چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
»   اخبار انار, اسلایدر, تیتر یک  »   زمستان خشک در شهرستان انار
۱۷ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۴۸
زمستان خشک در شهرستان انار

زمستان خشک در شهرستان انار

زمستان سال جاری نسبت به سال گذشته، زمستانی خشک‌تر پیش‌بینی شده است.

شهرستان انار نیز در حالی هفته‌های نخست زمستان را پشت سرگذاشته که کمترین بارندگی را به خود ندیده است. پیش‌بینی‌های کنونی نیز نشان می‌دهد که ماه‌های آینده چندان امیدوارکننده نیست و بارندگی‌ها به ندرت است.

البته این مساله صرفا مربوط به شهرستان انار نیست و اغلب نقاط استان‌های کرمان و یزد نیز با همین مساله مواجه هستند.

میزان بارش پاییزی در شهرستان انار نسبت به پاییز سال گذشته، حدود دو سوم کمتر بوده است.

مرکز اقیانوس‌شناسی آمریکا پیش‌بینی کرده که امسال زمستان خشکی را در کشور باید پشت سر بگذاریم.

هدایت فهمی، معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو نیز در این خصوص گفته که «مطابق با پیش‌بینی‌های وزارت نیرو که بعد از نشست‌های کارشناسی با سازمان هواشناسی انجام شده است، در ‌سال آبی پیش‌رو احتمال کاهش حدود ٢٠‌ درصدی بارندگی‌ها نسبت به میانگین بلندمدت وجود دارد و این کم‌بارشی بیشتر مناطق شرقی و غربی کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.»

شاهرخ فاتح رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور درباره پیش‌بینی ‌سال خشک و کم‌بارش می‌گوید: روند تغییر اقلیم درکشور و تشدید آن در سال‌های اخیر موجب شده است هوا گرم‌تر شود و بارندگی‌های کشور افت داشته باشد. این روند منجر به افزایش یک تا ١,۵ درجه‌ای دمای هوا و کاهش ١٠ تا ٢٠‌درصدی بارش‌ها می‌شود».

به گفته وی «در هرصورت ایران دچار یک عقب‌ماندگی و بدهکاری آب طولانی‌مدت به طبیعت است و مسأله خشکسالی ما به این راحتی و در کوتاه‌مدت حل نمی‌شود و برای ترمیم آسیب‌هایی که به منابع‌مان زده‌ایم، نیاز به زمان بلندمدت است.»

 

33 دیدگاه برای زمستان خشک در شهرستان انار

 1. شادمهر
  +9

  حالا حی زرت زرت چاه بزنید.حی چپ و راس اب بکشید.زمستان خاموش و خوابیده هم حی اب بردارید.تو این بی ابی برید اونور قلعه شمش چاه بزنید.

 2. بی نام
  0

  وقتی که درخت تو خواب زمستونیه این آب دادنهای بی مورد برای چیه

 3. دیگران
  +7

  هنوز خیلیا جدی نگرفتن..هنوز مرگ مال همسایه اس…هنوز مردم چون شیر آب رو باز میکنن و آب هس دیگه میگن صرفه جویی چرا..!!! عزم جدی میخواد تو کشور که وجود نداره… همه چیز مثل همیشه در حد شعاره…ما فقط میگیم آب هست ولی کم است…کو تا عمل…..

 4. حمید
  +3

  بی حساب و کتاب چاه زدن حفره های آبی زمین از شش متر رفت صدو خورده یی متر دیگ رطوبتی رو سطح نیست ک اگر ابری گذر کرد نگهش داره بباره نتیجه میشه این
  ای کاش در اون اوایل انقلاب تو این زمینه لااقل تدبیر داشتیم

 5. رویای آب
  +3

  دوستانی که فقط منفعت خودتون براتون مهمه و قانونی و غیر قانونی چاه میزنین و آب میکشین و ایضا مسئولینی که چشم بستین رو این چیزا….. آه این مردم دامنتونو میگیره… کودکان الان انار در آینده چیزی جز نفرین براتون ندارند….

 6. حامد
  -1

  از بی عرضگی خود مردمه باید تو صحنه باشن که نیستند

 7. ررررر
  +1

  انار خکشید نه تهنا انار خکشید بلکه ایران هم کم کم داره میخکشه

 8. محمد..
  +2

  تو این بیست سال گذشته عده ای از کشاورزها که دو سه برابر مجوز چاه موتورشون آب از زمین کشیدن و هر سال میلیارد پسته برداشت کردن و به کشاورزی خودشون افتخار میکردن حالا میخوان چی جواب بدن آیا دو سه برابر مجوز قانونی آب برداشت کردن حلال هست؟این همه خورده مالک کشاورز که اگه یه سال زمین شون پسته نداشته باشه بدبخت میشن چی میخوان جواب بدن؟اگه اندازه مجوز آب برداشت میکردن باز هم اینقدر پولدار بودن که نگرانی نداشته باشن هر سال به جای چند میلیارد تومان اگه کمتر پسته داشتن که طوری نمیشد میتونستن بهترین زندگی هم داشته باشن خیر وبرکت هم داشتن.اما حالا چی هر جوری که بلد بودین چکار کنید که کسی جلو برداشت چند برابری آب رو نگیره خوب موفق شدین اما خدا رو چکار میکنید؟هر کدومتون ده ها بار حج و زیارتها رو رفتین اما یه بار فکر نکردین وقتی به شما مجوز میدن این مقدار آب برداشت کنید یعنی بقیه آب زیر زمین مال شما نیست حلال نیست اینهمه مردم بدبخت کردین آینده نسل تون و آخرت خودتون هم خراب کردین.منظور من به همه کشاورزها نیست اکثر کشاورزها که بی تفصیر و خرده مالکن یه عده ای منطورم بود

 9. آسمان
  +2

  خدایا خودت کمک مان کن یا رب العالمین

 10. ناشناس
  +3

  خدا به دادمون برسه

 11. غریب و تنها
  0

  دیدار در قیامت 

 12. عبدلله
  -2

  دولت جمهوری اسلامی وظیفه دارد برای کشاورزانش قدمت کند انتقال آب رو انجام دهد چرا اینقدر آب از کارون و رود های دیگر به خلیج فارس میریزد وهیچ فایده ای ندارد و هدر میرود تا کی باید صبر کرد شاید مسولین میخوان صبر کنن که یک روزی اگه دریا هم به رفسنجان بیاید دیگه فایده نداشته باشد اگه ما یکی از شهرستان های استان تهران بودیم باز هم باید کمبود آب بکشیم

  • محمدرضا نسب عبداللهی
    
   +4

   شوری آن آب به حدی است که به درد کشاورزی نمی خورد. اگر هم بخواهند شیرین سازی کنند، هم هزینه های گزافی دارد و هم باعث تخریب هولناک محیط زیست می شود.

   • مهدي
     
    0

    اقاقی عبداللهی یکی میگفت میخواستن اب خلیج فارس رو شیرین کنن بیار دو تا شرکت های مس هزینش براورد شده هزار میلیارد اونوقت یکی ٣ هزار میلیارد میبره… پس این هزینه ها در توان دولت هستش

 13. کارشناس
  0

  آقای سردبیر میشه در مورد صحت پدیده هارپ مطلبی بذارید؟

 14. ناشناس
  +1

  خدا هم از دست دزدی و رشوه و پارتی بازی وبی قانونی و دورویی ما ایرانیها خشمگین شده

 15. ناشناس
  +2

  ایا این متن حقیقت دارد….
  از دهه آخر دی و طی بهمن و اسفند اغلب الگوها شرایط نرمالی رو پیش بینی کردن

   از اواسط دی ماه به بعد با نفوذ هوای سرد شاهد عقب نشینی جنب حاره ای خواهیم بود و طبق الگوهای فعلی از دهه آخر دی ان شاء الله شاهد مهیا شدن تدریجی شرایط برای بارش در نیمه جنوبی کشور خواهیم بود  و اگر تغییر ناگهانی در الگوها ایجاد نشود می توانیم امیدوار باشیم که اواخر دی شاهد شروع بارشها در نیمه جنوبی کشور باشیم و این نکته هم قابل توجه است که الگوهای فصلی برای دهه آخر دی تا اسفند برای نیمه جنوبی از لحاظ بارشی شرایط نرمال تا بالای نرمال  پیش بینی کرده اند

  قابل تامل و توجه در مورد پروژه هارپ

  این احتمال هستش که روسیه با ایجاد کم فشار از طریق هارپ برروی مرکز این کشور باعث میشه که این کمفشار مثل یه جارو برقی عمل کنه و با مکش خودش سامانه هایی رو که از اروپا و از اقیانوس اطلس و سامانه های مدیترانه ای که به طرف ایران و ترکیه میل میکنن رو به طرف خودش میکشه و سبب خشکسالی در ایران میشه…اگه زمستان ها به مدل ها توجه کنید میبینید که سامانه های قویی که از مدیترانه و شمالغرب افریقا و اروپا به طرف ایران میان برروی کشور ترکیه و شمال عراق ناگهان تغییر مسیر میدن و بصورت یک خط که کاملا واضح در نقشه ها دیده میشن به سمت روسیه کشیده میشن…اگه روزی ایران بتونه هارپ رو درست کنه ، با ایجاد کمفشار هایی برروی عربستان و عراق سبب کشیده شدن توده های مرطوب عمیق از مدیترانه و یا حتی استوا به این مناطق میشه که نتیجه اون بارشهای دائمی و گسترده در ایران و از بین رفتن گرد و غبار های منطقه میشه….

  . الان شما به این گفته اعتقاد دارین که انسان نمیتونه در کارای دخالت کنه  ولی متاسفانه باید گفت که انسان از طریق علم به جایی رسیده که توی هر کاری که بگی میتونه دخالت بکنه دیگه چه برسه به تغییرات آب و هوایی!
  بگذریم…
    درباره منحرف شدن سامانه ها توی زمستان به سمت روسیه باید بگم که تا سال ۸۴ این سامانه ها چرا از شمالغرب آفریقا تا وقتی که به ایران میرسیدند بدون تغییر مسیر و قدرت بودند و حتی با ورود به کشور قوی تر نیز میشدند؟
  ولی از این سال و با ظهور پدیده هارپ و اعلام دستیابی روسیه به این علم خشکسالی های پی در پی رو در منطقه خاور میانه داشتیم و تاکنون کمتر موجی بوده که از ایین مسیر به ایران برسه و اگر هم میرسید بطور عجیبی برروی عراق ناپدید میشد…
  اگر بتونید مدل های زمستان های گذشته رو پیدا کنید و ببینید به حرف من درباره منحرف شدن موج هایی که بسمت ایران میان و برروی ترکیه مثل یک کانال بسمت روسیه کشیده میشن میرسید…
  اگر مدل هارو ببینید کمتر موجی رو میبینید که بصورت کشیده و دراز بسمت روسیه نباشد اونم در شرق ترکیه و با تاثیر برروی شمالغرب….

  سال ۸۸ آمریکا با بیان اینکه این کم فشار رو خودش برروی روسیه ایجاد کرده روسیه همزمان اعلام کرد که در سال ۸۴ (شمسی) بطور مخففیانه به هارپ دستیابی پیدا کرده و خود این کمفشار رو ایجاد کرده….
  تا زمانی که روسیه اعلام کرد که کم فشار توسط این کشور ایجاد شده همه افکار بسمت این بود که آمریکا با ایجاد این کمفشار میخواد ایران رو در وضعیت بد آب و هوایی قرار بده که نتیجه اون هم فلج شدن بخش کشاورزی بزرگترین بخش اقتصادی کشورهست…(یک نوع تحریم)

  • ساحل
    
   0

   دوستان آب نیست و ما هم کاری نمی تونیم کنیم جزء دست به دامن پروردگار بشیم دعا درخواست کمک کنیم که حداقل به کار آینده بچامون بیاد او بس((واما میریم سر اصل موضوع ما باید علت ول کنیم معلول بچسبیم اول از کجا شروع میشه اداره ای که با چاه زدن موافقت کرده بعد کی بازم اداره ای که با زمین دادن موافق بوده بعدشم اداره آبیاری که با چاه زدن و عمق چاه مقدار برداشت همه چی موافقت کرده و چشمش رو همه چی بسته اگر بخواهیم دنبال معلول بگردیم باید سر از ادارات ودخل کارمنداش یا حسابهای بانکی شون در بیاریم کالبد شکافی کنیم

  • ناشناس
    
   0

   اابرها و برف لارون روسیه از سمت دیگه تامین میسه نه از طریق ایران .روسیه همیشه خدا برف و بارون داشته مال این چندسال نیست که..قبلا میکفتن کار اسرائیله .بعدش گفتن به خاطر چهارتا شاخه مو زنانه .حالا هم این .بابا اب وهوا کاربه اینا نداره

 16. منصور
  +4

  یاد  دوران قاجار میفتیم 
  کارشناسان به  سلطان میگفتند روسیه داره میاد  اومده 

  تبریزم گرفتند  

  اما عده ای از علما گفتند 

  دعا میکنیم   و شروع به  برپایی صدها وهزاران دیگ 
  آش کردند()البته عین این مطلب در زمان  شاه سلطان حسین هم افتاد در اواخر صفویه و بعض علما  آش نذر کردند ودعا رمال وجادو جنبل و….
  سرانجام  محمود افغان ایران را گرفت 
  کتاب تاریخ صفویه,,,

  خب  بهرحال  روسها گرفتند و  بخشی از ایران  جدا گشت  و به دولت کریکه
  ب  دولت فخیمه روس  الحاق گردید  عهدنامه های گلستان وترکمانچای

  حالا شده   مثل  انار ما و  ایضا  رفسنجان و  کل کویر   

  هرچی کارشناسان میگن آب نیست 
  هشدار هشدار هشدار 
  حداقل  جابیفته ب  مردم به  دانش اموزان 
  به بچه ها  ب  خودمان 
  که یک عزمی بشه 
  حداقل کارش  اینه باور کنیم آب نیست 
  و  روز ب روز کارواش اضاف میکنیم چاه اضاف میکنیم با زدوبند تانکر آب میخریم میبریم صحرا

  بعد میخواهیم  با 
  پخت آش   مسیله را درست کنیم 

  ایها الناس  والله بالله 
  ما هم مسلمانیم  هم شیعه  و مرید  حضرت امیر ع و فرزندانش

  نگویید کفر نگو  آش نذریه 

  ما به آش شما کاری نداریم   سنت حسنه ایست خوبه 

  اما  نه  آب میشه 
  نه باران    نه رفع خشکسالی 

  وجدانا    جدی بگیرید 
  هر  کدام یک رسانه باشیم  هرکدام  یک تبلیغ کنیم  ,نه شعار 

  آب نییییستتتتتتتت

 17. هه
  +1

  من شنیدم یکی دانشمندا از کل استان کرمان فقط دست گذاشته رو انار گفته تا چند سال دی اب شورش ک هیچ حتی اب خوردنش هم کم میشه.

 18. ساحل
  0

  شماره ۱۶و۱۷ خیلی کارتون مسخره بود با این نظر طولانی تون

 19. مملی
  0

  اتفاقا زمستان پر بارشی در پیش است به استثنای دی .
  بارندگی‌های خوب جنوب کشور از روزهای پایانی دی کلید میخوره . بهمن ماه سرد و برفی در پیش است . هر چند در مجموع ممکنه باران سالیانه رو تامین نکنه اما تا حدودی بهمن و اسفند جبران میکنه .

 20. علی
  +1

  این همه گفتید حالا  برید دعا کنید خدا رحمی کنه 

 21. ناشناس
  0

  سلام 
  نزدیک سه هزار سال ایرانیان از قنات برا تامین آب خود استفاده کردند و تا سال پنجاه و هفت هیچ چاه عمیقی در انار وجود نداشت 
  رودخانه های دائمی تا سال هفتاد این رودها شروع به خشکیدن کردن 
  نتیجه چاه های عمیق بعد از انقلاب فرونشست آب از سطح چهار متری در سطح امروزی شهر انار به صد و پنج متری شد 
  پس ما خودمون چاه زدیم و خودمون هم باید آسیبش رو بکشیم 
  دشت معروف ابان سرزمین آب های روان شد کویر لم یزرع 

  پخت آش و دعا خوبه 
  اما 
  دردی از بی آبی نمیکنه 
  چون 
  این نتیجه ی بی تدبیری و بی توجهی و بیسوادیه آنهایی که مسبب چاه زدن ها بودن است 

 22. محمد..
  0

  خودکرده را تدبیر نیست اون سالها که هر موتور خونه ای چند برابر مجوز آب کشید و همه خوشحال شدیم که آب از زمین بیشتر داریم و بیابونها رو پر درخت کردیم و پسته برداشتیم فکر این روزها نبودیم ۵۰ سال پیش هم اینقدر علم پیشرفت کرده بود که اگه بخوان به جای چند تا قنات هزار تا چاه موتور بزنن اما فکر آینده بودن اما افسوس که این سالها طمع پسته چه کرد با مردم

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها