سه شنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، مشکل زمین کلینیک پزشکی تامین اجتماعی انار برطرف شد در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   اخبار انار, اسلایدر, اقتصاد, تیتر یک  »   وضعیت معیشتی و اقتصادی در انار: امان از بی‌پولی
۲۷ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۰:۰۳
وضعیت معیشتی و اقتصادی در انار: امان از بی‌پولی

وضعیت معیشتی و اقتصادی در انار: امان از بی‌پولی

مشکلات معیشتی و اقتصادی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مردم در ایران درگیر آن هستند. چه اقتصاد‌دان‌ها و چه دولتمردان در این خصوص بر این باور هستند که مهمترین مساله مردم در حال حاضر، مسائل معیشتی است.

انارپرس به همین دلیل این موضوع را با شماری از مردم مطرح کرد.

خانم اکبری که شاغل است، در خصوص اینکه وضعیت زندگی‌اش در مقایسه با گذشته چه تغییری کرده، به انارپرس گفت که وضعیت اقتصادی‌شان از سه سال پیش بدتر شده است.

او دلیل این مساله را «گرانی، تورم و نبود پول» دانست و افزود: «وقتی پول باشد همه چیز آرام است اما امان از بی پولی.»

اما خانم زارع که در یک خانواده سه نفره زندگی می‌کند، می‌گوید: «سه سال پیش من و همسرم دانشجو بودیم و الان هر دو شاغل هستیم و وضعیت زندگی‌مان نسبت به سه سال پیش بهتر شده و دلیل این تغییر نیز شاغل بودن من و همسرم و کم بودن تعداد اعضای خانواده است.»

آقای میرزایی که مغازه‌دار است در این خصوص گفت: «در سه سال گذشته می‌توانستیم برای مغازه قسطی جنس بیاوریم اما الان فقط با پول نقد به ما جنس می‌دهند و این در حالی است که مشتری‌های مان هم کم شده‌اند.»

 وی افزود که برای اداره مغازه مجبور است وام بگیرد و این مشکل بزرگی است.

خانم مصطفوی‌مقدم نیز بر این باور است که اقتصاد و معیشت‌شان نسبت به سه سال گذشته بدتر شده است و مستاجر بودن و گرانی و خرج‌های بالای زندگی را عامل آن دانست.

ابراهیم استادحسینی که مغازه دار است، در این خصوص گفت که وضعیت زندگی‌شان و اقتصادشان نسبت به سه سال قبل تغییری نکرده و هنوز مثل گذشته مشتری‌های خود را دارند و از درآمدش راضی است.

خانم استادحسینی نیز که شاغل است، گفت که اقتصاد خانواده‌شان تغییری نکرده و دلیلش آن را شاغل بودن خود و همسرش و کم بودن تعداد اعضای خانواده دانست.

با اقتصاد کاری کردند که به سادگی قابل جبران نیست
اغلب مردم از وضعیت اقتصادی و معیشتی خود ناراضی هستند اما شاید کمتر به دلایل اصلی آن بیاندیشند.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روز دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ در مراسم روز جهانی استاندارد با اشاره به اقدامات دولت پیشین گفت که «در سال‌های گذشته با اقتصاد کشور کاری کرده‌اند که به سادگی قابل جبران نیست و خودشان نیز می‌گفتند ما کاری کردیم که کسی نمی‌تواند به آن دست بزند.»

خراب‌کردن، آسان‌تر از آبادکردن
این ضرب‌المثل را همگان شنیده‌ایم که «خراب‌کردن آسان‌تر از آباد کردن است»؛ بدون شک اقدامات غیرکارشناسی و پوپولیستی دولت سابق در حوزه اقتصاد از یک سو و تحریم‌ها از سوی دیگر باعث شده تا عواقب آن به مرور خود را نشان دهد، هر چند دولت روحانی نیز تلاش کرده تا این وضعیت را بهبود ببخشد و در این خصوص حداقل موفق شده که ثبات را به اقتصاد آشفته برگرداند اما رکود همچنان ادامه دارد و دولت نیز می‌گوید با جدیت برای خروج از رکود اقتصادی تلاش می‌کند.

هر چند اقتصاددانانی مانند محسن رنانی بر این باور هستند که «اقتصاد ایران به علت چند لایگی و پیچیدگی رکودی که به آن گرفتار است در آستانه ورود به بن بست است. چرا که اصولا دولت ابزار لازم برای خروج از رکود را در دست ندارد.»

هشدار در خصوص بحران‌ها
او معتقد است: «رکود کنونی عمیق ترین رکود اقتصاد ایران در سالهای پس از جنگ جهانی دوم است، چرا که به طور همزمان گرفتار پنج نوع “رکود اقتصادکلانی، رکود ساختاری، رکود نهادی، رکود جهانی و رکود درآمدهای نفتی” است و خروج از آن فعلا خارج از مقدورات دولت است. در شرایط کنونی یگانه ابزار دولت برای به حرکت واداشتن اقتصاد ایران، ابزارهای پولی و اقتصاد کلانی است که اگر دولت به سمت استفاده از این ابزارها برود موجب آشوب‌های تازه‌ای در اقتصاد می‌شود که آن را با انفجار تورمی رو به رو می کند. بنابر این دولت فعلا از همین یک ابزاری مرسوم هم نمی تواند برای خروج از رکود استفاده کند.»

به گفته رنانی «امروز سه مساله بحرانی و خطرناک، شامل رکود، بحران آب و فساد در کشور وجود دارد که اگر به سرعت برای حل آنها قیام نکنیم کل ساختار سیاسی را در هم می‌ریزد. این‌ها دشمنان اصلی جامعه ما هستند.»

سوخت شدن فرصت برجام

این اقتصاددان همچنین معتقد است: «یک نمونه از دعواهایی که بین گروه‌های سیاسی کشور شد همین مساله برجام بود. با دعوایی که پس از توافق برجام در کشور راه انداختند فرصت تاثیر گذاری برجام بر روی اقتصاد ما از دست رفت‌، برجام چه غلط وچه درست، امضا شده است و ما باید آن را تبدیل به یک فرصت می کردیم و با استفاده از آن برای اقتصاد افق به وجود می آوردیم، وقتی در جامعه به سبب برجام امید و نشاط به وجود آمد، باید از آن استفاده می کردیم و در روح این نشاط می دمیدیم. اما از چند ماه  قبل از برجام عده ای شروع کردند به موضع گیری علیه مذاکرات و برجام و این که این توافق بد است و خیانت است و با این کارها اثر روانی که برجام می توانست برای اقتصاد ما داشته باشد را از دست دادیم. حالا هم برجام را امضا کرده ایم هم گشایش های اقتصادی که می توانست از آن پدیدار شود را از دست داده ایم.»

 

نرگس عسکری

47 دیدگاه برای وضعیت معیشتی و اقتصادی در انار: امان از بی‌پولی

 1. منصف
  +4

  وااااااای تا کی باید هز این دولت بشنویم که تهر دولت قبلی بوده .
  بابا شما این سه سال و نیم پس چکار میکردید . ؟ 
  کارهای شما پس کی میخاد نتیجه بده ؟؟
  گند زدید با این کابینه مسن .
  کابینه سرای سالمندان 

 2. یه همشهری
  +22

  بابا کی دلش واسه مردم میسوزه اونی که داره بیشتر میشه وبیشتر میخوره اونی هم که نداره ضعیف تر میشه مسولین هم که واقعا خون مردم رو دارن میکنن توشیشه

 3. جوان ناکام مجرد
  +10

  بسیارعالی،این گزارشتون متفاوت تر از سایر گزارشهاست.مستند هم هست.بهتره که مردم هم در انتقادات شریک باشن.

 4. س.ا
  +3

  واییییی!ایکاش ازاقتصاد مملکت ومسولین وکله گنده هاحرف نمیزدید چون اصلا نمیشه راجبش بحث کرد ازبس افتضاح شده

 5. ساز شکسته
  +9

  ما حرف بزنیم  میگن     جانبداری 

  اما   واقعیت اینه 

  اختلاس,چاپ اسکناس,   اختلاس, بیحساب کتابی,  پول عظیم نفت را خرج  کردن  
  ۲۵۵میلیارد دلار  جنس بنجل چینی وارد کردن 

  کاسبان تحریم 

  خرید میلیاردها  دسته بیل,  سنگ پا, لوازم ارایش,   
  زین اسب و…….که خانم دستجردی وزیر بهداشت فرمود 

  خرج  مرتضوی ها و…….

  داغون کردن اقتصاد   از بین بردن   منابع اب ونفت و….

  واقعا  هرکس بجز این دولت بود   تورم ۶۵%دولت قبل  ب هزار درصد میرسید  الان زیر ده درصده 

 6. اناری
  -1

  خوشم میاد هر چی مشکل هست میندازید گردن دولت قبل
  بابا دولت تدبیر!!!داره سال چهارمش هم تموم میشه

  • دردمند
    
   +6

   آقای دلواپس . دولت قبل پراید هفت میلیونی رو کرد بیست میلیون ولی حداقل روحانی با چنگ و دندون تو این سه سال همون حول و حوش بیست میلیون این پراید و سایر کالاها رو نگه داشته حداقل همین کنترل تورم خودش کار بزرگی است به نظرم بهترین جواب به امثال شما روی کار آمدن مجدد فردی مثل احمدی نژاد هست تا دوباره تورم بشه پنجاه درصد تا پولدار پولدارتر شود و فقیر فقیر تر اونوقت طعم تورم رو بچشی.و نطق بی حساب و احساسی نکنی .

 7. ساز شکسته
  +1

  مجمع اصلاح طلبان:
  🔷 روایت خواندنی از آبگوشت‌خوری احمدی‌نژاد و مشایی در پاستور/ پیاز سوخته‌ در سوپ احمدی‌نژاد دردسرساز شد

  مقامات و گردانندگان دولت های نهم و دهم همواره مدعی بودند اصل مهجور شده ساده زیستی را که یکی از شعارها و مولفه‌های انقلاب اسلامی بود، زنده کرده‌اند؛ آن‌ها با همین حربه دولت‌های پیش از خود را آماج حملات و تهمت های ناجوانمردانه قرار می‌دادند

  🔹 غلامرضا شاهین فرد سرآشپز نهاد ریاست جمهوری از سبک و سیاق طعام و خورد و خوراک پاستور نشینان سابق پرده برداشته است

  🔹 او گفته است که حضرات مدعی ساده زیستی که طی سال های ۸۴ تا ۹۲ عنان امور مملکت را برعهده داشته اند چندان هم به امور جوارحی خود بی توجه نبودند و در روزهای مشخصی غذاهایی را صرف می کردند که اعیانی محسوب می شد.

  🔹 مشایی رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری به من می‌گفت برایمان کدو تنبل بدون روغن در فر بپز و این کدو تنبل‌ها را عصرانه با احمدی نژاد میخوردند.

  🔹 احمدی نژاد یا مشایی گفته بود یکشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها برای ما آب گوشت سنتی درست کنید.

  🔹 ️آقای احمدی نژاد کمتر به خانواده شهدا توجه می کرد؛ در این زمینه اینقدر که از آقایان خامنه ای و هاشمی و خاتمی راضی ام از احمدی نژاد راضی نیستم.

  🔹 ️یک بار در سوپ احمدی نژاد پیاز سوخته بود؛ آن را به وزارت بهداری(وزارت بهداشت) برده و آنجا آزمایش کرده بودند و دیدند که آن پیاز صرفا سوخته است و هیچ مسئله دیگری ندارد.

  🔹 بعضی وقت‌ها قاسم (احمدی نژاد را دایی خطاب می کرد) می آمد و می گفت دایی (احمدی نژاد) سنگک دورو خشخاش می خواهند.

  🆔 @majmae_eslahtalaban

  #بحران‌_آب
  #فاجعه_در_راه_است
  عیسی کلانتری: آب‌ها در حال شور‌شدن است و کیفیت هم‌زمان با کمیت با شدت در حال کم‌شدن است؛ اینها وقایعی است که این سرزمین در انتظار آن است، فکر می‌کنم دیگر دیر شده و روزبه‌روز هم دیرتر می‌شود.
  شماره ۱۷ #جامعه_پویا
  @Jameepouya
  متن کامل گزارش:
  https://taaghche.ir/-/Publisher/290
  http://fidibo.com/books/search?key=جامعه+پویا

  🆔 @majmae_eslahtalaban

 8. 😆
  +1

  اوضاع مالی داغون مغازه دارای بدبختم همه در مرحله ورشکستگی

 9. بی خیال
  +6

  این دولت ک قرار بود سه ماه ی کلید بده برا باز شدن مشکلات اقتصادی ملت.حالا ک ب اخر چهارسال داریم نزدیک میشم یادتون اومده بگین چاه دیوانه وسنگ وادم هوشیار😅😅😅😅😅😅😅😅😅

 10. این نه منم....
  +8

  خدا لعنت کنه باعث و بانی این اوضاع بد اقتصادی رو.
  منم ی کاسبم به خدا الان دوساله به سختی زندگیمو میچرخونم،پسته ای هم ندارم که کمک خرجم باشه.هم فروشم کمتر شده،هم اونایی که خرید میکنن چکاشونو پاس نمیکنن،بدبختا راستم میگن اونام پول ندارن که چک پاس کنن،این بی پولی باعث بدحسابی مردم شده

  خدا خودمم لعنت کنه که اگه دیگه به ریاست جمهوری پای صندوق رای برم،قبلیا با فعلیا هیچکدوم باجی به هم نمیدن،

 11. شایان
  +6

  هی دولت قبل دولت قبل نکنید.
  مشکل اصلی این جریانات فقط و فقط دزدی هایه بزرگ در مملکت هست.
  میدونید با این هزاران میلیاردی ک اختلاس میشه میشه چند خانوادرو از ففر نجات داد.
  مشکل اینه تا کسی به جایی میرسه بجا فکر برا مردم فقط دنبال اینه جوری جیبشو پر کنه ک تا چند نسل بعده خودشم پول مفت داشته باشن برا خرید پورشه ده ملیاردی یا پنت هوس تو شمال تهران به قیمته صد میلیارد تومن.
  خدا خودش اقا امام زمان را برساند تا حقه مردمو احیا کند.بلند صلوات بفرست.

 12. حسین
  +7

  دولت چیه؟ یه مشت ….اون بالا نشستن تازمانی که به کار هستند همه باید به به و چه چه کنند به محض اینکه بر کنار میشن گند کار همه شون در میاد .تو این مملکت ما هیچ کی به فکر هیچ کی نیس همه کلاه خودشون رو گرفتن باد نبره .فقط باید خودمون هوای خودمون رو داشته باشیم.ایکاش پسوند اسلامی رو حداقل نداشت.روز به روز مردم بدبخت تر و بی پول تر میشن.روز به روز بدهی هاشون بیشتر میشه .روز به روز سیاه بخت تر میشیم.تنها دلخوشیمون اینه که یا امام زمان ظهور کنه یا خودمون بمیریم.هر چند تو اون دنیا هم چیزی برا گفتن نداریم.ولی حداقل به رحمان و رحیم بودن خداوند اعتقاد داریم.

 13. آهن سیاه
  -3

  ازمیان سه مساله بحرانی و خطرناکی که جناب رنانی فرموده اند؛فساد خطرناکترین است.فسادمختص عالمان و حاکمان نیست.فسادمختص این دولت و آن دولت نیست.فساد شاخ و دم خاصی هم ندارد.بعضی از همین کشاورزان و افرادعادی کاری کردند که طلای سبزیعنی پسته به زباله دان تاریخ بپیوندد.

 14. ناشناس
  0

  سلام تا کی کشور می تواند قطع رابطه تحریم خیانت دولت قبل اختلا . دزدیها ریا کاریها به قیامت فکر نکردنها. وطن فروشی وهزاران وهزار معایب دیگر. حالا چگونه می شود از بحرانها گذشت مملکت امام زمان دارد عجل الله ظهورک از خداوند کمک بگیریم باز هم مرحبا به ایمان ملت که می سازند با آینهمه مشکلات

 15. عا بدین
  -2

  بابا.    نما ینده. ۴۵۰٫ ملیارد.  برای. پسته قراربود. بدن چی شد.    فقط. شعاره.     

 16. یاحسین
  0

  شماها چه کردید همش ناامیدی

 17. قاسم
  +3

  باباول کن همش دولت قبلی اون که تموم شد دولت جدید توبگوچه کار کردی بی پولی توانار موج میزنه اونی بناست مغازه داره همه وهمه شده کارشون نسیه محتاجی  بچت دکتر ببری این قدر زیر این فرشو اون فرش نگاه میکنی تا پولی اگه دیدی ببریش دکتر وضع اقتصاد این جور روبه پیشرفته هر کدوم میان یه چیزی میگن دورشون تموم میشه میرن پی کارشون حق مردم این نیست

 18. روح لا
  0

  دولت قبل حتی اگربودنان هم گیرمان نمیامدالان بخوریم امروزجنس می خریدیم ۱ساعت بعدهمان جنس مبلغی گران می شدبازهم این دولت نان گیرمان میادبخوریم جنسهاراثابت نگه داشت جای شکرش باقییست که امنیت رابه خودنگه داشتیم امان ازدولت قبلی

 19. ناشناس
  +5

  تو این مملکت فقط مردمش دارن میسو زن مغازه دارها که کار از خودشونه اینقد می نالن حالا یه کارگر بدبخت چکار میکنه ما اینقدرتواین شهر بیکارداریم که به نون شبشون محتاجن 

 20. حسین
  +3

  آقا مگه ما الان ریس جمهور هم داریم؟:-D

 21. ناشناس
  +3

  دستان غیب به داد مملکت ومردم برسد وبعد باید از این بحرانها گذشت حالا چگونه وچطور وکی وکجا نمددانیم در ناامیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است

 22. بی نام
  -4

  انشاالاه دولت قبلی بیاد خوب میشه 

 23. ناشناس
  +1

  مشکل اینجاس که دلواپسها …..هستند و تحت هر شرایطی جیره اونا میرسه واسه همین زبونشون درازه همیشه…… کاش جای زبون عقل داشتن

 24. من
  -2

  شمایا خو همممممش بخی بگین محمودو احمدی نژاد این غلطا رو کرده… من خو ازش راضیا… دیا بیا میخوامیش….

 25. ح-ا-ا
  +3

  اگر چوب لای چرخ این دولت نکرده بودندونمیکردندعالی شده بودوبهترم میشد.اینقدرحالیمون میشه.امام زمان زودی خودت رابرسان.

 26. خدا با ماست
  0

  بد بختی ما نداشتن اطلاعات کافی و زودباوری ماست به قول معروف از ماست که بر ماست

 27. ناشناس
  0

  شوخی بی مزه خخخخخخ

 28. خسته اززمانه
  0

  وقتی یک واکسن انفولانزا داروخانه ازادمیده۲۰۰۰۰تومان درمانگاه پاستور بابیمه میده ۲۴۰۰۰تومان میخاین بهترازاین باشه

 29. ملکه
  +1

  دولت ایران مردم خودش داره از گشنگی و بی پولی میناله که برخی زنان بخاطر بی پولی تن فروشی میکنن اونوقت میره به فلسطین و لبنان و کشورهای بیگانه کمک مالی میکنه اخه دولت اگه بفکره اول فکر کشور خودشو بکنه نه چهارتا بیگانه که هیچ سودی هم برامون ندارن

 30. مسلم
  -2

  بقران دولت قبلی خیلی بهتر بود خیلی

 31. نهال
  +2

  شماها که اینقد پای صمدوق رای رفتین هیچی ندیدین .بیاین ی بار هم همه پای صندوقا نریم 

 32. دايي
  +2

  سلام با همه کم پول و بی پولی وأین اوضاع پسته این مردم عزیز بابت امام حیسن و اهل بیتش خداییش خوب خرج کردند واقعا از بانی های عزیز تشکر میکنم 

 33. فقط خدا
  0

  چه موضوع جالبی …. خدا کمکمون کنه…. ما مغازه داریم اوضاع داغون نمیدونم چیکار کنم

 34. TIMSAR
  +1

  خدا مسبب این همه بدبختی رو لعنت کنه.

 35. ناشناس
  0

  حالابعدازهمه این گفابگین چکارمث بکنن

 36. ابول
  -1

  هرچی بود از دولت حالا خیلی بهتر دود چهارتومن وام به مردم داد حالا چی 

 37. محمد
  0

  برید خدا رو شکر کنید که دارید زندگی می کنید ،زندگی
  فقط یکم فکر کنید ؟!

 38. ناشناس
  0

  خندم گرفت از کامنتا… مخصوصا این یارو که میگه خداروشکر کنید زنده اید… سگ تو روح ادم نفهمی که نمیفهمه زندگی با زنده بودن فرق داره… تو قران میگه ثروت زمین به اندازه تمام نیازمندانه یعنی قرار نیست کسی فقر بکشه پس چرا این همه فقیر؟

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • تازه‌ترین خبرها