد ضمن اینکه در ابتدای فصل تحمل گیاه به خصوص رقم اوحدی بالاتر از سایر ارقام می باشد.

نکات قابل توجه:
-با توجه به توصیه محققین ذیربط زمان مصرف سم موونتو برای کنترل این آفت در محدوده زمانی نیمه خرداد تا اواخر مرداد ماه پیشنهاد می گردد ،لازم به تذکر است اختلاط هرگونه سم دیگر با موونتو زیان آور بوده و می تواند مشکلات احتمالی را در پی داشته باشد.
– ارزان بودن یک سم دلیل موجهی برای کاربرد آن نمی باشد و از مصرف سموم توصیه نشده ، اکیدا خودداری فرمائید.
– از آن جهت که انتخاب سموم شیمیایی بر اساس نحوه اثر آنها متفاوت بوده و بعضی سموم روی مراحل زیستی بخصوصی تاثیر دارند ، درصورت عدم آشنایی با نحوه تاثیر و یا مراحل زیستی آفت( تخم، سنین مختلف پورگی و حشره بالغ) حتما با کارشناسان گیاهپزشکی ذیربط مشورت نمائید.
– دمای مناسب در زمان سمپاشی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد( حداکثر ۲۸ درجه سانتیگراد) بوده و شدت تابش خورشید و بالا بودن میزان اشعه فرابنفش اثرات نامطلوبی در اثر بخشی عملیات سمپاشی خواهد داشت لذا سمپاشی در هوای خنک انجام پذیرد.
– هرگونه اختلاط سموم موثر بر علیه پسیل می بایستی با نظر کارشناسان مجرب صلاحیت دار انجام شود.
– اختلاط خودسرانه سموم با یکدیگر و یا اختلاط با سایر مواد شیمیایی همانند کودها و بدون نظر کارشناسان باعث کاهش احتمالی اثر بخشی سموم یا کود مصرفی و در بعضی موارد خسارت هایی مانند سوختگی برگ می شود، در این رابطه دقت لازم اعمال گردد.
– عدم رعایت نکات فنی باعث تداخل نسل و طغیانی شدن آفت می شود، به طوریکه علیرغم تعدد دفعات مبارزه و صرف هزینه بالا برای کنترل آفت، خسارت به دختان پسته نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود.
– سموم خود را از فروشگاه های مجاز تهیه نموده و در فاکتور خرید سم ، پارت و بچ آن را بررسی نمائید.
– در تعیین زمان سمپاشی حتما با کار‌شناسان مشاوره نمائید و برای جلوگیری از طغیان پسیل پسته (شیره خشک) از مصرف مقدار زیاد کود ازته خودداری نمایید.
– عدم هماهنگی منطقه‌ای و سمپاشی نکردن بعضی از باغات موجب انتقال آفت از یک باغ به کل منطقه شده و دفعات سمپاشی را افزایش می‌دهد. استفاده از آب شور تاثیر سموم را کم می‌نماید.
–  استفاده از سموم پرخطر مثل فن والریت، دسیس و دورسبان باعث افزایش مقاومت آفات شده و تاثیر سموم را کاهش می‌دهد. سمومی که بنام میتاک (آمیتراز) و یا اندوسولفان به فروش می‌رسند تقلبی هستند.
– طبق نظر موسسه تحقیقات پسته کشور و به استناد نامه شماره ۷۳۰/۲۸۶۳۳   مورخه ۲۳/۱۱/۹۵ سازمان حفظ نباتات کل کشورسم دورسبان به خاطر خطر زیاد برای حشرات مفید و دشمنان طبیعی پسیل پسته  و نیز باقیمانده سم در محصول صادراتی بر علیه پسیل پسته قابل توصیه نمی‌باشد.
–  برای سمپاشی از دیگران تقلید نکنید بلکه با نظر کار‌شناس در صورت نیاز و در زمان لازم اقدام به سمپاشی نمایید.
در انتهای این اطلاعیه از کشاورزان تقاضا شده در صورت مشاهده هر گونه تخلف و یا در صورتی که سوالی در مورد سموم شیمیایی دارند با کار‌شناسان مستقر در مدیریت جهاد کشاورزی مشورت کنند.
ﺑﺮای اﻃﻤﯿﻨﺎن از ﺣﻀﻮر آﻓﺖ و ﯾﺎ ﮐﺴﺐ اﻃﻼﻋﺎت ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺑﺎ شماره تلفن ۳۴۳۸۲۷۰۰ درساعات اداری تماس حاصل فرمایید.
ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان انار
واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان انار

 

11 دیدگاه برای اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل (شیره خشک)

 1. محمد امین
  +2

  اقایان پسته دار  از امسال سم پاشی را تعطیل کنید بروید گوگرد بپاشید شرکت تعاونی دهریس داره هر گونی ۲۰تومان  هر گونی با۱۰۰۰لیتر اب قاطی میکنی میپاشی تا۳ماه هیچ افتی دور درخت نمیاد من پارسال برای امتحانی پاشیدم راضی راضی بودم دستور کاملش را هم از همونجا بپرسید

  • ناشناس
    
   0

   با سلام
   جناب اقای محمد امین ایا با نظر کارشناسی و دلایل اثبات شده علمی این مطلب رو نوشتی من به جهاد و هم به موسسه تحقیقات زنگ زدم میگن هنوز کار علمی روی محلول پاشی گوگرد انجام نشده و هنوز معلوم نیست برای درخت میتونه در دراز مدت مخاطره آمیز باشه یا نه.
   همین سموم پدر ما کشاورزا رو در اورده که چندین دهه هست بکار گرفته میشه و جواب داده دیگه گوگرد با خاصیت اسیدی و سوززندگیش معلوم نیست چکار کنه. یکی میگفت وقتی پاشیدم تو شهریور تمام پتکای درختام شروع کرده به ریختن در صورتی اصلا پسته هم نداشتم
   خواهشا توجه کنید اگه محلول پاشی گوگرد جواب داده بود جهاد اعلام میکرد چون اعلام نکرده پس مسولیتشم به عهده نگرفته هرکی خواست بپاشه و هرکی هم خواست نپاشه مسولیتشو انداخته گردن خود کشاورز

 2. پرستو
  +1

  سلام آیا گوگرد پاشی برای شیره نتیجه دارد

 3. منتقد
  0

  گوگرد به خوشه های سال آینده ضرر ندارد؟

 4. کشاورز
  +2

  گوگرد صددرصدجواب داده، وفقط از گوگرد استفاده کنید وراحت شوید، فقط تعجب میکنم چرا جهاد کشاورزی در مورد گوگرد هیچ اطلاع رسانی نمیکنه، شاید به نفعش نیست 

 5. کشاورز
  +3

  گوگرد صددرصدجواب داده فقط تعجب میکنم چرا جهاد کشاورزی در مورد گوگرد هیچ اطلاع رسانی نمیکنه 

 6. شهروند اناری .هو.ا
  +2

  خدمات جهاد کشاورزی انار فقط محدود شده به همین اگهی
  دادن تو انار پرس
  جهاد شهربابک این ابادیهای خالی از سکنه که صد قصب زمین یونجه ودرخت ندارد مرتب جاده براشون تیغ میزنن
  استخر درست میکنن جوب سیمان میکنن برق میکشن
  ایا جهاد انار از روز تاسیس یکبار جاده یک صحرا
  تیغ زدن چه خدماتی برای کشاورزی انار کردن
  لطفا یک گزارشی بدن بدونیم

 7. ناشناس
  +1

  سلام أزمن می شنوید برید گوگرد بپاشید خیلی تأثیر داره  درخت رو پاک میکنه امسال هم که سال دنبال بوده   به ابن طرف میشه پاشید ما که می پاشیم پارسال هم که پاشیدیم حالا هی مردم رفتن سم پاشی کسی اعتقاد به گوگرد نداشت . البته ا دستگاه مخصوص گوگرد پاش هم که اومده ونمایندگیش  رو آقای احمد جدیدی گرفته برید بپرسید اطلاعاتش در مورد دستگاه خوبه 

 8. کشاورز
  +1

  کسانی که از پاشیدن گوگرد میترسند حق دارند، ولی من میخوام ببینم گوگردی که پنج، شش ساله کشاورزان دامغان، سمنان، نیشابور به جای سم از گوگرد برای نابودی پسیل استفاده می‌کنند، چطور جهاد کشاورزی اون مناطق به نتیجه رسیدن ولی انار ورفسنجان هنوز به نتیجه نرسیدن،در صورتی کسانی که که سالهای قبل از گوگرد استفاده کردند نتیجه خوبی گرفتن بدون خرابی درخت و ریزش پتکهای سال بعد، چی بگم 

 9. حسینی
  +1

  جای تاسف داره که. با این همه خسارت مصرف بی رویه سموم مدیریت جهاد با یک دستورالعمل عمومی و نسبتا غلط داره اوضاع رو بدتر می کنه.
  این سموم اکثر بی کیفیت هستن که تنها خاصیت آنها از بین بردن حشرات مفید و طبیعت و مقاوم و طغیانی کردن آفات هستش.
  ضمن اینکه هر آدم کم سوادی می دونی مایع ظرفشویی مثل ریکا جهت ایجاد کف از مواد صابون آنیونیک و دیگر مواد شوینده درست می شه که هم سوزندگی داره و هم پدر درخت و خاک رو در میره.
  ما چند ساله در منطقه سبزوار داریم از یه صابون حشره کش گیاهی بنام پالیزین که ثبت حفظ نباتات کشور روی پسیل رو داره با دوز ۲ در هزار برای پسیل استفاده می کنیم که الان که هوا خنکه حدود ۲ تا ۳ هفته راحتیم و شیره خشک را هم رو برگ پاک می کنه.
  یه وقتها هم از صابون های محلول پاشی با کیفیت مثل جنوبگان و برتر با دوز ۲ در هزار استفاده می کنیم.
  تا حدود تیر ماه که بعد از کایولین فرآوری شده به اسم سپیدان استفاده می کنیم که با یه پوشش سفید ملایم آفات رو دور می کنه و روی کنترل پسیل پسته به ثبت حفظ نباتات کشور رسیده.
  هم زمان از کارت زرد چسبدار و تله های فرمونی نیز استفاده می کنیم.
  تو رو خدا با آموزش درست کشاورزان و مردم رو از سموم خلاص کنین.

 10. vahid014
  +3

  من هم شنیدم گوگرد جواب میده اینایی هم ک میگن خوب نیست سم فروشا هستن ک نون خودشون اجر میشه وگرن دلشون ب کشی نمیسوزه جز منافع خودشون 

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها