چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
»   اخبار انار, اسلایدر, تیتر یک, زنان, فرهنگ  »   مرضیه رشیدی، هنرمند اناری: هنر تلنگر می‌زند / به زن به عنوان انسان نگاه کنید
۱۹ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۲۱
مرضیه رشیدی، هنرمند اناری: هنر تلنگر می‌زند / به زن به عنوان انسان نگاه کنید

مرضیه رشیدی، هنرمند اناری: هنر تلنگر می‌زند / به زن به عنوان انسان نگاه کنید

مرضیه رشیدی از هنرمندان اناری است که در مقطع کار‌شناسی ارشد نقاشی در حال تحصیل است. او معتقد است هنر رسالتش این نیست که مشکلی را حل کند بلکه هنر تلنگر می‌زند و بیان خودش را به کمک تصویر نشان می‌دهد. رشیدی همچنین نوع نگاه‌ها و قضاوت‌ها به زنان را به چالش می‌کشد و می‌گوید به زن به عنوان یک انسان نگاه کنید.

او که متولد سال ۱۳۷۰ است، دیپلم هنر را از هنرستان باقرالعلوم امین‌شهر گرفته و فوق دیپلم گرافیک را از دانشکده فنی دختران کوثر سیرجان دریافت کرده است. این هنرمند دوره کار‌شناسی رشته نقاشی را در دانشگاه یزد گذرانده و هم‌اکنون نیز دانشجوی کار‌شناسی ارشد نقاشی دانشگاه سیستان و بلوچستان است.

او سال قبل معلم هنر مدرسه سماء بوده اما امسال به خاطر تحصیل در مقطع ارشد تدریس نمی‌کند اما از فعالان موسسه مکعب سفید شهرستان انار است.

از کودکی به هنر علاقه داشتم

مرضیه رشیدی در خصوص فعالیت‌های هنری‌اش به انارپرس گفت: من به خاطر علاقه‌ای که از کودکی نسبت به هنر داشتم، هنرستان را انتخاب کردم. چون سال اولی بود که رشته گرافیک را آورده بودند اما حس و شوق و ذوقم به نقاشی باعث شد که از ابتدا کارشناسی‌ام را نقاشی بخونم و سال ۹۰ وارد عرصه نقاشی شدم و بهترین تجربه‌ها را طی این چهار سال کسب کردم. هر چند این چهار سال برای نقاش شدن کم بود اما نقطه شروعی بود برای من.  دقیقا از سال ۹۰ نقاشی را آغاز کردم چون قبل از آن فضای هنر پرور و کلاس خلاقی برای آموختن هنر در انار وجود نداشت.

وی افزود: درحال حاضر در مقطع ارشد نقاشی مشغول به تحصیل هستم اما چون بیشتر دروس پژوهشی هستند، سعی می‌کنم در کنار نقاشی فعالیت هنری را در هر زمینه‌ای که علاقه دارم همچنان ادامه بدهم. کار سفالگری را به تازگی شروع کردم. دنیای هنر آن قدر گسترده و زیبا هست که فکر نمی‌کنم پایانی داشته باشد و معتقدم که دانشگاه فقط یک شروع است برای فعالیت هنری، وقتی تحصیل در دانشگاه تمام می‌شود، هنرمند تازه کارش شروع می‌شود و باید دست به تجربه بزند. در مورد تکنیک کارم هم باید بگویم که آثارم چیزی بین تصویرسازی و نقاشی است و با اکرولیک و رنگ روغن کار می‌کنم.

هنر هیچ مرزی ندارد

این هنرمند در پاسخ به این پرسش که «دنیای نقاشی برای شما چگونه دنیایی است؟»، می‌گوید: در قرن حاضر هنر هیچ مرزی ندارد، یعنی یک اثر هنری می‌تواند تلفیقی از نقاشی و تصویرگری، مجسمه، انیمیشن و… باشد.

به گفته رشیدی، نقاشی و تصویرگری و همین طور کارتون، هنرهایی‌ست برای صحبت کردن و رساندن پیام بدون نیاز به واژه‌ها. مسلما تکنیک هم به کمک ایده می‌آید تا ارتباط بهتری را در ذهن مخاطب ایجاد کند.

او می‌گوید: البته نقاشی در حوزه آکادمیک نمی‌تواند توجه قشر عادی جامعه را به خودش جلب کند، چون هنر برای آن‌ها جور دیگه تعریف شده و واقعا سخت است که وقتی در مقابل یک نقاشی «غیر از منظره و چهره به صورت رئال» قرار می‌گیرند بتوانند معنای واقعی آن نقاشی را درک کنند.»

خانم رشیدی بر این باور است که دنیای هنر خیلی زیبا‌تر از دنیایی‌ست که واقعا وجود دارد.

هنر تلنگر می‌زند 

این هنرمند نقاش می‌گوید: شاید این سوال برای مخاطب ایجاد شود که حالا هنر شد رشته؟ و یا اینکه مگه هنر چه مشکلی را در جامعه حل می‌کند؟ این سوالی است که ویکتور هوگو در گذشته جواب داده: «آیا برای هنر همین نیست که زیبا باشد».

مرضیه رشیدی افزود: مگر هنر باید مشکلی را حل کند؟ هنر که رسالتش این نیست. هنر تلنگر می‌زند و بیان خودش را به کمک تصویر نشان می‌دهد.

زن مهم است چون زنانگی دارد/ به زن به عنوان یک انسان نگاه کنید

در انتهای این گزارش، بخشی از نقاشی‌های مرضیه رشیدی منتشر شده است. او در خصوص این آثار می‌گوید:

۲۰۰ سال است که ما وقتی می‌خواهیم بگوییم یک زن مهم است، می‌گوییم کدخدا شد، وزیر شد، رییس شد، وکیل شد. وزن یک زن، در ذهن مدرن ما از یک کدخدا یا رییس کمتر است؟! عده‌ای هم وقتی می‌خواهند بگویند زن مهم است، می‌گویند زن همسر است یا نقش فداکارانه‌ای که می‌تواند در زندگی داشته باشد، وزن اوست. پیش فرض همه این افکار یک‌چیز است اینکه یک زن، فقط به این دلیل که زن است، مهم نیست، حتما باید یک کلمه دیگر کنارش بیاید تا وزن پیدا کند! خیلی از فمینیست‌ها حتی در این دام می‌افتند.من می‌گویم یک زن مهم است نه به این خاطرک ه کدخداست یا وزیر یا مادر یا همسر، یک زن مهم است چون درونش چیزی دارد به نام «زنانگی» که کریستوا می‌گوید: «حتی مرد‌ها نیمی از آن را دارند». من معتقدم که باید به زن به عنوان یک انسان نگاه بشود. قصد این را ندارم که در اینجا از حقوق زنان دفاع کنم و با حاکمیت زنان موافق باشم اما خواهان این هستم که در جامعه‌ام با زن به عنوان یک انسان برخورد شود و از خوبی‌هایش قدردانی شود. من در آثارم دید مثبتی دارم و هیچ وقت نمی‌خواهم از خشونت‌ها چیزی را به تصویر بکشم، سعی کردم به نوبه خودم با همجنسان خودم و به واسطه تصویر همدردی و سخن به میان آورم. سعی دارم همین موضوع آثارم را در مقطع ارشد نیز ادامه بدهم.

بخشی از فعالیت‌های هنری مرضیه رشیدی:

نمایشگاه گروهی نقاشی بزم و رزم رنگ‌ها، آبان ۹۱، گالری نقاشی، دانشکده هنر و معماری یزد

نمایشگاه گروهی نقاشی، آوای باغ، نجوای دیوار، اسفند ۹۱، گالری نقاشی، دانشکده هنر و معماری یزد

نمایشگاه گروهی نقاشی پرتره، خرداد ۹۱، گالری نقاشی دانشکده هنر و معماری یزد

شرکت در نمایشگاه آثار هنری کانون ادب و هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد انار، آذر۹۲

شرکت در نمایشگاه گروهی نقاشی سکوت، گالری روژان، یزد، آبان۹۲

شرکت در نمایشگاه گروهی عکاسی قاب سرخ، انار، دی۹۳ برگزیده نمایشگاه تصویرگری افدستا، شیراز، اردیبهشت ۹۴

شرکت در هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی هنر جوان، شهریور۹۴

شرکت در نمایشگاه گروهی بازار آثار هنری، تهران، خانه هنرمندان ایران، شهریور۹۵

نمایشگاه انفرادی تصویرسازی، خرداد۹۴، گالری نقاشی، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه یزد

36 دیدگاه برای مرضیه رشیدی، هنرمند اناری: هنر تلنگر می‌زند / به زن به عنوان انسان نگاه کنید

 1. ناشناس
  +5

  کلاس نقاشی برا کودکان تو مکعب سفید تشکیل نمیدید؟؟

 2. +4

  افرین به دختر دایی 😘باعث افتخاری

 3. ....
  +2

  بابوووو کی حوصلش میشه این همه بخونه

 4. ع ح
  +3

  با سلام و ارزوی موفقیت روزافزون برای شما هنرمند گرامی که باعث افتخار برای همه و شهرمون هستین پیروز و سربلند باشین

 5. هلیا
  +2

  تبریک میگم به دوست عزیزممم…خانم رشیدی که اینقدر آدم روشن فکری هست……

 6. مریم
  +3

  احسنت به تو که همیشه باعث افتخاری
  ازکودکی شاهد پشتکاروتلاشت و شرایط سخت درس خواندنت بودم خواهرم

 7. ناشناس
  +4

  عالی هستی مثل همیشه 
  موفق و پایدار باشی

 8. غریب آشنا
  +3

  افرین خانم رشیدی .باعث افتخار هستید.

 9. فاطمه خانم
  +5

  ب دور از متن مصاحبت شخصیت خودت رو خیلی دوست دارم دختر مهربون و با محبتی هستی.موفق باشی خانم رشیدی

 10. fatemehjadidi
  +1

  موفق باشی مرضیه جان 🌹🌹🌹 

 11. انار بانو
  +7

  سلام…
  آفرین بر بانوی اناری👏👏👏
  باعث افتخار مایی و همواره موفق باشی.

 12. یک دیدگاه
  +6

  درود؛بر شمابانوی هنرمند وتمام بانوان هنرمند انار

 13. نسیم جنوب
  -1

  با سلام وبا درود بر شماها که هنر را کرده مطرح در این گفت وشنود 
  جایگاه هرکسی را ان خداوند کریم تعین و بخشیدش به ارامش وسود 
  بنده با رفتار وکردار خودم  گم کرده ان حس خدایی و ظلبکار م  غنود
  جایگاه مادرخوب وهنرمنداولش خانه اضافی توی کارخانه نه در دنیای کبود 
  هر کس در دنیا جایگاه خودش را دارد زن ومرد هم ندارد خدواند سبحان تعین نموده باور کن وشک هم نداشته باش  مادر اول برای ارامش خودش وبعد برای ارامش خانه خودش وبعد ارامش واسایش جامعه وبعد ارامش واسایش مملکت ودنیا بهترین واولین هنر همین است وبس اگر این هنر را به خوبی انجام دادی
  وجایگاه خود را پذیرفتی وبدون انتظار وتوقع وبدون دیده شدن همچون مولا علی یکر روز برسد که در رکوع وسجود هم انقاق میکنی اگر انفاق مادرانه وشوهرانه با صبر جمیل زینبی نباشد تمام هنرهای دنیایی نه به درد من میخورد ونه درد جامعه ونه به درد دنیا   ولی خداوند ناظر وحاکم است من ودنیا و مملکت همه خدایی داریم ولی غافل از اینکه هرکس جایگاه خود را گم کند وبدهی خدایی خود را خوب نپردازد اول زیان واخرین زیان به شخص خودش برمیگردد
  با دعا برای سلامتی رهبر وبزرگان وخودت وخانواده محترم خودت وسردبیر 
  همگی دست به دعا بردارید تا شاید اگر خدا خواست منهم با دعای شما ویاد خدا این مغز خاکستری را برای یکروز هم شده به مغز سفید تبدیل کرده ایقدر موجب اذیت وازار شما کاربران وپستی گذاران وسر دبیر نشوم انشا الله به امید فردایی بهتر  والسلام 

  • نیلوفرمرداب
    
   +1

   ان شاالله نسیم جنوب دیگه بچه خوبی میشی اذیت نمیکنی احسنت

   • نسیم جنوب
     
    -2

    باسلام مرداب جان شیطانی در ذات من است  چون میوه ممنوعه خورده ام ولی متاسفانه نمیدانم اندازه خود را و دیگر خود را تا اخر عمرهم نه میدانم ونه میتوانم که اندازه شوم این اشتباه بنده است ونه قبول دارم ونه می پذیرم ونه باور دارم تازه اگر همه اینها درست شود ومن هم بدانم وهم بپذیرم وهم باور کنم بازم باید تا اخر عمر تکرار وتمرین کنم ودراخر با توبه نستوح پذیرش که چه عرض کنم از من قبول نخواهد شد واسطه پیامبر وامامان و پدر و مادر که برای ارامش واسایش دنیای من بدون توقع وانتظار کوشینند اندازه خودشان ومن به جای انکه به انها بگویم دستان دردنکند گاهی با انها قهر کرده که چه عرض کنم گاهی به انها پشت نموده  شما مرداب جان مرا دعا کن وراهنمائی شاید که توبه بنده هم مورد قبول واقع شود انشا الله با دعا برای سلامتی رهبر وخودت وخانواده محترم خودت وسر دبیر وخانواده محترم سر دبیر  والسلام 

 14. ناشناس
  +3

  افرین خیلی قشنگ بود ،،موفق باشید

 15. دخیل
  +4

  واقعا قشنگه
  عااالی👏👏

 16. Fati
  +4

  خسته نباشید عزیزم باعث افتخارمونی❤❤

 17. علی عباسی
  +5

  سلام.افرین به شما دوست عزیزم امیدوارم همیشه موفق وسلامت باشید.

 18. یک دوست
  +6

  امیدوارم که در همه کارهات موفق باشی 

 19. ناشناس
  +7

  آفرین موفق باشید

 20. ناشناس
  +5

  سلام خانم رشیدی واقعا خانم خوبی هستن خوب،مهربان .عزیزم ان شالله هر کجا هستی خوش و موفق باشید

 21. m
  +5

  افرین به خانم هنرمند اناری یه تشکر هم از پدر مهربونتون اکبر اغای رشیدی و همسر گرامیتون.موفق و پیروز باشید

 22. ناشناس
  +1

  ایشان دختر کدام رشیدی هستند باباش چه کار است

 23. ناشناس
  +9

  هرنبوغی نشان از استعداد سرشار نفس انسانی هرفرداست که این استعداد ونبوغ هرچه زمینه شکوفایی اش فراهم شود تابی نهایت بروز می کند که دادن میدان برای بروز استعداد یعنی تقدیر.وخداوندخواست که موجودی را به مشابه خودش خلق کند ،انسان را آفرید واو رامانند خودش بی منتها قرارداد ،که او از همین عالم ماده بلند می شود ودر یک سیر تکاملی بی انتها قرار می گیرد .آری خداوند نطفه را که عصاره عالم برای تحقق حقیقتی به نام انسان است به امانت به زن داد تا انسان از او متحقق شود؛این است حقیقت زن

 24. کیانی
  +5

  عالی بود موفق وپیروزباشید

 25. یَتو اناری
  +6

  سلام ان شاءالله موفق باشی خانم رشیدی خیلی جالب ودلنشین بودمطالب ونقاشی هاتون 👏👏👏👏🌸

 26. متین
  +7

  دختردایی جان انشاالله همیشه وهمه جا موفق وسربلند باشی 

 27. حمیده رضایی
  +4

  دوست عزیزم ان شاالله همواره شادکام و خوشبخت و پیروز باشی؛خدا پشت و پناهت🌹🌹🌹🌹

 28. فرزاد .....
  +3

  درود خانم رشیدی بر شما 
  و سپاس از انار پرس 
  که به ورژش هنر سیاست اجتماع زن و….
  میپردازه 

  اگر کسی به حرفات انتقاد کرد 
  اصلا ناراحت نشو 

  زن  مسلمان  میتواند   هم زن بودنش و حجاب و مسلمان بودنش را حفظ کند 

  هم ارزش و اجتماعی بودن زن و نقش آفرینیش در اجتماع را 

  خیلی زیبا بیان کردی احسنت 

  کار و رشته ات را ادامه بده 
  که همه بدانند زنان ایران زمین 
  حتی اگر امکانات کم هم در شهرستانی مثل انعر داشته باشند بازهم  میتوانند به سمت خواسته هاشون بروند 

 29. یه نفر
  +4

  معلم عزیزم دوست دارم ★★★ موفق باشی ☆☆☆

 30. شهروند
  +2

  خانم رشیدی الگویی برای شاگردان.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها