سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, اسلایدر, اقتصاد, تیتر یک  »   چند شعبه موسسه ثامن‌الحجج پلمب شد؛ بحران در یک قدمی مؤسسه
۱ آذر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۳:۴۶
چند شعبه موسسه ثامن‌الحجج پلمب شد؛ بحران در یک قدمی مؤسسه

چند شعبه موسسه ثامن‌الحجج پلمب شد؛ بحران در یک قدمی مؤسسه

در دومینوی مؤسسه‌های بدون‌مجوز، نوبت به افتادن مؤسسه ثامن‌الحجج رسید. دیروز فعالیت این مؤسسه بدون‌مجوز، با حکم قضائی در استان البرز متوقف شد. بعد از مؤسسه میزان و ادغام آن با بانک صادرات، این دومین مؤسسه‌ای است که در سال جاری با بحران مواجه می‌شود.

به گزارش فارس، حاجی‌رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز، ضمن تأیید این خبر گفت: فعالیت مؤسسه ثامن‌الحجج به دلیل انجام‌ندادن تعهدات مالی و همچنین کمبود نقدینگی در استان البرز، با حکم قضائی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.

به گفته حاجی‌رضا شاکرمی، این تصمیم پس از بررسی حساب‌های مالی این مؤسسه اتخاذ شده و برای اینکه به سپرده‌گذاران آسیب مالی وارد نشود، از ادامه فعالیت آن جلوگیری شد.

این مقام ارشد قضائی، تعداد شعب مؤسسه ثامن‌الحجج در استان البرز را چهار شعبه ذکر کرد که براساس آخرین بررسی‌ها، حدود ۲۰۰‌ میلیارد تومان سپرده‌های مالی مردم البرز در اختیار این مؤسسه قرار داشته است. همچنین بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد حدود ۱۰‌هزار نفر از شهروندان البرزی در این مؤسسه سپرده‌گذاری کرده‌اند. هم‌اکنون تمام اموال غیرمنقول مؤسسه ثامن‌الحجج در استان البرز با حکم قضائی توقیف شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در ادامه افزود: تا این لحظه دستگیری نداشتیم، اما دادگاه در حال بررسی کامل پرونده بوده و اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان انجام خواهد شد.

فقط چهار مؤسسه مجوز دارند
در سایت بانک مرکزی فقط نام چهار مؤسسه دارای مجوز ذکر شده است. مؤسسه اعتباری توسعه، مؤسسه اعتباری کوثر مرکزی، مؤسسه اعتباری عسکریه و مؤسسه اعتباری نور از این جمله‌اند. به جز اینها هر مؤسسه‌ای که ادعای داشتن مجوز فعالیت از بانک مرکزی را داشته باشد، ادعایی غیرواقعی است.

احمد حاتمی‌یزد، مدیرعامل اسبق بانک صادرات می‌گوید:

اگر مردم بخواهند واقع‌بین باشند و از گذشته درس بگیرند، به‌زودی همه مؤسسات فاقد مجوز دچار بحران خواهند شد. در این شرایط دولت نمی‌تواند جور کسی را بکشد. این مؤسسات مجرم هستند و دولت نباید و نمی‌تواند برای دفاع از مجرمان وارد عرصه شود. بارها و بارها گفته شده که این مؤسسات مجاز نیستند و مردم نباید به آنها اعتماد کنند. مردمی که با طمع و امید به چند درصد سود بیشتر، پولشان را به این مؤسسات می‌سپارند، باید روی سوخت‌شدن پولشان هم حساب کنند. افرادی که مشتری این مؤسسات می‌شوند آزادند پس از ورشکست‌شدن مؤسسه، تحصن کنند اما کسی جز خودشان مسئول کارشان نیست و شخص ثالثی نمی‌تواند جور اشتباه آنها را بکشد.

این مؤسسات با سوءاستفاده از نام ائمه و معصومان از پول مردم در مسیر اهداف خود استفاده می‌کنند و از آنجا که از قدرت سیاسی هم برخوردارند، دولت نمی‌تواند به‌تنهایی کاری در مقابل آنها انجام دهد.

باید همه این مؤسسات را بست تا آثار سوء تمام شود. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از وضعیت بانکی و پولی ایران گفته است در ایران پنج‌ هزار صندوق قرض‌الحسنه و مؤسسه مالی غیرمجاز فعالیت می‌کنند که همگی برای اقتصاد سم هستند و توصیه کرده برای اینکه مردم دچار مشکل نشوند همه آنها بسته شوند. تنها راه بستن این مؤسسات این است که بانک مرکزی وارد عمل شود و بر بانک‌ها تکلیف کند که هیچ‌کدام حق ندارند برای مؤسسات غیرمجاز حساب بانکی باز کنند. این مؤسسات پول خود را در گاوصندوق نگه نمی‌دارند بلکه آن را در حساب‌های بانکی سپرده می‌کنند. باید حساب‌های بانکی این مؤسسات بسته شود تا نتوانند پول از مردم بگیرند. این راه کاملا در حوزه اختیار بانک مرکزی است اما کسانی که پشت این صندوق‌ها و مؤسسات هستند آن‌قدر نفوذ دارند که حتی شبکه بانکی را نیز مجبور به ارائه سرویس ‌کنند؛ از این رو بانک مرکزی به‌راحتی نمی‌تواند کاری انجام دهد بلکه محتاج همراهی همگانی است.

6 دیدگاه برای چند شعبه موسسه ثامن‌الحجج پلمب شد؛ بحران در یک قدمی مؤسسه

 1. ناشناس
  +1

  الهی.بدبختها تازه ساختمون درست کردن.هنوز قرار نگرفتن باید برن خونشون

 2. حسین
  +1

  بدشانسی!!! یکی از کارمنداش به من قول داده بود وامم بده. حیف شد

 3. بیکران
  +2

  مقصر خوده دولته که همون روز اول میگذاره این موسسات ایجاد بشن نه کس دیگر

 4. محمد
  0

  ممنوعیت فعالیت موسسه مالی ثامن‌الحجج در البرز/توقیف اموال غیرمنقول/‌مدیران هنوز دستگیر نشده‌اند
  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز اعلام کرد: با حکم قضایی فعالیت موسسه مالی ثامن‌الحجج در این استان تا اطلاع‌ثانوی ممنوع اعلام شد.
  خبرگزاری فارس: ممنوعیت فعالیت موسسه مالی ثامن‌الحجج در البرز/توقیف اموال غیرمنقول/‌مدیران هنوز دستگیر نشده‌اند

  حاجی‌رضا شاکرمی دقایقی قبل در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در کرج اعلام کرد: به دلیل عدم انجام تعهدات مالی و همچنین کمبود نقدینگی در موسسه مالی ثامن‌الحجج، فعالیت این موسسه در استان البرز با حکم قضایی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.

  وی تصریح کرد: این تصمیم پس از بررسی حساب‌های مالی موسسه فوق اتخاذ شده و برای اینکه آسیب مالی به سپرده‌گذاران وارد نشود، از ادامه فعالیت موسسه مالی ثامن‌الحجج جلوگیری شد.

  این مقام ارشد قضایی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه میزان پول مردم در اختیار موسسه فوق است، گفت: بر اساس آخرین بررسی‌ها حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سپرده‌های مالی مردم البرز در اختیار این موسسه قرار داشته است.

  شاکرمی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۱۰ هزار نفر از شهروندان البرزی در این موسسه سپرده‌گذاری کرده‌اند؛ هم اکنون تمام اموال غیر منقول موسسه ثامن‌الحجج در استان البرز با حکم قضایی توقیف شده است.

  وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا فردی هم دستگیر شده است، گفت: تا این لحظه دستگیری نداشتیم، اما دادگاه در حال بررسی کامل پرونده بوده و اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان انجام خواهد شد.

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در پایان گفت: موسسه مالی ثامن‌الحجج در البرز ۴ شعبه دارد.

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940827001728

 5. ناشناس
  0

  دادستانی محترم استان البرز خبر توقف فعالیت های موسسه ثامن الحجج را تکذیب کرد وشعب موسسه مشغول فعالیتند
  منبع خبر : dadgostari-al.ir

 6. ناشناس
  0

  با سلام خدمت همه دوستان 
  متاسفانه طی روز های گذشته ومخصوصا امروز حوادث و اتفاقات تلخی برای موسسه ثامن الحجج رخ داد که بخاطر بی اطلاعی و سیاسی کاری و اغماض و کینه ای که خیلی ها از سال های قبل نسبت به این موسسه داشتند انجام شد و تنها موسسه ای که توانست طی زمان کم تمامی موسسات را پشت سر بگذارد و کارهای خیر بسیاری انجام دهد در اثر حسادت و……فقط و فقط بخاطر یک شایعه ای که بعد هم تکذیب شد دچار دردسر شود یادمان باشد که اگه تنها نیمی از مشتریان بانک ملی هم بخواهند پول خود را در یک روز دریافت کنند آن بانک با آن اعتبار هم دچار ورشکستگی خواهد شد پس بهتر است صبور باشیم

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها